22 listopada, 2023

Święta, choinka w tle

Święta to magiczny czas, idealny do różnych refleksji i rozmyślań. Wiele ludzi czeka na nie przez cały rok, a świąteczne ozdoby oraz piosenki mogłyby im towarzyszyć bez końca. Co jednak robić, gdy już nadejdą? Jak je spędzić, żeby były wyjątkowe?

Pomysły na spędzanie Świąt

Święta to idealny czas, aby spędzić nieco więcej czasu z bliskimi. Ten intensywny okres może niektórym z nas kojarzyć się z kupowaniem prezentów, wielkimi porządkami czy gorączkowymi przygotowywaniami do kolacji wigilijnej. W takich okolicznościach nietrudno o nerwowość czy kłótnie, których tak naprawdę wolelibyśmy uniknąć. Warto skupić się na pielęgnowaniu naszych relacji z bliskimi, a jedną z możliwości jest stworzenie nowej, wyjątkowej tradycji rodzinnej. Nie musi być to wyszukana aktywność, ale taka, która zaangażuje wszystkich członków rodziny i będzie okazją do okazania sobie ciepłych uczuć. Może być to np.

1. Wykonanie kartek świątecznych/własnoręcznych dekoracji

W dobie technologii coraz częściej decydujemy się na złożenie życzeń przez sms-a lub dzwoniąc do bliskiej osoby. Jest to zrozumiałe, bo taka forma komunikacji jest bardzo łatwa i błyskawiczna. Jednak czasami wrócenie do „staromodnych” metod może być miłą odmianą i formą spędzenia czasu z bliskimi. Możecie również wykonać własnoręczne dekoracje, aby wprowadzić do waszego domu świąteczną atmosferę. Kilka propozycji znajdziecie w tym artykule.

2. Przygotowanie nietypowej potrawy

Nic nie staje na przeszkodzie, aby oprócz tradycyjnych 12 potraw świątecznych, przyrządzić coś nowego, nietypowego lub nieco zmodyfikować konwencjonalne dania. W Internecie znajdziesz wiele ciekawych pomysłów na wigilijny stół, który zachwyci wszystkich gości.

3. Wczucie się w świąteczny klimat na jarmarku bożonarodzeniowym

W Polsce jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu, iż to wyjątkowa okazja poczuć świąteczny nastrój, skosztować regionalnych potraw, nabyć niepowtarzalne dzieła rękodzielnicze oraz skorzystać z innych atrakcji jak np. koncerty, pokazy artystyczne. Do jakich miast warto pojechać? W Polsce będą to m.in. Wrocław, Katowice, Gdańsk, Kraków bądź Poznań. Nie musisz jednak ograniczać się do ojczystych terenów, możesz również zobaczyć najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w innych krajach Europy. Wiele biur podróży w okresie listopad-grudzień organizuje wycieczki jednodniowe dedykowane tej okoliczności. Kierunkami wartymi uwagi są np. Drezno, Praga, Wiedeń, Amsterdam, Kopenhaga, Budapeszt.

4. Zorganizowanie wieczoru gier

Korzystając z wolnych wieczorów w okresie świątecznym, możecie spędzić wspólnie czas, grając w planszówki. To dobra alternatywa dla ciągłego patrzenia w ekran telefonu czy laptopa i szansa na zacieśnienie rodzinnych więzi.

5. Zrobienie dobrego uczynku

Boże Narodzenie to czas radości i miłości oraz niesienia pomocy innym. Jedną z możliwości celebrowania tego święta jest zrobienie dobrego uczynku poprzez np. przekazanie darowizny na szczytny cel. Na świetny pomysł wpadła organizacja Pro Futuro, ogłaszając zbiórkę choinek, które są następnie przekazywane gospodarstwom hodowlanym, aby wykorzystane posłużyły jako pożywienie dla zwierząt.

Natomiast jeśli znasz kogoś ze swojego otoczenia, kto może być potrzebujący, to idealna okazja, aby wspomóc taką osobę. Możesz ją wesprzeć poprzez kupienie niezbędnych artykułów spożywczych, pomoc w przygotowaniach do Wigilii czy po prostu spędzenie czasu i rozmowę.

6. Prezenty – mniej znaczy więcej

Zamiast ulegać kultowi materializmu  i konsumpcjonizmowi w poszukiwaniach prezentów dla bliskich, postaw na jakość. Zastanów się, czy Twoja mama potrzebuje kolejnego zestawu kosmetyków lub tych samych perfum co rok wcześniej? O ile, nie byłby to faktycznie oczekiwany przez nią prezent, może w tym roku warto zmienić strategię? Obdarowując bliskich upominkami, zastanów się, jacy są, czym się interesują, jakie mają marzenia. Np. jeśli Twoja siostra jest artystyczną duszą i uwielbia rysować, możesz podarować jej szkicownik wraz z profesjonalnymi przyborami do rysowania. W ten sposób okażesz swoje wsparcie i z pewnością sprawi jej to wiele radości. Możesz także odbiec od materialnych prezentów i skupić się na podarowaniu niezapomnianych wspomnień, dając bliskiej osobie np. voucher na skok na bungee, warsztaty ceramiczne lub masaż? Możliwości jest naprawdę wiele!

Jeśli masz nieco więcej czasu przed Świętami, możesz również podarować bliskim ręcznie robiony prezent. Włożony wysiłek w jego wykonanie będzie mieć znacznie wyższą wartość niż kupienie gotowego upominku w sklepie. Jeśli nie masz pomysłu, co mógłbyś/mogłabyś wykonać, mamy kilka propozycji. Nie dość, że będą one miłą niespodzianką pod choinką, to są one również przyjazne dla środowiska. Zajrzyj tutaj!

7. Praktykowanie wdzięczności

Wyrażanie wdzięczności jest korzystne nie tylko w okresie okołoświątecznym, ale również na co dzień. Świadome dostrzeganie pozytywów w różnych aspektach życia pozytywnie wpływa na nasz nastrój, mamy lepsze samopoczucie, a wyrażanie wdzięczności, uznania naszym bliskim umacnia więzi społeczne. Możesz założyć dziennik wdzięczności, w którym każdego dnia będziesz wypisywać rzeczy, za które jesteś wdzięczny(a). Wolny czas możesz również przeznaczyć na medytację, aby osiągnąć wewnętrzny spokój i skupić się na swoim rozwoju. Jeżeli nigdy wcześniej nie stosowałeś(aś) technik medytacyjnych, ten artykuł  pomoże Ci postawić pierwsze kroki w tej dziedzinie!

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy sposoby spędzania czasu podczas Bożego Narodzenia, skupiając się na pielęgnowaniu więzi rodzinnych i tworzeniu wspomnień. To idealny moment, aby poświęcić się aktywnościom, na które wcześniej nie miało się przestrzeni. Mamy nadzieje, że nasze propozycje zainspirowały Cię do świadomego świętowania i cieszenia się z chwili obecnej.

autorka: Kinga Terech

korekta: Kinga Terech