Partnerstwa w ramach EKS

Zofia Cyran, Szwecja, 04.2024-08.2024

Zofia Cyran, Szwecja, 04.2024-08.2024

Momentum to idealne miejsce dla młodych ludzi zainteresowanych klimatem i środowiskiem. Znajdujemy się w Sztokholmie, w sercu Fryshuset, gdzie prowadzimy warsztaty, tworzymy, prowadzimy wykłady, wykonujemy banery na demonstracje, organizujemy koncerty i wiele więcej. Regularnie udostępniamy przestrzeń różnym ruchom i organizacjom młodzieżowym zajmującym się klimatem i środowiskiem. Momentum jest szwedzką częścią globalnego projektu Planet One, będącego efektem współpracy Fryshuset, Greenpeace i APY. Oferujemy kreatywną pracę w globalnym projekcie dotyczącym działań klimatycznych. Dzięki swoim pasjom umożliwiamy młodym ludziom zmienianie świata, a tym samym przyszłości. Nasi wolontariusze będą częścią tworzenia warunków, w których młodzi ludzie będą mieć nadzieję co do przyszłości, będą zaangażowani i wzmocnieni do dokonywania zmian. Wierzymy w uczenie się od siebie nawzajem poprzez próbowanie nowych rzeczy, rzucanie sobie nawzajem wyzwań i dobrą zabawę.

Logo organizacji Momentum-Szwecja.
Organizacja Momentum

Mariusz Uram, Włochy 01.2023-07.2024

Mariusz Uram, Włochy 01.2023-07.2024

Tak jak wspomniałem po krótce wszystko jest super. Podoba mi się to, że dzięki znajomości arabskiego wiele osób prosi mnie o pomoc i przydaję się w wielu miejscach! W związku z tym byłem już kilka razy w urzędzie i u lekarza w celu tłumaczenia z arabskiego na włoski. Regularnie w piątki popołudniu pomagam też pani psycholog podczas rozmowy z migrantami, co bardzo mi się podoba, bo oprócz tłumaczenia na różne języki też uważnie słucham w jaki sposób ona zwraca się do nich, jak skłania ich do rozmowy i jak stara się im pomóc. Trzy razy w tygodniu jestem w jednym centrum, a dwa razy (zazwyczaj w poniedziałek i piątek) jestem w drugim, nowym centrum obok Matery. W tym drugim centrum właśnie jest sporo chłopaków z Egiptu, którzy dopiero co przybyli do Włoch, nie mają jeszcze pracy więc organizuję dla nich lekcje włoskiego i pomagam też w dialogu z pracownikami. Dwa razy w tygodniu wieczorami też uprawiamy sport – biegamy i gramy w piłkę 🙂

Logo organizacji Basilicata Link
Organizacja Basilicata Link

Monika Ciennik, Malta 01.2024-01.2025

Monika Ciennik, Malta 01.2024-01.2025

Monika Ciennik, Malta 01.2024-01.2025

Monika Ciennik, Malta 01.2024-01.2025

Monika Ciennik, Malta 01.2024-01.2025

Atmosfera w naszym biurze jest niesamowita. Wszyscy są super mili i pomocni. Na Malcie prawie zawsze świeci słońce, co dodaje nam wiele energii i chęci do dalszej pracy. W biurze na dachu mamy taras, gdzie przesiadujemy w przerwie na kawę. Życie płynie tutaj bardzo swobodnie w przyjaznej i luźnej atmosferze 🥰

Logo fundacji Don Bosco (Malta)
Fundacja Don Bosco

Wiktoria Tylczyńska, Hiszpania 09.2023-07.2024

Ludzie są w porządku. Mam spokojnych, miłych współlokatorów. Powoli się wdrażam. Trochę ciężko bez znajomości hiszpańskiego. Narazie dostaję jakieś drobne prace (dzisiaj zaczął się projekt), więc w tamtym tygodniu przypisywałam ludzi do pokoi, nagrałam krótki filmik na yt czy np. sprawdzałam że nazwiska z youth pass się zgadzają, czy nie ma literówki itp.

Logo organizacji adefis, Partnerstwa w ramach EKS
Organizacja adefis

Link do strony: http://www.adefis.es/

 

Aleksandra Małecka, Hiszpania 09.2023-06.2024

Aleksandra Małecka, Hiszpania 09.2023-06.2024

Aleksandra Małecka, Hiszpania 09.2023-06.2024

Aleksandra Małecka, Hiszpania 09.2023-06.2024

Aleksandra Małecka, Hiszpania 09.2023-06.2024

Pracuje w organizacji Conseyu de Mocedá de Xixón (CMX), czyli federacji organizacji działających na rzecz młodzieży. Co roku CMX bierze dwójkę wolontariuszy, w tym roku jest ze mną 18-latka z Niemiec. Do naszych standardowych obowiązków należy przygotowanie i prowadzenie grup konwersacyjnych po angielsku (i Lilli tez po niemiecku) w siedzibie CMX i w jednej ze szkół zawodowych. Jest to naprawdę bardzo satysfakcjonująca aktywność. Ja wykorzystuję ten czas, żeby robić mini warsztaty na dany temat, np. jak tworzyć cele czy jak projektowane są aplikacje mobilne i czemu. We wtorki spędzamy czas w stowarzyszeniu Cuantaya, które wspiera dzieci w nauce. Pomagamy im z angielskim, ale czasem zdarza się nawet matematyka (dobrze sobie przypomnieć po latach ). Działamy też w kwestii promowania wyjazdów z ESC – publikujemy opcje wyjazdów na stronie CMX, robimy content na social media, bierzemy udział w eventach i opowiadamy o programie. Mamy też możliwość robienia postów na social media o innej tematyce. Po wyborach zrobiłam jeden o tym, co się dzieje w Polsce, to aż się przeraziłam ilością wejść. Rzeczą, która dla mnie jest super ciekawa jest prowadzenie warsztatów. Nawet kilka razy w tygodniu asystujemy na warsztatach w szkołach ponadpodstawowych na temat historii i wprowadzenia do feminizmu, narkotyków czy współodpowiedzialności. Z tym teamem robimy też standy informacyjne podczas różnych wydarzeń np. stanowisko informacyjne o narkotykach podczas „batalla de gallos”, czyli rap battle.

Logo organizacji CMX, Partnerstwa w ramach EKS
Organizacja CMX

Paweł G., Grecja, Wrzesień 2023

Grupowy projekt na którym grupa ludzi z różnych środowisk, znalazła idealne miejsce na ucieczkę od codziennych obowiązków i ponowne połączenie się z naturą. Była to próba przejścia na bardziej zrównoważony tryb życia, odłożenie na bok codziennych czynności, by zastąpić je nowymi, a otoczeni ludźmi o podobnych poglądach, przy których mogliśmy bez strachu pokazać nasze odczucia.

Wheeling 2 Help, logo organizacji, partnerstwa w ramach EKS
Organizacja Wheeling 2 Help

Joanna Maciejak, Bułgaria 06.2023-01.2024

Joanna Maciejak, Bułgaria 06.2023-01.2024

Joanna Maciejak, Bułgaria 06.2023-01.2024

Joanna Maciejak, Bułgaria 06.2023-01.2024

Joanna Maciejak, Bułgaria 06.2023-01.2024

Joanna Maciejak, Bułgaria 06.2023-01.2024

Ostatnio robiliśmy sporo, pomagałam w układaniu dachu, malowaniu fundamentów jednego z domów w budowie, plewiliśmy szklarnię, sadziliśmy sporo nowych roślin, zbieraliśmy nasiona i wiele warzyw oraz zajmowałam się końmi, co jest jednym z moich ulubionych zadań. Ostatnio dostały nowy kamień soli, przeprowadziłam je do ogrodu aby wyplewiły pozostałości, których mieliśmy się pozbyć przed kopaniem ziemniaków i byliśmy na krótkiej przejażdżce. Ogólnie czuję się naprawdę dobrze, ludzie z którymi współpracuję są wspaniali, wyrozumiali i nawet jeśli mamy dużo do zrobienia, to zawsze jest miejsce na odpoczynek i odpowiadanie na swoje potrzeby 🙂 Link do nagrań z projektu: https://www.youtube.com/@vegetariumhome

Nelly Orzechowska, Holandia 09.2023-09.2024

Nelly Orzechowska, Holandia 09.2023-09.2024

Nelly Orzechowska, Holandia 09.2023-09.2024

Nelly Orzechowska, Holandia 09.2023-09.2024

Nelly Orzechowska, Holandia 09.2023-09.2024

W pierwszych tygodniach wolontariatu pomagałam głównie przy projekcie Stories that Move. Jest to zestaw narzędzi online dedykowany nauczycielom jako pomoc w edukowaniu młodzieży na temat dyskryminacji. Zajmowałam się tłumaczeniem filmików z angielskiego na polski. Na co dzień zajmuję się social mediami, głównie instagramem i TikTokiem- Anne Frank Youth Network. W październiku uczestniczyłam w 5 dniowych warsztatach w L’Aquili we Włoszech. Był to „peer-guide training” , czyli warsztaty dla młodzieży o tym, jak edukować rówieśników na temat historii Anny Frank, II WŚ, Holokaustu oraz jak zwracać uwagę na problemy świata współczesnego- dyskryminacja, rasizm, antysemityzm, homofobia itp. W ostatni weekend października pomagałam również podczas wizyty organizacji z którą współpracujemy- UK Trust. Wraz z innymi wolontariuszami przeprowadziliśmy Memory Walk w dawnej dzielnicy Żydowskiej w Amsterdamie oraz Identity Workshops.

Logo anne frank house
Organizacja anne frank house

Zuzanna Stefaniak, Rumunia 08.2023-09.2023

Cały projekt oceniam bardzo dobrze. Największym moim zmartwieniem przed projektem było to, że nie będzie wystarczająco zadań w trakcie dnia i nie będę czuła się tam potrzebna. Na szczęście okazało się wręcz odwrotnie – każdy dzień był przepełniony robotą, która była kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania ośrodka. Od początku czułam się częścią społeczności Nocrich i zostałam przez wszystkich ciepło przyjęta. Miałam okazję poznać kulturę rumuńską i harcerską na poziomie, który w codziennych warunkach byłby dla mnie niedostępny i najbardziej zaprzyjaźniłam się właśnie z rumuńskimi harcerzami (z częścią z nich nadal utrzymuję stały kontakt). Nauczyłam się wieku nowych umiejętności, takich jak dekorowanie ceramiki czy rzeźbienie w drewnie oraz mogłam pomóc w tworzeniu programu edukacyjnego dla dzieci z marginesu społecznego z Nocrich.

Logo organizacji
National Organization of Romanian Scouts

Informacje dotyczące wyjazdu na wolontariat zagraniczny w ramach EKS znajdziesz tu:
https://levelupngo.com/wolontariat-zagraniczny/