13 grudnia, 2022

ekologiczny prezent

Okres świąteczny zazwyczaj kojarzy się z zakupowym szaleństwem. Witryny sklepowe uginają się pod ciężarem produktów, które możemy kupić jako prezent dla naszych najbliższych. Jednak może w tym roku warto zmienić taktykę i postawić na prezenty, które nie dość, że dadzą dużo radości, ale będą również przyjazne naszej planecie? Oto nasze propozycje!

Co sprawia, że prezent jest ekologiczny?

Zdecydowałeś/-aś już, że w tym roku stawiasz na świadome i zrównoważone obdarowywanie bliskich. Jednak, co to tak naprawdę znaczy i czym się kierować, wyruszając na poszukiwanie prezentu idealnego? Oto kilka wskazówek!

Bez plastiku

Unikaj kupowania przedmiotów wykonanych z wątpliwej jakości materiałów, zwracaj również uwagę na ich opakowania. Wybieraj raczej te, które są naturalne i biodegradowalne np. szkło czy stal nierdzewna.

Unikaj szkodliwych substancji

Różnego rodzaju środki czyszczące, farby, baterie itd. można zaliczyć do niebezpiecznych substancji, które są nie tylko zagrożeniem dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia. Jeśli to możliwe, staraj się wybierać prezenty, które nie zawierają w sobie środków, które mogłyby wywoływać negatywne skutki uboczne (jak chociażby uczulenia).

Wybieraj ekologiczne marki 

Wspieraj firmy, które w swojej komunikacji i działaniach przedstawiają troskę o ekologiczny dobrobyt. Np. poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla podczas produkcji lub transportu swoich wyrobów.

Przedmioty z recyklingu

Na rynku możesz znaleźć oferty produktów wykonanych z przetworzonych ponownie materiałów. Obecnie wiele przedmiotów codziennego użytku powstały dzięki recyklingowi m.in. ubrania, torby na zakupy, maty. One również mogą świetnie spełnić się w roli prezentu pod choinkę!

Nasze propozycje ekologicznych prezentów

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, w jaki sposób możesz w tym roku uszczęśliwić swoją rodzinę i przyjaciół! Nawet jeśli ich nie wykorzystasz, to może staną się inspiracją do własnych poszukiwań i inwencji twórczej w tym zakresie.

Sól do kąpieli

Przeważnie zestawy produktów do kąpieli pakowane są w plastik lub inne materiały, niezdatne do ponownego przetworzenia. W samych kosmetykach znajdują się sztuczne barwniki i substancje, mogące negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Alternatywą może być np. własnoręcznie wykonana sól do kąpieli z dodatkiem suszonych kwiatów – lawendy, róży itd. oraz wybranych olejków eterycznych. Potrzebujesz jedynie szklanego słoika, gdzie umieścisz następujące składniki – sól morską, sól Epson, suszone kwiaty, zioła i olejki eteryczne według własnego uznania.

Kula śnieżna

Stworzenie DIY kuli śnieżnej może wydawać się skomplikowane, a wcale takie nie jest! Potrzebujesz jedynie kilku elementów – czysty słoik z zakrętką, sól, Blu Tack-u (plastyczna, klejąca masa, do której przykleisz wybraną ozdobę), wodę destylowaną, glicerynę oraz ozdobę świąteczną. Mogą to być np. figurkę choinki, Świętego Mikołaja, bałwana itd. 

Do dna słoika przymocuj Blu Tack, a do niego swoje dekoracje, dodaj kilka łyżek soli, która ma za zadanie imitować śnieg w kuli. Wypełnij słoik wodą destylowaną, wymieszaną z gliceryną, dobrze zakręć i voila!

Coś na osłodę

Możesz również w ramach słodkiego dodatku do prezentu dorzucić słonych karmelków, kandyzowaną pomarańczę w czekoladzie, które przygotujesz w kilka chwil. A może chciałbyś/-abyś poeksperymentować nieco w kuchni z czymś całkiem nowym? W takim razie domowa nutella nie dość, że jest znacznie zdrowszą alternatywą, to z pewnością przypomni obdarowanej osobie smak z dzieciństwa.

Podaruj przeżycia

A może zamiast materialnych dóbr, lepiej będzie zagwarantować bliskiej osobie dawkę wrażeń, które zostaną zapamiętane na długi czas? Pobyt w spa, wypad na strzelnicę lub skok na bungee? Taki prezent to coś zupełnie wyjątkowego i z pewnością dostarczy wiele radości. Jeśli jest on zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu, porozmawiaj z innymi członkami rodziny, znajomymi i złóżcie się wspólnie na wybraną rzecz.

Jak zapakować prezenty?

Zamiast kupować kolejną ryzę papieru prezentowego, który po Świętach trafi do kosza spróbuj tzw. furoshiki. Jest to japońska technika pakowania i owijania przedmiotów w takie materiały jak ręczniki, ubrania, chusty itd. Opiera się ona na konkretnym sposobie składania wybranej tkaniny, ale wraz z praktyką i Ty będziesz w stanie wyjątkową oprawę dla swojego podarunku. Koniec z masą podartego papieru i taśmą klejącą!

 

Źródła:

  1. www.pexels.com
  2. www.pinterest.com
  3. https://moralfibres.co.uk/ 
  4. https://artofnaturalliving.com/