28 maja, 2023

Osoba trzymająca torby z zakupami

Kult materializmu odnosi się do społecznej obsesji na punkcie dóbr materialnych i konsumpcjonizmu. Charakteryzuje się naciskiem na bogactwo materialne jako wyznacznik sukcesu i statusu społecznego oraz przekonaniem, że szczęście można osiągnąć poprzez nabywanie coraz większej ilości rzeczy. Kult materializmu może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla jednostek i całego społeczeństwa, w tym zwiększonego zadłużenia, degradacji środowiska i utrwalania nierówności społecznych.

 

Jakie są największe zagrożenia związane z kultem materializmu?

  1. Materializm promuje kulturę konsumpcjonizmu, w której ludzie są zachęcani do kupowania ogromnej ilości towarów i usług, często ponad ich możliwości. Takie zachowania prowadzą do zadłużania się i braku oszczędności. Jak się domyślacie, ma to bardzo negatywny wpływ na ogólny dobrobyt człowieka. Kupowanie rzeczy, dla samego posiadania czegoś, nie jest dobre dla naszych portfeli, jak i psychiki. Skupianie się na dobrach materialnych sprawia, że zapominamy o wartościach prawdziwie ważnych.

 

  1. Materializm może prowadzić ludzi do przedkładania przedmiotów i bogactwa nad inne wartości, takie jak społeczność, relacje i rozwój osobisty. Niestety często skutkuje to w braku empatii i skupienia się na indywidualnym sukcesie, a nie na wspólnym dobru.

 

  1. Pogoń za dobrami materialnymi w większości przypadków odbywa się kosztem środowiska. Jest tak, ponieważ, zwiększona konsumpcja kończy się znacznie obszerniejszą ilością odpadów i zanieczyszczeń. Takie skutki mogą szkodzić ekosystemom i przyczyniać się do zmian klimatycznych.

 

Jak materializm wpływa na społeczność?

W kulturze, która ceni dobra materialne ponad wszystko, ludzie odczuwają presję, by gromadzić coraz więcej rzeczy. Chcą nadążyć za rówieśnikami lub utrzymać swój status. Może to prowadzić do cyklu konsumpcji i marnotrawstwa, ponieważ kupujemy więcej, niż potrzebujemy i szybko wyrzucamy przedmioty.

Niektórzy mogą również doświadczać poczucia pustki lub niezadowolenia pomimo posiadanego bogactwa materialnego. Dzieje się tak, gdyż samo posiadanie nie zapewnia trwałego szczęścia lub spełnienia. Abyśmy mogli przezwyciężyć kult materializmu, musimy zmienić wartości i priorytety. Najważniejsze jest przeświadczenie, że prawdziwe szczęście i dobrobyt wynikają z relacji i doświadczeń, a nie z dóbr materialnych.

Jak wyzbyć się nawyków związanych z materializmem?

Zatem co możesz zrobić, aby zmienić swój punkt widzenia i nie kierować się przesadnie materialistycznymi zapędami?

 

Skup się na doświadczeniach

Zamiast myśleć o gromadzeniu dóbr materialnych, spróbuj koncentrować się na doświadczaniu każdej chwili. Planuj podróże, wypróbuj nowe hobby i spędzaj czas z bliskimi, aby tworzyć dla siebie piękne wspomnienia.

 

Praktykuj wdzięczność

Poświęcaj czas na docenianie tego, co już masz, zamiast nieustannego dążenia do nabywania czegoś więcej. Rozważ prowadzenie dziennika wdzięczności lub regularne zastanawianie się nad rzeczami, za które jesteś wdzięczny. Pomóc może prowadzenie bullet journal. Możesz przeznaczyć w nim miejsce na wypisanie każdego dnia, za co jesteś wdzięczny.

 

Uprość swoje życie

Rozważ uporządkowanie swojego domu i zminimalizowanie ilości posiadanych rzeczy. Pomoże ci to docenić, to co posiadasz i zmniejszyć koncentrację na dobrach materialnych.

 

Odwdzięcz się

Poświęć swój czas jako wolontariusz lub przekaż darowiznę na cele charytatywne. Może to pomóc w przeniesieniu uwagi z dóbr materialnych na pomaganie innym. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, Level Up bierze udział w wielu akcjach charytatywnych. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

 

Podsumowanie

Kult materializmu jest bardzo niebezpieczny i szkodliwy dla naszego społeczeństwa. Pierwszym krokiem zwalczenia tego problemu będzie zdanie sobie sprawy o jego istnieniu. Nie jesteśmy idealni, a często w natłoku problemów szukamy ujścia w zakupach. Wierzymy, że nowa rzecz da nam trochę radości i wytchnienia. Niestety nic bardziej mylnego. Powinniśmy skupiać się na niesieniu dobra i pomaganiu, zamiast nabywaniu kolejnych przedmiotów. Relacje z bliskimi, podróże i doświadczanie każdej chwili dają prawdziwe szczęście w życiu.

autorka: Maja Podraska

Źródła:

1. https://medium.com/@kieranharrison/cult-of-materialism-622ad4b72f9f

2. https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/czym-jest-materializm-jakie-sa-jego-zalozenia-da300055