22 grudnia, 2022

Dekoracje świąteczne

Dekorowanie domów i mieszkań w okresie Wigilii i Bożego Narodzenia jest nieodłącznym elementem tradycji u wielu rodzin. Choinka, bombki, światełka nadają wnętrzom świątecznego klimatu, ale ozdoby oferowane w sklepach zazwyczaj wykonane są ze sztucznych materiałów i są wątpliwej jakości.  Alternatywą dla nich mogą być własnoręcznie wykonane ornamenty, które nie tylko nie nadwyrężą Twojego budżetu, a także przyczynią się do ratowania naszej planety. W związku z tym, przygotowaliśmy kilka propozycji, jak możesz w tegoroczne Święta przygotować własne eko-dekoracje!

 1. Girlanda lub ozdoby na choinkę z suszonych pomarańczy

Do wykonania girlandy lub ozdoby na świąteczne drzewko możesz użyć pomarańczy, cytryn bądź limonek. Pokrój je na cienkie plasterki, które należy położyć na blaszce i włożyć do piekarnika nagrzanego do 100 stopni Celsjusza na dwie godziny. Po tym czasie, przewróć je na drugą stronę i kontynuuj proces do momentu całkowitego wysuszenia. Po wystygnięciu owoców, możesz przystąpić do dekorowania! Wystarczy przymocować do nich nić, zawiązać pętelkę i udekorować nimi choinkę. Oprócz intensywnych kolorów, będą wydzielać także piękny zapach.

2. Dekoracje z papieru

Z pewnością posiadasz w domu stare gazety czy arkusze papieru, które zajmują jedynie miejsce. Zamiast je wyrzucać, możesz dać im drugie życie jako ekologiczne osoby świąteczne. Dla lepszego efektu możesz pomalować je kolorowymi farbkami, koniecznie z innymi członkami rodziny – nic tak nie łączy jak wspólne tworzenie czegoś pięknego!

  • Łańcuch na choinkę

Potnij papier na paski o równej długości i szerokości. Pokryj jeden brzeg każdego z pasków klejem, a następnie przyłóż do niego jego drugi koniec. Powinieneś otrzymać kształt okręgu. Weź kolejny pasek papieru, włóż go w zrobiony pierścień i powtarzaj proces, aż do otrzymania wystarczająco długiego łańcucha.

  • Origami w kształcie gwiazdek

Jeśli masz wystarczająco cierpliwości i czasu, spróbuj sztuki origami. Opiera się ona na składaniu papieru bez użycia ostrych narzędzi czy kleju. W Internecie znajdziesz mnóstwo poradników, jak wykonać taką ozdobę. Początkowo możesz mieć problemy z wykonaniem papierowej gwiazdy lub innego kształtu, ale pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

 

3. Kwiaty

Kwiaty mogą stać się źródłem wielu pomysłów na wykonanie stroika, przystrojenie wigilijnego stołu czy nawet choinki. Najlepiej, abyś dopasował kolorystycznie kompozycję bukietu do wystroju całego domu. Jeżeli w tym roku królują u Ciebie np. odcienie czerwieni – wykorzystaj róże, cyklamen i koniecznie symbol Bożego Narodzenia – gwiazdę betlejemską!

4. Świeczki w słoiku

Kolejnym pomysłem na ozdobienie stołu jadalnego i nadaniu wyjątkowego, przytulnego nastroju podczas kolacji wigilijnej są świeczki umieszczone w słoikach. Przygotowując świąteczne potrawy, z pewnością pozostanie Ci wiele szklanych słoików po żywności, które mogą dostać drugie życie! Po ich umyciu, umieść wewnątrz świeczki (sojowe lub z wosku pszczelego), możesz przywiązać do nich laski cynamonu lub gałązki sosny. Zapal świeczkę i gotowe!

Wykonując tegoroczne dekoracje, możesz umilić sobie czas świątecznym filmem. Nie wiesz co obejrzeć? Bez obaw! Przygotowaliśmy również listę ciekawych produkcji, które wprowadzą Cię w magiczną atmosferę!

Autor: Kinga Terech

Korekta: Kinga Terech

Źródła:

1. www.pinterest.com

2. www.unsplash.com

3.https://www.yourhomeandgarden.co.nz/inspiration/diy-and-crafts/10-eco-friendly-christmas-decorations