24 maja, 2024

Napis "Second Brain" na tle żarówki z umieszczonym w środku mózgiem

Prawda jest taka, że jesteśmy wręcz bombardowani informacjami z każdej możliwej strony – czy tego chcemy, czy nie. Social media, portale internetowe, komunikatory, a do tego bardziej tradycyjne media, takie jak prasa czy telewizja dostarczają nam ogrom danych, których nasz mózg nie jest w stanie pomieścić. A co, gdyby stworzyć sobie Second Brain?

Czym jest Second Brain?

Tiago Forte – twórca metody Second Brain, skonstruował ją z potrzeby magazynowania i organizacji danych. Do Second Brain trafia wszystko, co nie mieści się już w głowie, a może się jeszcze przydać. Dzięki temu uwalniamy potencjał naszego umysłu, który zamiast skupiać się na gromadzeniu wiadomości może działać tam, gdzie najbardziej go potrzebujemy, czyli w sferze kojarzenia i twórczego myślenia. 

Jak wygląda taka zewnętrzna baza wiedzy? Tak, jak chcesz, bo tworzysz ją sam(a). Wystarczy Ci do tego najzwyklejszy notatnik w telefonie lub komputerze albo aplikacja typu Notion czy Microsoft OneNote. Zdecydowanie lepiej jest wykorzystywać jako narzędzia do Second Brain opcje digitalowe niż papierowe notesy i kalendarze. Dają one więcej możliwości pracy z omawianą metodą. Pozwalają one m.in. na:

  • lepszą organizację zasobów,
  • swobodną manipulację informacjami (kopiowanie, wklejanie itd.), 
  • wizualizację danych (grafiki, tabele itd.), 
  • szybkie znalezienie konkretnych fragmentów (opcja wyszukaj), 
  • zminimalizowanie ryzyka utraty danych (backup),
  • pracę zespołową (udostępnianie dokumentu).

Jak wykorzystywać swoją zewnętrzną pamięć?

Zastosowanie Second Brain jest niezwykle szerokie. Technikę tę możesz wykorzystywać wszędzie, niezależnie od tego, czym zajmujesz się na co dzień. Jest ona idealna dla Ciebie, jeśli:

  • tworzysz (content, dzieła wizualne, książki itd.) i gromadzisz inspiracje,
  • działasz z kilkoma projektami naraz i chcesz je uporządkować,
  • jesteś uczniem/studentem i szukasz metod skutecznej nauki,
  • prokrastynujesz i chcesz ułatwić sobie wykonywanie zadań. 

Jednym słowem – Second Brain to metoda idealna dla każdego, kto chce gromadzić gdzieś inspiracje, wiedzę i pomysły oraz lepiej organizować swoje życie. W swojej zewnętrznej pamięci możesz zbierać inspirujące, rezonujące z Tobą cytaty, grafiki i inne elementy, które wykorzystasz następnie w twórczej pracy. To też idealne miejsce na zapisywanie pomysłów, które wprowadzisz później w życie. Second Brain to w końcu sposób na trzymanie w garści wszystkiego, w co jesteś zaangażowany(-a), by żadne daty, cele i zobowiązania Ci nie umknęły. 

Korzyści z Second Brain 

Za wszechstronnością metody Second Brain idzie też różnorodność korzyści, jakie można odnieść z jej stosowania w swoim życiu.

  1. Zbieranie inspiracji
    To podstawowa zaleta tej techniki. Dzięki stworzeniu zewnętrznego magazynu informacji nie musisz bać się, że ciekawy pomysł lub niebanalne sformułowanie uciekną Ci z głowy. Pamięć czasem zawodzi, więc warto podchodzić do niej z pewną dozą nieufności i zapisywać to, co ważne. 
  2. Organizacja zadań
    Stworzenie własnego drugiego mózgu to świetny sposób na uporządkowanie zadań i odzyskanie kontroli nad wszystkimi projektami, w jakie jesteś zaangażowany(-a). Nie chodzi tutaj tylko o zobowiązania zawodowe – projektem może być równie dobrze nauka języka, przeprowadzka czy długa podróż.
  3. Porządkowanie wiedzy
    Zgromadzenie istotnych cytatów, danych i innych informacji pozwoli Ci stworzyć bazę wiedzy, dzięki której praca naukowa, wystąpienie publiczne, warsztaty itd. napiszą się same (no, może prawie).
  4. Redukcja stresu
    Dobra organizacja to klucz do zminimalizowania stresu, w jaki wpędzać nas może ilość zadań, którymi jesteśmy obarczeni. Stworzenie jednego miejsca, w którym czarno na białym określisz wszystkie deadline’y, rzeczy do zrobienia czy priorytety pomoże Ci lepiej zaplanować czas i ograniczy liczbę tematów, które na co dzień zaprzątają Twoją głowę. 
  5. Oszczędność czasu
    Stworzenie spójnego, klarownego systemu przechowywania informacji pozwoli Ci oszczędzić czas na znajdywaniu tego, co akurat jest Ci potrzebne. Pomoże Ci także szybciej i wydajniej pracować, uczyć się czy tworzyć.

CODE, czyli jak stworzyć Second Brain?

CODE to cztery kroki, dzięki którym dotrzesz do celu, czyli stworzyć swój własny Second Brain. Pomogą Ci one także później efektywnie z nim pracować, by osiągać jak najwięcej korzyści. Wyjaśnijmy sobie, co kryje się za poszczególnymi literami.

C (capture) – zapisuj, zapisuj, zapisuj! Łap wszystko to, co z Tobą rezonuje i czego nie chcesz stracić w przyszłości. W tym miejscu przyda się intuicja. Nie musisz każdej napotkanej informacji prześwietlać pod lupą i badać, czy na pewno jest „obiektywnie ważna”. To moment na CHWYTANIE tego, co istotne, inspirujące, ciekawe z Twojego punktu widzenia. 

O (organize) – w chaosie danych trudno jest się odnaleźć (nawet jeśli to Ty jesteś autorem/autorką tego chaosu). Właśnie dlatego kolejnym krokiem jest ORGANIZACJA. Najłatwiej jest rozpocząć ten etap w momencie, gdy masz już kilka notatek. Wiesz wtedy, jakie kategorie najbardziej Ci się przydadzą. Aby jednak nie zostawiać Cię samego/samej z tym nieporządkiem, podajemy Ci przygotowaną przez Tiago Forte metodę PARA. Jej głównym założeniem jest stworzenie czterech folderów:

  • P (projects) – krótkoterminowe projekty bieżące, np. przeprowadzka,
  • A (areas) – długoterminowe zobowiązania, np. utrzymanie zdrowej diety, 
  • R (resources) – zasoby, które mogą być przydatne w przyszłości, np. cytaty,
  • A (archives) – projekty zakończone lub wykorzystane zasoby. 

D (distill) – jeśli myślisz, że zorganizowane notatki to już wszystko, czego potrzebujesz do pracy z Second Brain, to spieszymy z informacją, że nie. Kolejnym krokiem jest DESTYLACJA, czyli wyciąganie ze zgromadzonych zasobów tego, co najważniejsze. Twórz podsumowania, podkreślaj, stosuj boldowanie – wszystko po to, by w przyszłości łatwiej było Ci odnaleźć się w Twojej bazie i wykorzystać zgromadzoną w niej wiedzę.

E (express) – gromadzenie tego, co nie zostanie w żaden sposób zużytkowane, jest stratą czasu. Ostatnim krokiem w CODE jest więc wykorzystanie zasobów Twojego drugiego mózgu – do pracy, do nauki, do prezentacji, do twórczego działania, do ułatwienia sobie życia, do wszystkiego, co tylko chcesz osiągnąć. 

Jeśli czujesz, że to wszystko, z czym masz na co dzień do czynienia, w głowie Ci się już nie mieści, dodatkowa baza informacji może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Wystarczy aplikacja do robienia notatek i… klik! Twoja zewnętrzna pamięć jest gotowa do działania. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Ciebie pomocnym wprowadzeniem do metody Second Brain

Autorka: Aleksandra Dębska

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.

Źródła:

  1. https://fortelabs.com/
  2. https://www.youtube.com/watch?v=K-ssUVyfn5g 
  3. https://www.buildingasecondbrain.com/