13 sierpnia, 2023
Posiadanie wiedzy na temat najlepszych metod nauki może znacząco zwiększyć efektywność Twoich wysiłków podczas zdobywania wiedzy czy rozwijania umiejętności. W rzeczywistości, jeśli podobnie jak wielu innych, masz ograniczony czas, to kluczowe jest wykorzystanie go jak najbardziej efektywnie.
Skuteczna nauka – co to oznacza?
Termin skuteczne uczenie się odnosi się do metod nauczania, które mają angażować dzieci i młodzież w ich własny proces nauki i rozwój. Podkreślana jest tutaj waga indywidualnego podejścia do ucznia i traktowania go jako autonomiczne jednostka. Natomiast odchodzi się od już przestarzałych praktyk polegających na powtarzaniu informacji bez ich faktycznego rozumienia lub bezrefleksyjnego naśladowania technik nauczycieli lub innych uczniów. Udowodnione jest, iż skuteczne uczenie to sposób wspierania dzieci w rozwijaniu umiejętności językowych, zdolności do koncentracji i eksploracji.
W tym wpisie przedstawiamy kilka sposobów, jak skutecznie się uczyć i osiągać swoje cele edukacyjne!
1. Planowanie
Uporządkuj swoje plany na naukę, zwłaszcza, gdy masz jej dużo. Jeśli musisz nauczyć się na kilka przedmiotów najlepiej jest rozplanować czas nauki tak, by uniknąć przemęczenia, znużenia i utraty koncentracji.
Plan możesz zrobić w wersji papierowej lub na komputerze. Warto wyposażyć się w zeszytowy planer, aczkolwiek w Internecie dostępne są również gotowe, darmowe szablony.
Podziel zagadnienia na dni, ustaw rozsądne limity czasu, a nauczone już rzeczy wykreślaj. Zmotywuje Cię to do dalszej nauki!
2. Unikaj rozpraszaczy
Chyba każdy z nas wie, że telefon to największy pochłaniacz czasu. Jeśli chcemy skupić się na nauce, a tym samym osiągnąć swój zaplanowany cel, musimy zrezygnować ze wszelkich rozpraszaczy. Na czas nauki najlepiej wycisz swój telefon tak, byś nie słyszał(a) żadnych powiadomień. Tak samo z komputerem lub innymi rzeczami, które mogłyby stale odwracać Twoją uwagę. Wytrzymasz godzinę bez telefonu, a efekty nauki będą zadowalające! 🙂
3. Wypracuj najlepszą metodę
Czy wiesz, że ludzie dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestyków?
- wzrokowcy – najłatwiej zapamiętują rzeczy, które zobaczą. Dla nich najlepsze są kolorowe, wyraźnie notatki i pomocnicze ilustracje. Notatki wzrokowca nie mogą być chaotyczne – najlepiej jak są przejrzyste, a najważniejsze informację zakreślone są kolorami.
- słuchowcy – najłatwiej zapamiętują to, co usłyszą. Dla nich najłatwiejszy sposób na naukę to podcasty, słuchowiska, słuchanie nauczyciela na lekcji lub nagrywanie na dyktafon recytacji własnych notatek.
- kinestycy – najłatwiej uczą się przez dotyk. Zapamiętują wtedy, gdy mogą podczas nauki wykonywać jakąś czynność, np. chodzić po pokoju lub gestykulować.
Sprawdź, do jakiej grupy należysz i dopasuj do siebie najlepszy sposób na skuteczną naukę! Przeczytaj równiesz nasz wpis o rodzajach inteligencji, które mogą pomóc Ci dopasować styl nauki do Ciebie!
4. Powtarzaj na głos
Powtarzanie przeczytanej rzeczy na głos pomaga w zapamiętaniu jej. Równie skuteczne jest przekazywanie wiedzy innym. Możesz wcielić się w rolę nauczyciela i podzielić się z rozmówcą tym, co już wiesz lub przeczytałeś/aś – utrwalasz w ten sposób swoją wiedzę.
5. Powiedz innym czego się nauczyłeś(aś)
Albert Einstein raz powiedział: „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz”.
Próbując wytłumaczyć coś innej osobie, utrwalamy sobie zdobytą wiedzę oraz odnajdujemy ewentualne jej braki. Próba odpowiedzenia na pytania: „Ale dlaczego się tak dzieje? Dlaczego tak sądzisz?” zmusza nas do skondensowania wiedzy, ubrania ją w precyzyjne zdania. Poza tym, dzięki rozmowie możemy poznać spostrzeżenia drugiego człowieka, które mogą rzucić nowe światło na dany temat. Wymiana zdań, opinii, jest bardzo ważnym elementem nauki np. języków obcych. Podczas swobodnej rozmowy rozmówca może nam wytknąć błędy albo możemy sami je zauważyć.
Podsumowanie
Stanie się bardziej skutecznym uczniem to proces, który może wymagać czasu i poświęcenia. Nabycie nowych nawyków wiąże się z koniecznością wprowadzenia regularności i dużej determinacji. Zacznij od stopniowego wprowadzenia powyższych wskazówek, aby zwiększyć swoją efektywność podczas nauki!
Autorka: Aleksandra Kędzia
Źródła:
1. https://www.futurelearn.com/info/blog/top-study-tips-for-effective-learning