22 stycznia, 2023

Jaki był 2022 rok w LEVEL UP?

Koniec roku często kojarzy nam się z dokonywaniem podsumowań czy refleksji. Jest to czas zamykania spraw, które były dla nas trudne czy zagmatwane. Jest to także moment, w którym wielu z nas postanawia wyznaczyć nowe cele na nadchodzący rok. Każdy koniec jest również początkiem, nowym wyzwaniem, szansą.  Skupiamy się na tym, co nadejdzie, ale w pamięci zachowujemy wcześniejsze doświadczenia. Dziś postanowiliśmy opowiedzieć. co wydarzyło się w 2022 roku w naszym stowarzyszeniu LEVEL UP!

Po pierwsze zmiany

Przede wszystkim był to czas wielkich zmian i rozwoju. To z czego jesteśmy najbardziej dumni to reorganizacja naszej pracy. Jak zapewne wiele z Was wie, jesteśmy bardzo młodą organizacją, a nasze początki były o tyle trudne, iż przypadły na czas pandemii. Postanowiliśmy się nie poddawać, a działać. To był czas, kiedy pisaliśmy tyle projektów, ile byliśmy w stanie, choć na przeprowadzenie wielu z nich przyszło nam trochę poczekać. Tak się złożyło, że w roku 2022 nałożyło się wiele inicjatyw do realizacji – tych zaległych i tych bieżących. Natłok pracy spowodował, że zaczęliśmy posiłkować się coraz większą ilością wspaniałych wolontariuszy i praktykantów. To z kolei wymusiło na nas pewne zmiany. Za sprawą pomysłowości naszego zarządu oraz wspaniałej Ani (o niej za chwilę) utworzyliśmy 11 zespołów, które wzajemnie się uzupełniają i ze sobą współpracują.  Umożliwiają rozwój i zdobycie kompetencji zawodowych licznie dołączającym do nas wolontariuszom i praktykantom.

Nasze zespoły

Zapewne jesteście ciekawi o jakich zespołach mowa. Są to:

 • zespół zarządzania projektami, zespół pisania wniosków projektowych i poszukiwania partnerstw,
 • zespół zarządzania stroną internetową, zespół HR – nadzorujący projekt e-volunteering rozwijający nasz team,
 • zespół eventowy, researchowy, blogowy, tłumaczeniowy, graficzny, marketingowy, a także board-assitance.

Pieczę nad każdym z zespołów sprawuje team-leader i tu musimy przyznać, że są oni osobami, które sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe! A tak całkiem serio, są to ludzie pełni pasji, którzy łączą studia, pracę, naukę i działalność na rzecz rozwoju swojego i świata. Są naszą małą inspiracją do dalszego rozwoju.

Misja LEVEL UP

Misją naszego stowarzyszenia jest poprawa jakości życia lokalnej społeczności, budowa nowego modelu edukacji nieformalnej oraz rozwijanie kompetencji społeczno-zawodowych dzieci i młodzieży. Warto wspomnieć, iż naszym kluczowym zasobem są ludzie. To w ich rozwój pragniemy inwestować nasz czas i wiedzę. Misja, wizja oraz nasze wartości powodują, że działamy dwutorowo.

Po pierwsze, rozwijamy lokalną społeczność, o czym świadczy fakt, że w ubiegłym roku:

 • przeprowadziliśmy 72 warsztaty dla ponad 1000 osób,
 • zorganizowaliśmy 3 konferencje, każda licząca powyżej 60 uczestników,
 • zorganizowaliśmy również 2 duże eventy (Międzypokoleniowy Pokaz Mody czy Turniej Debat Oksfordzkich),
 • przeprowadziliśmy 10 spotkań filmowych promujących różne wymiary wolności,
 • utworzyliśmy 2 gry edukacyjne (wirtualne), a nawet podręcznik opisujący jak je tworzyć i wykorzystywać różne narzędzia do tworzenia gier wirtualnych.

Z drugiej strony podejmujemy działania na rzecz rozwoju zespołu, co jest niezwykle istotne. Wierzymy mocno, że to właśnie nasi wolontariusze będą kiedyś reprezentantami innowacyjnego społeczeństwa przyszłości lub będą szerzyli tę ideę, by takie społeczeństwo stworzyć.

Innowacyjne społeczeństwo, ale o co chodzi?

Innowacyjne społeczeństwo przyszłości to hasło, które brzmi nieco abstrakcyjnie, ale tak naprawdę opisuje ludzi, którzy:

 • Świadomie podejmują wybory, nie dają sobą manipulować, żyją w zrównoważony sposób, szanują naszą planetę i wiedzą jak o nią dbać na co dzień,
 • Nie zadowalają się półśrodkami i dążą po więcej,
 • Potrafią być wdzięczni za to, co mają,
 • Mają własne zdanie i nie boją się go wyrażać,
 • Potrafią i chcą dzielić się zdobytą wiedzą, czasem czy emocjami.

Wierzymy, że dzięki naszemu wysiłkowi takich ludzi właśnie kształtujemy.

Zrealizowane projekty

A co tak właściwie udało nam się zrobić dla naszego zespołu w ubiegłym roku?

Przede wszystkim daliśmy szansę wyjazdu naszym wolontariuszom na 13 wymian młodzieżowych (91 osób – w znacznej mierze osoby z naszego teamu skorzystało z tej szansy), na 6 międzynarodowych  szkoleń (28 osób spośród naszego zespołu wykorzystało tę szansę), a także na job shadowing do Turcji (6 reprezentantów naszego zespołu wzięło w nim udział), aby dowiedzieć się, jak współpracować z osobami niepełnosprawnymi. Wymiany i szkolenia międzynarodowe to jednak nie wszystko!

Rozwój wolontariuszy i praktykantów

W tym miejscu przedstawiam wam Anię, która jest jedną z naszych team-leaderek i założycielek LEVEL UP-u.  Dba o wszystkich naszych wolontariuszy, to właśnie dzięki jej pracy oraz zespołu udało się przeprowadzić aż 13 szkoleń. I to jakich szkoleń! Nasi wolontariusze i praktykanci mieli możliwość zdobycia wiedzy w zakresie Google Ads, SEO, PowerBi, budowania stron na WordPressie, SmartCata. Poznali także podstawy tworzenia stron w CSS i HTLM oraz zasadami RODO, prawami  autorskimi i wiele więcej!

Dodatkowo wolontariusze mają możliwość poszerzania swoich kompetencji językowych na zajęciach z języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione w tekście działania to te najbardziej spektakularne i mierzalne. Oprócz tego dokonujemy jeszcze wielu innych „małych kroków dla nas, ale wielkich dla ludzkości”.  Wielkim sukcesem i dumą są dla nas wszystkie  napisane i złożone projekty,  dopięte współprace, zorganizowane wydarzenia (warsztat, szkolenie, wymiana, event), zawarte partnerstwa, wpisy na stronie i  artykuły na blogu, każda kampania Google Ads, stworzona grafika, przeprowadzona rekrutacja, przetłumaczony tekst oraz  działania w social mediach.

W tym miejscu pragniemy podziękować każdej osobie, która tworzy nasz zespół, dzieli się z nami swoją wiedzą i pozytywną energią. Dedykuje nam swój czas i wraz z nami wskakuje na wyższy LEVEL własnych możliwości.

 

Dziękujemy również naszemu Małemu-Wielkiemu Zarządowi – Monice, Justynie i Dominice za możliwość rozwoju i trzymanie w ryzach całego tego chaosu!

Dziękujemy też WAM za wsparcie oraz za bycie świadkami tego, jak się rozwijamy i co dajemy światu!

Razem możemy więcej!

Autor: Kamila Walczak

Korekta: Anna Jazdon