Job shadowing
Udział w takim wyjeździe jest wartościowym doświadczeniem…
W ramach projektu “Poziom wyżej”, ukierunkowanego na podniesienie kompetencji zespołu LEVEL UP i tym samym na rozwój organizacji, uczestniczyłam w mobilności w Turcji w formie job shadowingu. Celem było poznanie praktyk stosowanych w Turcji w zakresie włączenia osób z niepełnosprawnościami (mentalnymi i fizycznymi) do działania – w tym do działania w ramach organizacji oraz w zespole, a także włączenia osób z mniejszymi szansami.
Organizacja, która nas gościła, zaoferowała bogaty program wizyty. Dzięki niemu udało się nam – jako uczestnikom job shadowingu poznać łącznie 7 organizacji i dowiedzieć się jak działają. Mogliśmy także porozmawiać bezpośrednio z dyrektorami placówek oraz menadżerami tych instytucji.
Job shadowing odbył się w mieście Duzce, które ma niespełna 60 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców oraz liczbę instytucji wspierających osoby niepełnosprawne i z mniejszymi szansami, to co zobaczyłam zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie! Dzięki tej mobilności i poznaniu instytucji zobaczyłam, jak faktycznie może działać system wspierający osoby niepełnosprawne. Ddba się w nich o wykorzystanie potencjału tych osób, szlifując ich mocne strony i ucząc kompetencji społecznych. Ważną częścią wizyty było odwiedzenie placówki szkoły podstawowej oraz średniej. Szkoły te mają na celu przygotowanie do zawodu i oparte są o praktyczne umiejętności.
Bardzo duże wrażenie zrobiło na mnie odwiedzenie restauracji, w której zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne, przygotowane właśnie przez te szkoły. Zobaczenie ich w akcji potwierdziło, że to co robimy, jako edukatorzy rzeczywiście przynosi rezultaty i zainspirowało do dalszych działań!
Wizyta w Turcji była dla mnie nieocenionym czasem, pełnym wzruszeń i uświadamiania samej siebie w zakresie postrzegania niepełnosprawności. Jednocześnie dowiedzieliśmy się jak my jako LEVEL UP możemy działać lepiej i sprawniej, dając szansę rozwoju niezależnie od rodzaju niepełnosprawności.
Udział w takim wyjeździe jest wartościowym doświadczeniem. Dzięki niemu możemy wprowadzać zmiany w organizacji i dostosowywać możliwości włączenia osób niepełnosprawnych. Myślę, że dla zwiększenia własnego poziomu empatii i zrozumienia wobec istniejących różnic – taki wyjazd jest wręcz bezcenny.
Monika, 30 lat, job shadowing w ramach projektu „Poziom wyżej„
Niezwykle ucząca była możliwość zobaczenia jaką opiekę i wsparcie można zapewnić ludziom ze specjalnymi potrzebami i ich rodzinom….
Wyjazd ten bezsprzecznie poszerzył moje kompetencje, które na pewno wykorzystam w swojej dalszej karierze.
Niezwykle ucząca była możliwość zobaczenia jaką opiekę i wsparcie można zapewnić ludziom ze specjalnymi potrzebami i ich rodzinom. Z każdą nową wizytą budziło się we mnie coraz więcej inspiracji do pomagania ludziom. Mogę nawet powiedzieć, że to doświadczenie ułatwiło mi podjęcie decyzji o kierunku rozwoju zawodowego.
Turcja jest niezwykłym i pięknym krajem z bogatą kulturą. Na każdym kroku doświadczałyśmy szczerej gościnności ze strony lokalnych osób. Jedzenie zachwyca, a turecka herbata rozgrzewa serce. Dzięki pomocy naszej hostki nawet bariera językowa nie była problemem nie do przeskoczenia.
Mogę podsumować cały projekt jednym słowem: Teşekkürler.
Myślę, że zachęceniem powinno być przeczytanie tej relacji oraz zobaczenie zdjęć ze szkół publicznych w Turcji. Mając tak udogodnione środowisko pracy, specjaliści mogą pełnią swoich sił wspierać rozwój swoich podopiecznych. Polecam całym sercem!
Natalia, 22 lat, job shadowing w ramach projektu „Poziom wyżej”
To co dla mnie było dużym zaskoczeniem to to jak wygląda system szkół dla osób niepełnosprawnych w Turcji…
Wyjazd ten był dla mnie niezwykle kształcący. Po pierwsze wiele się nauczyłam. Po drugie zrozumiałam, że na wielu etapach mojej edukacji zdobyłam wiedzę, która niezwykle mi się przydała.
Tuż po tym enigmatycznym wstępie mogę powiedzieć, że Turcja to niezwykle patriotyczny kraj. Jednakże jego polityka i kultura niezwykle różni się od tej europejskiej. Jeszcze nigdy podczas wyjazdu nie prowadziłam aż tylu pojedynków słownych. 😉
Co mnie zaskoczyło? No cóż… Chyba najbardziej poziom szkół dla osób niepełnosprawnych, który był naprawdę wysoki! Do tej pory pozostaję pod wrażeniem działalności tamtejszych placówek. Zajmują się one edukacją osób z autyzmem, zespołem Aspergera, Zespołem Downa czy dziecięcym porażeniem mózgowym. To co dla mnie było dużym zaskoczeniem to to jak wygląda system szkół dla osób niepełnosprawnych w Turcji. Ich uczniowie są szkoleni do pracy, którą weryfikuje rynek pracy. Uczniom proponuje się zawody, w których brakuje pracowników i do których przejawiają predyspozycje. W ten sposób osoby z niepełnosprawnościami nie dostają jedynie wyrazów współczucia, a realne przygotowanie do zawodu. Nauka w dedykowanych placówkach przygotowuje uczniów do wielu zawodów. Są to m.in kelner, kucharz, stolarz, mechanik, budowlaniec, szwaczka czy rzemieślnik (wyroby ceramiczne, wyroby modnych upominków – np. magnesy).
Pomijając kwestię merytoryczne, bardzo polecam udział w job shadowingu – to niezwykle kształcące.
Ponadto polecam wyjazd do Turcji. To, co mają super, to jedzenie. Jest go dużo, jest tanie, jest mięso – czego chcieć więcej?
Zaskoczyła mnie herbata i jej zwyczaj picia absolutnie zawsze, bo kawa turecka pozostawia wiele do życzenia… Jest bardzo gęsta, mocna i za słodka. Picie jej było prawdziwą udręką.
Na zakończenie pragnę dodać, że wyjechałam, jak zawsze, z cudownymi ludźmi! Mogłam się z nimi pośmiać, porozmawiać, byłam przez nich wysłuchana, a nawet przeżyć swój pierwszy raz z rytuałem Hammam.
Kamila, 26 lat, job shadowing w ramach projektu „Poziom wyżej”
0 komentarzy