20 grudnia, 2022

Zmotywowany zespół

Pracowałeś/-aś kiedyś przy niesamowicie ciekawym projekcie, który nie doszedł nigdy do skutku, mimo że początkowy entuzjazm zespołu był ogromny? Albo męczyłeś/-aś się pracą ze swoją grupą tak, że marzyłeś/-aś już tylko o deadlinie i zapomnieniu, że kiedykolwiek miała ona miejsce? Oczywiście, powodów mogło być wiele – praca zespołowa to niełatwa sztuka i jej też trzeba się nauczyć. Nie będziemy jednak mówić o jej podstawowych zasadach, takich jak wyznaczanie realnych celów. Pogadajmy o motywacji i tym, co zrobić, żeby było jej jak najwięcej podczas pracy w zespole!

Przede wszystkim – regularne spotkania

Najlepiej, żeby odbywały się one co tydzień (lub dwa, w zależności od czasochłonności zadań). Nie tylko pomoże to lepiej zorganizować pracę i mierzyć postępy, ale zmotywuje też wszystkie osoby do faktycznego ich robienia. Cała sztuka nie polega jednak na tym, żeby spotkania po prostu były. Niech każdy co tydzień podzieli się tym, co udało mu się zrobić, nad czym teraz będzie pracował i co go blokuje przed dalszą pracą. Dlaczego to działa?

Po pierwsze – każdemu z nas będzie po prostu głupio przyjść na spotkanie i powiedzieć, że nie zrobiliśmy nic. Brzmi to brutalnie, ale zdecydowanie popycha do działania. Rzecz jasna, wszyscy mamy gorsze dni i to jest zupełnie okay, jeśli czasem nie będziemy mieli nic do pokazania. Jednak w przypadku większości tygodni coś powinno się udać.

Po drugie – jedną z technik motywacyjnych są publiczne deklaracje. Jeśli powiemy naszemu zespołowi, że się czymś zajmiemy, to będziemy czuli większą motywację, żeby faktycznie to zrobić.

Po trzecie – dzięki temu, że regularnie dzielimy się napotkanymi problemami, mamy szansę szybko im zaradzić i nie „utknąć” na dłużej. Unikniemy też poczucia bycia pozostawionym samemu sobie – cały zespół może wtedy przedyskutować sprawę i wspólnymi siłami znaleźć rozwiązanie.

Dzielenie się postępami to nie wszystko, czyli o feedbacku słów kilka

Konieczność poinformowania o wykonanych zadaniach może być motywująca, ale komunikacja w zespole nie powinna się na tym kończyć. Bardzo ważnym elementem są pochwały i podziękowania za wykonaną pracę. Warto pamiętać o paru zasadach:

  • Obie te rzeczy powinny pojawiać się przez cały czas pracy nad projektem, a nie tylko na sam jej koniec. Komuś udało się rozwiązać problem, nad którym męczyliście się od tygodnia? Wykonał bardzo żmudne obliczenia? Wpadł na prosty sposób, który znacząco poprawi Waszą współpracę? Powiedz mu, jak bardzo to doceniasz!
  • Pochwały powinny być konkretne. Nie rzucaj prostego „brawo” czy „dobra robota” (choć to też może pomóc) – doprecyzuj, dlaczego jesteś zadowolony z czyjejś pracy. Taka uwaga będzie cenniejsza i bardziej zapadająca w pamięć.
  • Chwal nie tylko za wyniki, ale też za zaangażowanie i ciężką pracę. W końcu to one stoją za tymi pierwszymi, choć czasem tego nie widać 😉
  • Jeśli myślisz, że to lider zespołu odpowiada za takie rzeczy – nic bardziej mylnego. Każdy w grupie powinien wyrażać swoje opinie, więc jeśli tylko zauważysz, że ktoś zrobił coś fajnego, trudnego czy pomocnego – powiedz mu to sam!

Poszukiwana – dobra atmosfera

Nikt nie ma ochoty na interakcje z zespołem, w którym nikt nikogo nie słucha, wszyscy przychodzą na spotkania w złym humorze i chętniej krytykują zaproponowane rozwiązania, niż je rozwijają.

Jeśli tylko macie szansę, postarajcie się lepiej poznać z innymi osobami z grupy. To dlatego tak wiele firm organizuje wyjścia lub warsztaty integracyjne. Choć należy pamiętać, żeby oddzielać czas poświęcany na pracę od czasu na towarzyskie rozmowy (pewnie wiesz, jak wyglądają próby ustalenia czegoś ze znajomymi, gdy co chwilę rozpraszacie się zagadywaniem się nawzajem). Chętniej będziecie się spotykać i komunikować, nie mając poczucia zupełnego braku więzi.

Dobrze jest też podzielić się swoimi umiejętnościami oraz mocnymi i słabymi stronami. Dzięki temu w razie problemów każdy będzie wiedział, do kogo może zwrócić się o pomoc. Jeśli zauważysz, że komuś brakuje motywacji do pracy, możesz zapytać go o radę lub pomoc z jakimś zagadnieniem – pomaga to drugiej osobie wrócić do projektu, bo czuje się potrzebna i może spojrzeć na problem z innej perspektywy.

+10 do motywacji, czyli moc wspólnego podejmowania decyzji

Choć nie każdy z nas jest naturalnym przywódcą, wszyscy lubimy, gdy zostajemy wysłuchani i nasza opinia ma znaczenie. Dlatego decyzje w zespole starajcie się podejmować razem – ludzie mają większą motywację do pracy, gdy towarzyszy im poczucie, że ich wkład się liczy. Na spotkaniach niech każdy członek zespołu ma przestrzeń na wyrażenie swoich pomysłów, opinii i obaw. Czasem warto iść na kompromis, zwłaszcza że racja jest z reguły gdzieś pośrodku.

Niekiedy dobrze jest wspólnie przegadać jakieś kwestię poprzez np. burzę mózgów po uprzednim przygotowaniu pomysłów, dyskusję za i przeciw jakiemuś rozwiązaniu. Pamiętajmy jednak, że niektóre sprawy, które są możliwe do samodzielnej realizacji – warto zrobić samemu. Zdarza się, że siedzenie całą grupą opóźnia pracę i jest tylko męczące, podczas gdy wystarczyłaby godzina w ciszy i spokoju, a zadanie zostałoby ukończone. Wszyscy czasami potrzebujemy przestrzeni, więc nie sprawdzaj co chwilę postępu prac u innych osób. Mimo dobrych intencji i próby zmotywowania grupy, możesz osiągnąć odwrotny efekt.

A o tym, że doceniać i motywować innych można też podczas pracy zdalnej, uczyli się uczestnicy naszej wymiany „E-volunteering simulation” na Malcie. Tak, te wszystkie rady sprawdzą się także w trybie online!

Owocnej pracy 🙂

 

Autor: Anna Wojdziak

Korekta: Kinga Terech

Źródła:

1. https://smallbusiness.chron.com/good-way-motivate-coworker-31441.html

2. https://www.eden.pl/blog/jak-motywowac-zespol-wskazowki-i-strategie