8 sierpnia, 2021
Pracodawcy cenią ludzi, potrafiących pracować w zespole, ponieważ jest to umiejętność niezwykle przydatna nie tylko do wykonania dużych projektów, ale i do utrzymywania odpowiedniej atmosfery w kolektywie. Głównymi zaletami pracy zespołowej są m.in. większy zasięg działania, lepsza organizacja czasu oraz zastosowanie różnych umiejętności, perspektyw i podejść do rozwiązywania problemów i zadań biznesowych. Praca zespołowa inspiruje, zwiększa motywację i odpowiedzialność oraz pomaga stworzyć środowisko, w którym ludzie mogą uczyć się od siebie nawzajem i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Przyjmuje się, że zespół powinien liczyć od 3 do 15 osób, ponieważ większe grupy trudniej ze sobą zjednoczyć. Praca uczestników jest spójna – rozwiązują wspólnie problem zgodnie z planem i każdy ma określone obowiązki.
Przydatne umiejętności w pracy zespołowej
Aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał jako „gracza” zespołowego warto rozwijać w sobie określone cechy charakteru i umiejętności:
- Empatia i inteligencja emocjonalna – polegają na umiejętności rozpoznawania swoich i cudzych emocji i radzenia sobie z nimi. Pozwalają wczuć się w sytuację innego człowieka i znaleźć z nim wspólny język;
- Umiejętność szybkiej adaptacji do nowego środowiska i przeprowadzenia skutecznej komunikacji z innymi ludźmi;
- Odpowiedzialność i umiejętność dostosowania się do ściśle określonych terminów;
- Umiejętność przyznawania się do błędu i przyjmowania krytyki;
- Umiejętność rozwiązania konfliktowych sytuacji i znalezienia kompromisów.
Dlatego też warto rozumieć swoje miejsce i rolę w zespole. Istnieje wiele klasyfikacji pozycji poszczególnych uczestników w grupie, jednak są one bardzo do siebie podobne. Każda rola zespołowa wiąże z typowym zachowaniem osoby i mocnymi stronami interpersonalnymi. Aby zrozumieć, jaka pozycja pasuje do Ciebie najbardziej, warto obserwować swoje zachowanie w różnych sytuacjach, a potem skategoryzować go według opisów poszczególnych ról. Można też dowiedzieć się o niej za pomocą licznych testów dostępnych w internecie. Zwykle to lider zespołu przydziela określone role uczestnikom, zgodnie z ich mocnymi i słabymi stronami, więc warto mu zaufać.
Zasady owocnej pracy zespołowej
Przestrzeganie poniższych reguł pomoże Ci poczuć się pewniej i skutecznie dopasować się do każdego zespołu:
- Pamiętaj o tym, że każdy pracownik jest tak samo ważny, jak Ty, bez względu na zajmowane stanowisko, kwalifikację czy doświadczenie. W pracy zespołowej każdy głos się liczy, a decyzje są podejmowane zbiorowo.
- Dziel się doświadczeniem i nie krępuj się uczyć się od innych. To znacznie podniesie jakość Waszej pracy.
- Zapisuj wszystkie pomysły. Niektóre idee mogą początkowo wydawać się nieodpowiednie, ale potem mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem.
- Pamiętaj o tym, że krytykować można tylko pomysły. Nigdy nie poruszaj osobistych kwestii.
- Zaufaj liderowi zespołu i innym jego uczestnikom. Podzielcie się obowiązkami i niech każdy zajmuje się swoją sprawą, bez nadmiernego wtrącania do pracy innego. Jeżeli potrzebna jest pomoc, wtedy warto jej udzielić.
- Postępuj zgodnie z planem. Aby wszystko zostało wykonane dokładnie i na czas należy kierować się w ustalonej kolejności. Pracę warto podzielić na etapy i ustalić dla każdego odpowiednie terminy czasowe.
- Nie prowadź ukrytych dyskusji. Podejmowanie decyzji, kontrola, raportowanie – wszystkie procesy powinny być otwarte i przejrzyste. Oznacza to, że wszelkie plotki, spekulacje w zespole należy tłumić, ponieważ takie działania mogą zrujnować nawet najbardziej obiecujący projekt.
- Nie staraj się wyróżnić kosztem swoich współpracowników. Wszystkie osiągnięcia i upadki w równym stopniu wpływają na cały zespół, dlatego robiąc krzywdę innym, robisz ją także sobie.
- Bierz udział nie tylko w pracy zespołowej, ale i w wypoczynku. To pomoże podtrzymywać przyjazną atmosferę w kolektywie i rozładować napięcie.
Podsumowanie
Pracy w zespole uczymy się już od dziecka, wykonując wiele projektów w szkole czy na uczelni. Jednak jeżeli nadal masz wątpliwości co do swoich umiejętności w tym zakresie, możesz sprawdzić się w roli wolontariusza, który jak nikt inny wie, czym jest współpraca. Bez wątpienia praca zespołowa zapewni ci bezcenne doświadczenie, nowe kontakty zawodowe i być może nawet przyjaciół na całe życie.
autor: Nataliia Shapoval
korekta: Kinga Terech
Źródła:
1. https://levelself.ru/navyki/umenie-rabotat-v-komande.html
2. https://the-challenger.ru/biznes-2/karera/7-glavnyh-pravil-raboty-v-komande/