19 marca, 2021

gramatyka, leżący notatnik na stole

Ileż razy nauczyciele języków obcych słyszeli podobne okrzyki z ust swoich uczniów? Najczęstszą reakcją na jakikolwiek temat gramatyczny jest zniechęcenie, poddanie się, odrzucenie, wyłączenie się i sięgnięcie po telefon. Uczniowie na ogół wychodzą z założenia, że gramatyka jest skomplikowana i zbędna, bo najważniejsza jest komunikacja. Czy tak jest naprawdę? Czy naprawdę gramatyka jest tak skomplikowana, że nie sposób jej opanować? Sprawdźmy to!

Dlaczego warto uczyć się gramatyki?

Wbrew powszechnemu podejściu, nie taki wilk straszny, jak go malują. Gramatyka wcale nie musi być utrapieniem. Warto więc zmienić swoje podejście i przede wszystkim, nie zakładać z góry, że to coś za trudnego i niewartego uwagi. 

Po pierwsze, każda osoba ucząca się języka obcego musi sobie zdać sprawę, że nie da się opanować języka bez znajomości zasad, którymi ten język się rządzi. Owszem, można posługiwać się bardzo uproszczonym językiem, używając podstawowych zwrotów. Taka osoba będzie w stanie zrobić zakupy za granicą czy zapytać o drogę. Jeśli języka potrzebujemy tylko w takim celu, można odpuścić sobie zagłębianie się w zagadnienia gramatyczne. Jednakże zdecydowana większość uczących się potrzebuje opanować język w stopniu znacznie wyższym. Między innymi po to, aby zdać maturę – język angielski jest najczęściej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym. W 2020 roku było to 57,5% wszystkich maturzystów. Po drugie, praktycznie w każdej pracy niezbędna jest znajomość języka w stopniu zaawansowanym. Większość z nas chciałoby też móc swobodnie porozumiewać się ze znajomymi z zagranicy czy też oglądać zagraniczne programy, filmy. Aby zrealizować którykolwiek z tych celów, musimy zgłębić tajniki języka od strony gramatycznej. 

Jak uczyć się gramatyki?

Mając dobrą znajomość gramatyki, otwierasz sobie drzwi do swobodnej i efektywnej komunikacji z innymi. Istnieje wiele sposobów na opanowanie zasad gramatycznych, które możesz wykorzystać w nauce języka obcego. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, jak uczynić naukę gramatyki bardziej przystępną.

1. Wykorzystaj dostępne pomoce naukowe

Bez materiałów dydaktycznych opanowanie gramatyki może być wyzwaniem. Obecnie wiele źródeł jest ogólnodostępnych w Internecie, dlatego też warto z tego dobrodziejstwa korzystać. Poszukaj słowników online, podręczników i ćwiczeń gramatycznych – wiele stron internetowych udostępnia przydatne treści za darmo. Ciekawą alternatywą jest również korzystanie z aplikacji dedykowanych nauce języków obcych. Kilka z nich przedstawiliśmy w tym artykule.

2. Dużo czytaj

Sięgając po słowo pisane w obcym języku, masz możliwość poznania gramatyki w jej naturalnym zastosowaniu. Wybierz książki z Twojego ulubionego gatunku literackiego, aby nabywanie nowych umiejętności było również przyjemnością. Możesz również czytać artykuły dostępnych w Internecie. Są one napisane prostym językiem, skierowanym do większości odbiorców. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć jego znaczenie i zobaczyć praktyczne zastosowanie gramatyki danego języka. 

W nauce gramatyki najlepiej jest łączyć jak najwięcej zmysłów. Co to oznacza? Czytając dany tekst, powtarzaj go na głos, trudne, niezrozumiałe słówka zapisuj, a następnie sprawdź ich znaczenie, aby je lepiej zapamiętać.

4. Oglądaj filmy, seriale

Oglądanie filmów i seriali w obcym języku to kolejny sposób na opanowanie reguł gramatycznych. Aby jeszcze efektywniej wykorzystać czas spędzony przed ekranem, możesz np. zapisywać poszczególne zdania wypowiedziane przez bohaterów i próbę rozpoznania ich właściwości gramatycznych np. jaki czas został w nim wykorzystany (przeszły, teraźniejszy, przyszły). Więcej o metodach nauki z seriali, znajdziesz również w tym artykule!

5. Zacznij pisać

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, warto angażować wszystkie zmysły w naukę języka. Oprócz notowania nowych słówek możesz również spróbować założyć dziennik, bloga i zacząć pisać w języku obcym. W ten sposób będziesz na bieżąco trenować stosowanie zasad gramatycznych w praktyce i Twój mózg z pewnością łatwiej je sobie przyswoi. Dodatkowo pisanie świetnie rozwija kreatywność.  

6. Wykorzystaj technikę Pomodoro

Technika Pomodoro pozwala na efektywne zarządzanie czasem i organizację. Polega na podziale czasu nauki na krótkie sesje i częste przerwy. Przeważnie człowiek jest zdolny na pełną koncentrację na zadaniu przez jedynie 15 minut, więc długie godziny spędzone nad książkami mogą być dla wielu z nas mało wydajne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możesz zastosować technikę Pomodoro w opanowaniu gramatyki języka obcego, przeczytaj ten artykuł

7. Sprawdzaj swoje umiejętności

Co jakiś czas warto skontrolować, czy przyswajana przez Ciebie wiedza, faktycznie z Tobą zostaje. Staraj się regularnie wykonywać ćwiczenia gramatyczne i testy (wiele z nich znajdziesz w Internecie). 

Podsumowanie

Nauka gramatyki to istotny element umożliwiający dobre opanowanie danego języka obcego. Nie wywieraj jednak na sobie zbyt dużej presji. Wiedza gramatyczna jest potrzebna, lecz w codziennych sytuacjach i rozmowach stawiaj na efektywną komunikację – słuchanie i mówienie ze zrozumieniem. Popełnianie błędów jest zupełnie normalne i żaden zagraniczny rozmówca nie będzie Ci ich skrupulatnie wytykać.

autorka: Małgorzata Zielińska

korekta: Kinga Terech

Źródła:

  1. https://www.5minutelanguage.com/how-to-learn-grammar-and-should-you-even-do-it-2/