30 sierpnia, 2021

Kreatywność, kredki

Kreatywność jest jedną z najbardziej pożądanych kompetencji u kandydatów starających się o zatrudnienie.  Nadal wiele osób żyje w przekonaniu, że jest ona bardziej przydatna w zawodach artystycznych. Nie jest to prawdą, gdyż zdolność do kreatywnego myślenia dotyczy także branż technicznych, IT itd.

Czym jest kreatywność?

W zasadzie jest to umiejętność tworzenia czegoś nowego na podstawie już istniejących rzeczy. Często uważa się, że kreatywność dotyczy ludzi zdolnych, jednak w rzeczywistości kompetencję tą może rozwinąć każdy, pod warunkiem, że włoży w to wystarczająco dużo wysiłku.

Jakie są sposoby na rozwinięcie kreatywnego myślenia?

Uważa się, że zasadą kreatywności jest nieszablonowe myślenie. Warto jednak stawiać ograniczenia, podczas wykonywania zadań wymagających kreatywności. Na przykład mogą to być ograniczenia objętości przy napisaniu tekstu. Często uważa się, że dużo trudniej napisać długi tekst niż krótki. Jednak osoby zajmujące się krótkimi tekstami wiedzą, że czasami bardzo trudno jest opisać wszystko w dwóch zdaniach lub w ściśle określonej objętości. Nie da się rozwiązać takiego zadania bez poszukiwania dodatkowych wskazówek.

Spróbuj zająć się medytacją

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z holenderskiego Uniwersytetu w Leiden, zamieszczonych w publikacji Meditate to create: the impact of focused-attention and open-monitoring training on convergent and divergent thinking „Frontiers in Psychology”, dowiadujemy się, że medytacja zwiększa kreatywność oraz zdolność do nieszablonowego myślenia. Pozwala zrelaksować się, zresetować umysł. Osoby medytujące regularnie potwierdzają, że podczas medytacji umysł generuje wiele ciekawych pomysłów.

Praktykuj freewriting

Freewriting jest świetnym instrumentem dla aktywizacji śpiących twórczych zdolności. Nie ma tu żadnych reguł, można pozwolić sobie dosłownie na wszystko. Główną zasadą jest nie przestawać pisać i nic nie redagować w procesie. Istnieją różne techniki freewriting-u. Stosuje się je do różnych celów. Na początku można po prostu usiąść i spisywać wszystko, co przyjdzie Ci na myśl. Jeżeli umysł wydaje się pustym, tak i napisz „nic nie przychodzi do głowy”, a potem opowiedz na piśmie, jak się z tym czujesz. Początek może być ciężki, ale im dalej, tym łatwiej będzie przenosić Ci myśli na papier.

Szukaj różnych sposobów odnalezienia inspiracji.

Może to być obserwacja, jakieś wspomnienia, nawet gadanie o niczym z obcą osobom. Koncentruj się na detalach, szukaj czegoś niezwykłego i próbuj odnaleźć go w czymś na pierwszy rzut oka zupełnie pospolitym.

Patrz na problem z różnych perspektyw

Jeżeli chcesz odnaleźć niestandardowe rozwiązanie, musisz rozpatrywać zadanie pod różnym kątem.  Jak to zrobić? Zastanów się nad formułowanymi pytaniami. Na przykład pytanie „jak ulepszyć statystyki sprzedaży?” zmień na „Jak zrobić nasz produkt bardziej pożądanym dla grupy docelowej?” Spróbuj wyobrazić siebie na miejscu innych ludzi i pomyśl o tym, w jaki sposób oni mogliby rozwiązać twój problem. Na przykład „co bym zrobił z problemem, gdybym był dzieckiem/seniorem/geniuszem lub nawet głupkiem?”.

Podważaj tradycyjne i powszechnie przyjęte normy i zasady.

Słynne motto Apple Think different mówi o zdolności firmy do wyjścia poza ramy i odnalezieniu zupełnie nowego sposobu korzystania z ich produktu. Tak powstał iPhone, który spowodował prawdziwą rewolucję w branży telefonów komórkowych. Szukaj związków w na pierwszy rzut oka niezwiązanych ze sobą rzeczach.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Wiele przeprowadzonych badań przedstawia korzyści płynące z aktywności fizycznej dla kreatywnego myślenia. Naukowcy uważają, że efekt ten wynika z lepszego przepływu krwi do mózgu i polepszenia nastroju. Podobnie myślenie o miłości również stymuluje kreatywność.

Szukaj inspiracji w działaniach innych ludzi

Jeżeli długo nie możesz odnaleźć rozwiązania, popatrz, jak poradzili sobie z podobnym problemem inni. Takie spostrzeżenie może pomóc wymyślić coś nowego na podstawie zaobserwowanych rozwiązań u innych.

Spisuj wszystkie idee, nawet te, które wydają się bezsensowne

Lepiej wymyślić 100 prostych rozwiązań, z którymi będzie można pracować, niż żadnej. Do tego czasami te „najgłupsze” pomysły sprawdzają się najlepiej.

Bądź ciekawski

Dużo czytaj, oglądaj i obserwuj. Staraj się uczyć cały czas.  Nigdy nie wiesz, kiedy otrzymana wiedza może ci się przydać. Możesz nie pamiętać, gdzie, kiedy i w jaki sposób ją zdobyłeś, ale może ona zostać punktem wyjścia dla stworzenia czegoś nowego.

Ilość czy jakość?

By skutecznie rozwiązywać zadania i problemy trzeba też potrafić dokonywać selekcji. W związku z tym, warto rozwijać krytyczne myślenie.  Pozwala ono ocenić mocne i słabe strony każdego pomysłu. Najprawdopodobniej zdecydowana większość idei zostanie odrzucona na tym etapie, ale te, które pozostaną, będą cenne. Mamy tendencję do przeceniania jakości naszych pomysłów. Traktując je jak własne dziecko, czujemy, że są najlepsze.  Dlatego też etap procesu twórczego jest tak ważny – pomaga zrozumieć, co zadziała, a co nie.

Życzymy powodzenia w rozwijaniu swojej kreatywności ☺

Źródło:

  1. https://4brain.ru/blog/nauchnye-dokazatelstva-polzy-meditacii/
  2. https://4brain.ru/blog/7-ways-to-improve-creativity/

autor: Nataliia Shapoval

korekta: Anna Jazdon