10 lipca, 2023

natura, przyroda

Nie zawsze czujemy się dobrze, nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Odpowiedź na nasze problemy może jednak znajdować się bliżej, niż sądzimy. Mowa o naturze. Dzisiejsza rzeczywistość często opiera się na pośpiechu i szybkim tempie życia. Zatracamy się w pracy, aby dosięgnąć wysoko postawionej przez siebie samych poprzeczki. Chcemy być jak najlepsi, zatraceni w ciągłym pędzie, mamy skłonność do niedoceniania tego, co mamy.

Już samo przebywanie na świeżym powietrzu może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Warto wyjść na zewnątrz i zatrzymać się na moment, aby móc w pełni przeżyć daną chwilę. Wiele badań naukowych dowodzi, iż dostęp do terenów zielonych pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Uważa się, iż przyczyną tego zjawiska jest wytwarzanie przez niektóre gatunki roślin tzw. fitoncydów, czyli substancji, które hamują rozwój szkodliwych bakterii dla człowieka.

Dodatkowo uprawianie aktywności fizycznej na łonie natury sprzyja redukcji stresu i nawiązywaniu interakcji społecznych. Im wyższe „zazielenienie” miast, tym większa bioróżnorodność fauny i flory, co jest zjawiskiem obecnie bardzo pożądanym.

Jak rozpocząć swoją relację z naturą?

Tak naprawdę wszystko zależy od nas – spacer po lesie, jazda na rowerze czy czytanie książki w ogrodzie. Nie liczy się to, co robimy, lecz gdzie to robimy. Warto zacząć od krótkich spacerów, żeby poprawić sobie humor. Z czasem nasza relacja sama się rozwinie, a my dzięki naturze nauczymy się zauważać i doceniać te małe, pozornie błahe rzeczy.

Bądź tu i teraz

Jednym ze sposobów budowania więzi z naturą jest praktykowanie uważności w chwili obecnej. Nasze współczesne życie często przebiega w ciągłej pogoni – w drodze do pracy, w karierze, osiąganiu wyników, gromadzeniu pieniędzy, spożywanie fast foodów itd. W ten sposób łatwo zapomnieć, jak czerpać przyjemność z krótkich momentów, każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się na nowo przebywania w przyrodzie i koncentracji na teraźniejszości. Świetnym sposobem może być medytacja, w szczególności na łonie natury.

Połącz przebywanie w naturze z kreatywnością

Przyroda od wieków do czasów współczesnych stanowi inspirację dla wielu artystów. Ty również możesz to wykorzystać! Jeżeli lubisz rysować, malować, wybierz się do pobliskiego parku, lasu itp., daj się ponieść swojej artystycznej stronie i stwórz swoje dzieło sztuki. A może lubisz robić zdjęcia? Wcale nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu. Idąc na spacer, zwracaj uwagę na swoje otoczenia i jeżeli coś z jakiegoś powodu przykuje Twoją uwagę, uwiecznij to, używając telefonu. Jeśli nie masz pomysłu, w jaki sposób możesz rozwinąć swoją kreatywność, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Jeśli jesteś zwolennikiem/zwolenniczką spędzania wolnego czasu w ruchu, warto praktykować to również na łonie natury! Bieganie, jeżdżenie na rowerze, a nawet spacer ze znajomym dostarcza wiele korzyści dla naszego samopoczucia i zdrowia. To okazja nie tylko do nawiązania więzi z przyrodą, prowadzenia zdrowszego stylu życia, ale również zacieśniania więzi międzyludzkich.

Daj coś od siebie

Natura także potrzebuje pomocy. Niestety zagrożenia klimatyczne nie znikają, lecz jest ich coraz więcej, a niezwykle niszczący wpływ na Ziemię ma właśnie działalność człowieka. Wiele zależy od naszej postawy. Z pozoru proste czynności, takie jak oszczędzanie wody, nieużywanie plastiku bądź segregowanie śmieci mają realny wpływ na poprawę sytuacji środowiska.

Projekt Eco Trek, który stał się inspiracją do napisania tego artykułu, ma na celu pogłębianie ogólnego zrozumienia problemu zagrożeń klimatycznych i uświadamianie, że to ogół społeczeństwa musi podjąć z nimi walkę. Mówmy głośno o tym, co powinno się zmienić i odwdzięczmy się naturze.