24 października, 2023

Autosabotaż, kobieta

W dzisiejszym świecie, pełnym możliwości i wyzwań, sabotaż własnych wysiłków staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. W tym artykule wyjaśnimy czym jest autosabotaż, dlaczego się z nim zmagamy oraz co możesz zrobić, aby szkodliwe wzorce myślowe i osiągnąć sukces w życiu osobistym i zawodowym.

Czym jest autosabotaż?

Autosabotaż (inaczej samosabotaż) jest zachowaniem lub sposobem myślenia, które uniemożliwia w częściowym lub całkowitym stopniu podejmowanie wielu działań i osiąganie celów.

Po czym możesz poznać, iż dana osoba ulega samosabotażowi? Może przejawiać się on poprzez np. prokrastynację, bierność, uciekanie od odpowiedzialności. Wynika to zwykle z nadmiernego perfekcjonizmu, stawianiu sobie nierealistycznych oczekiwań, którym ciężko sprostać. Z kolei to napędza cały mechanizm, niekiedy doprowadzając do poczucia niezadowolenia, rezygnacji czy wstydu. Wskutek długotrwałego utrzymywania się takiego stanu może prowadzić to do wystąpienia depresji, zachowań autodestrukcyjnych, pogorszeniu relacji międzyludzkich.

Jak walczyć z autosabotażem?

Sabotując swoją osobę oraz wszelkie działania, skazujesz się w istocie na porażkę. Zabijasz w ten sposób własny potencjał i szansę na rozwój. W takim razie, co możesz zrobić, aby poradzić sobie z przejawami samosabotażu?

1. Zacznij prowadzić dziennik

Przelewając swoje emocje i przemyślenia na papier, jesteś w stanie nabrać do nich dystansu i przeanalizować je. Przyjrzyj się w szczególności pewnym ograniczającym przekonaniom, które będą zauważalne w zapisanych sformułowaniach. Zastanów się, czy mają one faktycznie pokrycie w rzeczywistości, czy są one racjonalne? Zastąp je pozytywnymi afirmacjami, postaraj się dostrzec zalety danej sytuacji. Czy istnieją sposoby na rozwiązanie danego problemu? To również zapisz w dzienniku.

Aby ułatwić Ci to zadanie, oto kilka pytań, które mogą pomóc Ci w eksplorowaniu swojego wnętrza i zrozumieniu mechanizmów zachodzących w Twojej psychice.

  • Czy moje działania są spójne z moimi planami, marzeniami?
  • Czy są aspekty, które hamują mnie przed spełnieniem tych marzeń, osiągnięciem celów?
  • Czy uzależniam swoje poczucie wartości od tego, ile osiągnąłem/osiągnęłam, czego dokonałem/dokonałam?
  • Czy odczuwam lęk, niepokój przed porażką? Czy odczuwam lęk, niepokój przed sukcesem? Z czego może to wynikać?

2. Przygotuj plan działania

Czasami skłonności do prokrastynacji i autosabotażu wynikają z niewłaściwego planowania. Przystępując bez wcześniejszego przygotowania do ważnego przedsięwzięcia, natłok obowiązków może Cię przerosnąć i zdemotywować. Dlatego warto wcześniej zadbać o ułożenie harmonogramu zadań do wykonania i krok po kroku dążyć do ich ukończenia.

3. Praktykuj uważność

Walka z niekorzystnymi wzorcami zachowań wymaga także stawienia czoła negatywnym emocjom. To zupełnie normalne, aczkolwiek istotne jest, aby ich nie negować, a zauważać i akceptować. Pomóc w tym może praktykowanie uważności oraz medytacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób zacząć medytować i poprawić jakość swojego życia, przeczytaj ten artykuł!

4. Nie bój się prosić o wsparcie

Jeśli zauważasz u siebie przejawy autosabotażu, coraz częściej rezygnujesz z podejmowania działań, aby osiągnąć postawione sobie cele, warto szukać pomocy. Przede wszystkim podziel się swoimi rozterkami z bliskimi, przyjaciółmi czy rodziną. Czasami zwykła rozmowa, wymiana doświadczeń może wiele wnieść i podbudować samoocenę. Natomiast jeśli problem zaczyna być poważniejszy, warto pomyśleć o udaniu się do specjalisty i szukać profesjonalnej pomocy.

Podsumowanie

Zwątpienie i myśli sabotujące nasze działania dotykają każdego z nas. Często wynikają one z negatywnych przekonań o swojej osobie, które potrafią być utrwalane już w okresie dzieciństwa i wpływać na dorosłe życie. Warto zatem zwracać uwagę na swój komfort psychiczny oraz postępowanie każdego dnia, aby świadomie kierować swoim życiem i nie ograniczać swojego potencjału przez strach czy wątpliwości.

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.