27 marca, 2021

Osiąganie celów

Nowy sezon – nowa ja! Wiosna coraz wyraźniej pojawia się za naszymi oknami, a wraz z nią nowa energia i chęć wprowadzenia zmian.  Przypominamy sobie ponownie o  postanowieniach  noworocznych np.: schudnąć 5 kilo, nauczyć się języka obcego. Warto wykorzystać ten czas, aby wdrożyć nowe nawyki i zacząć osiągać swoje cele! Tym razem przystąp do tego z opracowanym planem i samodyscypliną, aby jak najdłużej wytrwać w postanowieniu!

Małymi krokami do celu

Do realizacji celu trzeba się przygotować:

 1. Pierwszym krokiem powinno być bardzo szczere i szczegółowe odpowiedzenie sobie na pytanie Dlaczego chcę go wprowadzić w życie?
 •      Zastanów się, co Ci to da oraz jak będziesz się czuł/-a, kiedy już ta zmiana zagości w Twoim życiu?
 •     Wypisz sobie, najlepiej ręcznie, wszystkie powody, dla których chcesz to zrobić.
 •     Szczegółowo rozpisz,  jak to ma wyglądać i jak chcesz się  czuć w trakcie i po osiągnięciu celu.
 1. Następnie przygotuj plan działania – co chcesz osiągnąć i w jaki sposób.

Najważniejsze, by na początku zadać sobie pytanie – Jakie konkretne kroki doprowadzą cię do celu? Co musisz robić, w jakich ilościach, jak często, w jakim czasie? Należy pamiętać, że trzeba podzielić każde zadanie na bardzo drobne kroki.  Metoda to ogranicza zniechęcenie i przyczynia się do realizacji celu.

 1. Dobrą praktyką jest dokładne określenie pory dnia – kiedy chcemy wykonać te działania oraz miejsca.
 2. Również motywujące jest określenie celów cząstkowych (tygodniowych, miesięcznych) i nagród za ich osiągnięcie. Nie wahaj się wykorzystać wszystkich  zasobów, którymi dysponujesz!

Na dodatek dotychczasowe doświadczenia czy włączenie życzliwych  osób do swojego planu, jak również wszystkie inne rzeczy  mogą sprzyjać Ci w procesie zmiany.

Podczas planowania należy uwzględnić wszystkie możliwe problemy, które mogą się pojawić, w drodze do realizacji celu. Największym  wrogiem  naszej zmiany jesteśmy  my sami!   Nasz umysł  będzie sabotował nasze kroki, gdyż działa automatyczne i nie lubi wychodzić ze strefy komfortu. Wiedząc o tym, konieczne jest ustalenie strategii na gorsze dni, brak zapału i motywacji. Kryzys  na pewno się  pojawi i trzeba być na niego przygotowanym.

Sposobów radzenia sobie z nim jest wiele, ale już sama świadomość i przygotowanie spowoduje, że ta walka może być dla nas zwycięska. Potrzebne jest też pozytywne nastawienie!

Przetestuj wizualizację

Wizualizacja celu  i drogi jego osiągania wpływa na  poziom motywacji. Jeśli potrafisz sobie coś wyobrazić, to potrafisz też to zrobić. Wizualizacja jest skuteczna,  kiedy wiąże się z emocjami. To emocje kierują naszymi wyborami, wpływają na naszą motywację, a w rezultacie pomagają osiągać cele.

Zacznij działać

Kiedy już masz wszystkie powody, korzyści i obraz swojej zmiany, czas na działanie.

Tak, niestety bez przekształcenia (działania, nawyków) nie ma zmiany.

Einstein powiedział, że: „szaleństwem jest myśleć, że coś się zmieni w naszym życiu, gdy robimy to samo”.

 • Zrób listę codziennych drobnych kroków do wykonania (tracker) wg ustalonego wcześniej planu działania.
 •  Odhaczaj każdego dnia ich wykonanie.
 •  Umieść ją w widocznym dla siebie miejscu i ciesz się ich realizacją.
 •  Początki przeważnie są trudne i to  normalne, że nie zrealizujesz ich wszystkich na 100%.
 •   Załóż sobie cel główny oraz cel minimum i ciesz się z postępów.

Podsumowanie działań i analiza wyników

Na zakończenie, bardzo ważnym punktem jest podsumowanie działań i analiza wyników co tydzień lub miesiąc. W ten sposób możemy świętować sukcesy, wyciągnąć lekcje z tego co poszło nie po naszej myśli i po analizie, wprowadzić modyfikacje. Sprawdzamy, co lubimy, a co  sprawia nam trudność. Na  podstawie dotychczasowych doświadczeń powinniśmy wyciągać wnioski i po prostu cieszyć się procesem zmian. 

Bądź wytrwały!

Do skutecznej realizacji celów  potrzebne jest przejście przez cały powyższy schemat. Nie można ominąć żadnego etapu. Praktyka czyni mistrza, więc nie zniechęcaj się chwilowym zejściem z kursu, bądź potknięciami! Nie nastawiaj się na całkowitą realizację celu, a raczej na progres i bądź dumny/-a z każdego najmniejszego sukcesu.

 Źródła:

1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wyznaczanie-celow-i-droga-do-ich-realizacji

2. https://www.domowezawirowania.pl/zmiany-w-zyciu/

 

Autor: Anna Madej

Korekta: Anna Jazdon