18 kwietnia, 2021

Prokrastynacja, lista rzeczy do zrobienia

Niemalże każdemu z nas zdarza się ociągać z wykonaniem swoich obowiązków. Zjawisko to nosi nazwę prokrastynacji. Jest to taka tendencja w naszym zachowaniu, która skłania nas do odraczania wykonania jakiejś czynności i sfinalizowania jej w późniejszym czasie. Odwlekanie realizacji działań daje nam zadowolenia, spokój i poczucie ulgi, lecz jest to tylko chwilowa satysfakcja na krótką metę! Czy są zatem jakieś sposoby na okiełznanie prokrastynacji? Przekonajmy się!

Jak poskromić prokrastynację?

Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, w jaki sposób walczyć z odkładaniem zadań na później.

Lista „to do”

Jednym ze sposobów na wykonywanie swoich zadań bez odwlekania ich w czasie jest stworzenie listy „to do”. Lista rzeczy do zrobienia może stanowić świetne źródło naszej zewnętrznej motywacji do działania. Widząc szereg zaplanowanych czynności na dany dzień, mamy idealne odzwierciedlenie ilości danych aktywności. Wiąże się to z tym, że musimy wykonywać je w dobrym czasie, aby niczego nie pominąć. Fundamentalną zasadą przy tworzeniu listy „to do” jest to, aby zawsze wykonywać ją wieczorem. Warto robić to  z wyprzedzeniem planowanego dnia, aby następne 24h przeznaczyć już tylko na realizację celów. Kolejną ważną regułą jest niewyznaczanie sobie zbyt wielu zadań naraz. Nasze postanowienia muszą być obiektywne i wykonalne, a ich zbyt duża ilość może znacząco ostudzić nasz zapał do pracy.

Zapytaj innych o radę

Inną ważną radą na przeciwstawienie się odwlekaniu jest świadoma identyfikacja naszych własnych wymówek, które najczęściej towarzyszą nam przy prokrastynacji. Jest to z pozoru czynność dość trudna, ponieważ musimy wsłuchać się w siebie i dostrzec słabości swojej samokontroli, jednak efekty mogą być zdumiewające! Jeśli jednak naprawdę ciężko nam zauważyć stosowane przez nas własne wymówki – możemy zapytać o radę naszych bliskich. Osobom z naszego otoczenia niekiedy łatwiej dostrzec zachowania, które mogą prowadzić do nadmiernej prokrastynacji. Kiedy już dowiemy się, jakie to są wymówki, musimy nauczyć się z nimi mierzyć. Warto, aby opracować sobie strategię, która nam w tym pomoże – np. „Jeśli znowu będę chciał/-a przełożyć wizytę u lekarza na jutro, to pomyślę sobie wtedy, jak ważne jest to dla mojego zdrowia i mojej przyszłości”. 

Zestawienie zysków i strat

Kolejną metodą w starciu z prokrastynacją może być wykonanie tabelki z zyskami i stratami, które wiążą się z odroczeniem wykonania rzeczy do zrobienia. Możemy ją zwizualizować sobie w umyśle, jednak bardziej efektywne będzie rozpisanie jej na kartce papieru. Gdy już będziemy widzieć wszystkie potencjalne opcje, łatwiej będzie nam zadecydować czy wolimy coś przełożyć na później, czy też zadziałać od razu, bez zbędnego odwlekania tego w czasie. 

Świadomość proponowanych, powyższych metod oraz „trenowanie” swojej samokontroli może okazać się prawdziwym sukcesem w walce z prokrastynacją. Powodzenia! ☺

Jeżeli szukasz metod na zwiększenie swojej motywacji, warto wypróbować praktykowanie minfulness. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!

autor: Jagoda Rumniak

korekta: Magda Koszczyńska

Źródło:

1. https://drgaja.pl/7-obszarow-szczescia/rozwoj-interpersonalny/prokrastynacja-czym-jest-jak-jej-unikac-i-jak-z-nia-walczyc