29 listopada, 2023

Ajurweda to wywodzący się ze starożytnych Indii system medyczny, który skupia się na utrzymaniu w równowadze ciała i umysłu. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej tej wschodniej filozofii, która od zarania dziejów pozwalała ludziom zachować zdrowie i harmonię w życiu.
Na czym polega Ajurweda?
Podstawą Ajurwedy jest holistyczne podejście do człowieka oraz ścisły wpływ otoczenia, czynników zewnętrznych na jego zdrowie. Wykorzystuje ona naturalne metody leczenia mające na celu osiągnięcie harmonii we wszystkich sferach życia człowieka. Są to m.in.:
- Medytacja (jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zacząć stosować praktyki medytacyjne, przeczytaj ten artykuł);
- Ziołolecznictwo;
- Aktywność fizyczna;
- Profilaktyka, odpowiednie odżywianie – dieta ajurwedyjska opiera się na koncepcji tzw. dosz (kapha, pitta, vata), określających rodzaj energii danej osoby. Są również połączeniem 5 żywiołów, które każdy z nas posiada, w różnych proporcjach. Na tej podstawie zalecane jest spożywanie określonych pokarmów oraz stosowanie praktyk, mających zrównoważyć poszczególne energie.
3 dosze – kapha, pitta, vata
Zgodnie z nauką Ajurwedy, dosze w naszym ciele mają wpływ na odczuwane emocje, preferencje, potrzeby czy sposób bycia. Równowaga pomiędzy tymi energiami ma gwarantować zdrowie i dobre samopoczucie, natomiast wszelkie dysproporcje – choroby. Jeśli nie wiesz, jaką doszą jesteś, możesz skorzystać z dostępnych testów w Internecie.
Poniżej dowiesz się w jaki sposób możesz zbalansować swoją energie poprzez znajomość Ajurwedy.
Kapha
Osoba z przeważającą doszą Kapha łączy w sobie żywioł ziemi i wody. Charakteryzuje się opanowaniem, stabilnością emocjonalną, empatią. Dobrze radzą sobie w stresujących sytuacjach i unikają konfliktów z innymi. Cenią sobie rutynę, mają również dużą motywację, aby trwać w nabytych przez siebie nawykach. Muszą jednak uważać na zbytnią stagnację, brak ruchu, który na dłuższą metę może je przytłoczyć.
Dla Kaphy zalecana jest lekka dieta, oparta w głównej mierze na warzywach (najlepiej gotowanych). Należy unikać ciężkich i tłustych potraw. Nie powinny również bać się intensywnych przypraw i regularnie używać ich w przyrządzanych potrawach. Staraj się jeść o stałych porach oraz pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych.
Pitta
Dominacja Pitty wiąże się z żywiołami ognia i wody. Zatem osoba posiadająca większość właśnie takiej energii, będzie cechować się zdecydowaniem, energicznością oraz szybko się uczą. Są naturalnymi liderami i mają dużą motywację w osiąganiu swoich celów. Powinny jednak wystrzegać się skłonności do perfekcjonizmu oraz frustracji, który może prowadzić do nadmiernego stresu. Kluczowy jest tutaj odpoczynek i unikanie przeciążeń w życiu codziennym.
Dieta ajurwedyjska dla Pitty powinna być lekkostrawna, koncentrować się na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. Staraj się unikać zbyt tłustych posiłków, a także nie jedz pod wpływem stresu. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
Vata
Osoba z przeważającą doszą Vaty cechuje się dużymi pokładami energii oraz zmiennością – zarówno pod względem nastrojów, jak i np. zainteresowań. Dzięki temu są również bardziej elastyczne, twórcze i kreatywne. W swoim codziennym życiu powinny dążyć do zrównoważenia poprzez wprowadzenie określonej rutyny. Nadaktywność może bowiem prowadzić do przemęczenia, a także odczuwania niepokoju.
Na Vatę pozytywnie oddziaływają smaki słodkie, kwaśne i słone i to na nich powinna koncentrować się w swoim żywieniu. Jej posiłki powinny być sycące i lekko przyprawione. Równowagę zapewnią jej również joga, lekkie sporty czy aromaterapia.
Podsumowanie
Praktyka Ajurwedy może być niewątpliwie ciekawym doświadczeniem, aczkolwiek należy zawsze mieć na uwadze fakt, iż jest to pewna filozofia życia, aniżeli zalecenia medyczne, potwierdzone przez świat nauki. Dlatego też wdrażając jakiekolwiek zmiany do swojej rutyny, warto zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem oraz regularnie nadzorować swój stan zdrowia poprzez m.in. badania profilaktyczne.
Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.