14 grudnia, 2022
We współczesnym świecie, żeby osiągnąć sukces, człowiek musi dużo pracować i ciągle inwestować w samorozwój. Dlatego w pracy spędzamy średnio 8 godzin, a do tego jeszcze odrabiamy nadgodziny. Potem wracamy do domu i nawet wtedy nie zawsze mamy czas dla siebie – sprzątamy, gotujemy i spełniamy inne obowiązki. Studenci i uczniowie mają niewiele łatwiej – po szkole i tak czeka ich odrabianie lekcji.
Przy tak dużej ilości spraw, mamy coraz mniej czasu na zadbanie o siebie. W rzeczywistości pętla praca – nauka – dom zaczyna z czasem wyglądać jak spirala w dół, co powoduje większy stres, utratę motywacji i produktywności.
Jednak nawet w takim natłoku ważnych niecierpiących odroczenia spraw, możemy znaleźć co najmniej godzinkę na odpoczynek i to tylko od nas zależy, jak ją spędzimy.
Często się mówi, że najlepszy odpoczynek, to zmiana rodzaju działalności, więc jeżeli swój przeciętny dzień spędzasz w sposób małoruchliwy, to najlepszym odpoczynkiem będzie chwila aktywności. A co jeżeli do tego sport pomoże odzyskać straconą motywację do pracy, nauki lub samorozwoju?
W jaki sposób zajęcia z jogi podtrzymują motywację?
Na wymianie „New Attitude” z projektu „All about Burnout” uczestnicy mogli na własnym doświadczeniu przekonać się, jak uprawianie sportu (w tym przypadku jogi) wpływa na ich stan psychiczny i w konsekwencji na poziom motywacji. Oto co udało im się dowiedzieć:
- Zajęcia pomagają załagodzić stres. Aktywność fizyczna, nawet ta łagodna skutecznie pomaga w walce ze stresem. Na zajęciach z jogi bardzo ważnym jest prawidłowe oddychanie i umiejętność rozluźnienia się w każdej pozycji. Nawet w tej najmniej wygodnej. Jeżeli potrafimy nauczyć się tego w sporcie, potrafimy to robić też w innych sytuacjach. Kiedy nie doświadczasz niepokoju i stresu, o wiele łatwiej jest motywować się pozytywnie i być nastawionym na sukces.
- Ułatwia proces skupienia się i koncentracji. Dla motywacji jest ważna skuteczność tego, co robimy. Osiągnąć to można, tylko będąc skupionym na wykonaniu kolejnych zadań, które przybliżają nas do celu. Joga może pomóc nauczyć się koncentracji na tym, co aktualnie robisz. Zwykle praktykującym jogę zaleca się zwracanie uwagi na oddech i wewnętrzne myśli podczas wykonywania ćwiczeń.
- Poprawia samoocenę. Uprawianie sportu, a w tym jogi pozytywnie wpływa na sylwetkę – pomaga odzyskać zdrowe, wysportowane ciało. Do tego jeszcze świadomość tego, jak z każdymi kolejnymi zajęciami osiągamy coraz lepsze wyniki, otwieramy umysł na swoją siłę i możliwości osiągnięcia określonego celu. To wszystko niewątpliwie poprawia samoocenę i pewność siebie, daje wiarę w sukces też w innych sferach życia, wpływa na motywację do działania.
Joga dla ciała i umysłu
Oczywiste jest, że ćwiczenie jogi może pomóc w walce z problemami spowodowanymi nieprzyjemnymi doświadczeniami oraz stresem. Większość osób musi regularnie uczęszczać na zajęcia, żeby dostrzec długotrwałe i namacalne efekty. Jednak niektórzy uzyskują korzyści z ćwiczeń już nawet po pierwszych zajęciach.
Bezsprzecznie joga pomaga się wyciszyć i chwilowo polepszyć swoje samopoczucie już w trakcie zajęć. Ważne jest, żeby robić to z przyjemnością i nastawieniem na sukces. A Ty, kiedy zaczynasz swoją przygodę z jogą?
Źródła:
1. https://yourmentalhealthpal.com/mental-benefits-of-yoga/
2. https://www.healthline.com/nutrition/13-benefits-of-yoga#TOC_TITLE_HDR_4
Autor: Nataliia Shapoval
korekta: Kinga Terech