28 marca, 2022

Medytująca kobieta

Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, jakie są korzyści medytacji? A może próbowałeś już medytować, ale z marnym skutkiem? Aby dowiedzieć się więcej o jej uzdrawiającej mocy, przeczytaj ten artykuł! 

Redukcja stresu a medytacja

Wszystkie dane statystyczne pokazują, że współczesne społeczeństwo nadmiernie się stresuje. Jesteśmy zarzucani sposobami jak poradzić sobie z chronicznym stresem. Zastanawiałeś się, który z nich naprawdę działa?
Najnowsze badania naukowe dowodzą, że regularna praktyka medytacji zapobiega licznym szkodliwym efektom, powodowanym przez hormon stresu – kortyzol.  Ze względu na jego podwyższony poziom, borykamy się z problemami ze snem, wzrostem ciśnienia krwi, a nawet przyśpieszeniem procesu starzenia się komórek. Niewątpliwie, medytacja może dać ci poczucie spokoju i równowagi, co wpłynie korzystnie na Twój ogólny stan zdrowia. 

Lepszy sen dzięki medytacji?

Kiedy ostatni raz czułaś się wyspana? Odpowiedź na to pytanie może być trudna. Niemal połowa społeczeństwa, cierpi bądź cierpiała na bezsenność. Problemy ze snem wpływają negatywnie na Twój ogólny dobrostan. Na szczęście istnieje remedium, dzięki któremu w końcu się wyśpisz. Wnioski wyciągnięte z badań naukowych jednoznacznie wskazują na leczniczą siłę medytacji. Osoby, które regularnie uprawiają różne praktyki mindfulness, sypiają lepiej! Główną przyczyną jest umiejętność lepszego kontrolowania i przekierowywania gonitwy myśli. Jedną z korzyści medytacji jest ogólne zrelaksowanie oraz odpuszczenie napięć. Jeżeli chcesz się w końcu wyspać – medytuj!

Wzrost samoświadomości

Niektóre formy medytacji mogą przybliżyć Cię do lepszego wglądu w siebie, a co za tym idzie, również świadomego rozwoju. Dzięki praktykom mindfulness, możesz zwiększyć i ugruntować swoje przekonanie na temat własnej sprawczości. W związku z tym możesz ocenić i pracować nad własnymi zdolnościami do pokonywania wyzwań. Co również interesujące, regularna praktyka zwiększa kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. To proste, medytacja może Ci pomóc w samorozwoju.

Zwiększenie koncentracji

Badania pokazują, że czas koncentracji uwagi wśród społeczeństwa regularnie się zmniejsza. Za sprawą coraz bardziej kolorowych i głośnych reklam nasz mózg może być przebodźcowany. Z pewnością nie pomagają temu formaty treści publikowanych w social mediach.
Czy jest w ciągu dnia czas, aby Twój mózg mógł zwolnić tempo? Z pomocą przychodzi oczywiście kolejna z korzyści medytacji! Nawet krótka praktyka każdego dnia może przynieść zadowolające efekty. Jedno z badań wykazało, że codzienna 13-minutowa medytacja poprawiła koncentrację uwagi i pamięć po 8 tygodniach.

Pomoc w radzeniu sobie z bólem

Nic tak nie potrafi uprzykrzyć życia jak ból. Coraz częściej słyszymy o tym, że percepcja bólu jest subiektywna i można do pewnego stopnia ją kontrolować. Niektóre badania sugerują, że włączenie medytacji do rutyny może poprawić skuteczność Twojego organizmu w zwalczaniu dyskomfortu. Medytuj, a uwolnisz się od bólu!

Korzyści medytacji – podsumowanie

Mamy nadzieję, że skutecznie przekonaliśmy Cię do rozpoczęcia praktykowania medytacji. Jeśli nie wiesz jak zacząć, na Youtube znajdziesz tysiące filmów i poradników dla początkujących. Przeczytaj również nasz artykuł, w którym przedstawiliśmy kilka wskazówek, które okażą się przydatne na początku Twojej drogi!

 

autor: Natalia Garbaczewska

korekta: Maja Podraska

 

Źródła:

1. https://academic.oup.com/sleep/article/37/9/1553/2416992

2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889159112004758

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30153464/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24395196/

4. https://www.healthline.com/nutrition/12-benefits-of-meditation#9.-Improves-sleep

5. https://parade.com/969668/ericasweeney/benefits-of-meditation/

6. https://www.youtube.com/watch?v=zR-1M95Kthw&feature=youtu.be

7. https://www.youtube.com/watch?v=OLQJJDrbj6Q&feature=youtu.be

8. https://www.youtube.com/watch?v=3v-puiO_5RY&feature=youtu.be