25 marca, 2024

zestresowana kobieta

Czym jest TRE?

TRE, a właściwie Tension/Trauma Releasing Exercises stanowi zestaw technik mających na celu uwolnienie ciała od napięć, stresu wynikających z trudnych, traumatycznych wydarzeń. Polegają one na aktywowaniu mechanizmu drżenia mięśni (inaczej drżenie neurogenne), zbliżonego do tych, którzy doświadczają osoby po intensywnym wysiłku fizycznym.

Z wielu raportów badawczych skupiających się nad metodą TRE można dowiedzieć się, iż jest to sposób na osiągnięcie tzw. homeostazy organizmu. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to zdolność do utrzymywania równowagi wielu procesów biologicznych, które zachodzą w ludzkim ciele. Może to dotyczyć np. prawidłowej temperatury (ok. 36,6ºC), równowagi kwasowo-zasadowej (m.in. pH krwi, pH skóry), ciśnienia tętniczego itd. Ponadto TRE ma zmniejszać stres i wspierać w leczeniu różnych chorób psychosomatycznych, depresji. Była ona stosowana wśród osób cierpiących na PTSD (zespół stresu pourazowego) powstałego w wyniku doświadczenia wojny czy klęski żywiołowej. 

TRE jako sposób na walkę ze stresem

Niejednokrotnie pisaliśmy, czym jest stres, jakie są jego konsekwencje oraz jak można sobie z nim radzić (np. dzięki praktykom medytacyjnym). Może on nam towarzyszyć krótkotrwale lub ciągle w zależności od rodzaju i częstotliwości występowania sytuacji stresogennej. Za każdym razem wiąże się to z fizjologiczną reakcją organizmu, która w następstwie wpływa na nasze zachowanie, samopoczucie itd. Wydzielany jest wtedy kortyzol, powszechnie określany jako hormon stresu. Jeżeli ów hormon pozostaje przez dłuższy czas na wysokim poziomie, skutkuje to zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu (co wiąże się z naszym zdrowiem psychicznym i emocjonalnym) oraz układzie odpornościowym (większe ryzyko występowania chorób i infekcji).

Zatem w jaki sposób metoda TRE pozwala na niwelowanie negatywnych skutków stresu? Dzieje się to poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń powodujących drżenie mięśni, dzięki czemu uwalniają one nagromadzone napięcie i uspokajają układ nerwowy człowieka. Jeżeli są one wykonywane w wygodnym i bezpiecznym miejscu, ciało ma szansę na osiągnięcie wcześniej już wspomnianej homeostazy, czyli równowagi psychofizycznej. Podobny mechanizm zauważalny jest również w świecie zwierząt, które potrafią instynktownie rozładowywać napięcie poprzez drżenie po sytuacji zagrożenia np. po ucieczce przed drapieżnikiem lub walki z rywalem. Ludzie również mają ten odruch, jednakże jest on przez nas negatywnie odbierany i zazwyczaj usiłujemy go powstrzymać, co jest błędem. Walcząc z tym odruchem, zatrzymujemy w ciele negatywne emocje. Dlatego też, ćwiczenia TRE mają pomóc nam oswoić się z nimi, uzewnętrznić je i osiągnąć harmonię.

Przykładowe ćwiczenia TRE

W Internecie możesz znaleźć wiele instruktaży (jak np. ten) I i porad, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia TRE. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w profesjonalnej sesji, podczas której specjalista przeprowadzi Cię przez cały proces. Poniżej przedstawiliśmy 2 proste pozycje, które możesz wypróbować samodzielnie w domu:

1. Pozycja z nogami w górze

Leżąc na plecach na twardej powierzchni, ugnij kolana i postaw stopy płasko na podłożu. Następnie unieś obie nogi do góry, prostopadle do podłoża. Trzymaj je tak długo, jak możesz, w pewnym momencie mięśnie zaczną samoistnie drżeć – pozwól im na to przez kilka minut. Nie staraj się jednak wymuszać tego napięcia – ważne, aby było ono samoistne.

2. Pozycja mostka

Leżąc na plecach na twardej powierzchni, ugnij kolana i postaw stopy płasko na podłożu. Następnie unieś biodra, przyjmując pozycję mostka. Utrzymuj ją, aby Twoje zaczęło drżeć. Postaraj się utrzymać taką pozycję przez kilka minut, nie zapominając o głębokim oddychaniu.

Pamiętaj, aby podczas wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń, słuchaj reakcji swojego ciała i dopasuj ich intensywność do swoich możliwości. Ćwiczenia TRE mają na celu zadbanie o Twój komfort i dobre samopoczucie, dlatego pozwól swojemu ciału na naturalne reakcje.

Korzyści metody TRE

Wdrożenie ćwiczeń TRE do swojej codziennej rutyny może przynieść Ci wiele korzyści, zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego np.:

  • zdrowszy sen – praktyka TRE może znacząco poprawić jakość snu, co będzie mieć wpływ na Twój ogólny dobrostan
  • rozluźnienie mięśni – drżenia mięśni wywołane przez ćwiczenia TRE pozwalają na uwolnienie napięcia, dzięki czemu Twoje ciało będzie bardziej elastyczne
  • więcej energii – niwelując stres i napięcie z ciała, zyskasz więcej energii i gotowości do działania i radzenia sobie z różnymi wyzwaniami życia codziennego
  • redukcja stresu – dzięki TRE możesz łatwiej osiągnąć harmonię, poczucie spokoju. To świetny sposób, aby się zrelaksować i wyciszyć!
  • skuteczniejsze radzenie sobie z trudnymi emocjami 
  • poprawa nastroju – osoby stosujące tę metody, twierdzą, iż dzięki niej czują się lepiej i mają pozytywniejsze nastawienie do życia. To chyba wystarczające argumenty, aby również ją przetestować na sobie!
  • uzupełnienie procesu terapeutycznego – metoda TRE może również pełnić funkcję uzupełniającą dla terapii, może niwelować negatywne objawy związane z leczeniem traum lub schorzeń.

Podsumowanie

W niniejszym artykule skupiliśmy się na interesującym podejściu w leczeniu traumy i niwelowaniu stresu – metodzie TRE. Wiele studium naukowych, jak i relacje osób praktykujących ćwiczenia uwalniające ciało od napięcia, dowodzi, iż TRE może być alternatywną bronią w walce z wieloma chorobami psychosomatycznymi, wypaleniem zawodowym  oraz ogólnym dbaniu o harmonię w życiu człowieka.

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.