21 lutego, 2023

Ułożenie dłoni w kształcie serca.

W dzisiejszych czasach, w których media społecznościowe zdominowały nasze życie, presja na bycie idealnym jest coraz większa. Z każdej strony bombardują nas zdjęcia osób o doskonałych proporcjach, gładkiej skórze i idealnie umięśnionym ciele. Jednak trzeba pamiętać, że każde ciało jest piękne i wyjątkowe. Sztuka jest sposobem na wyrażenie miłości do siebie oraz swojego indywidualnego piękna. Bez względu na to, jak wyglądasz, możesz wykorzystać ją, aby zobaczyć siebie w inny sposób i nauczyć się akceptować swoje ciało. Oto kilka sposobów, jak sztuka może pomóc Ci w samoakceptacji!

Malowanie autoportretów

Malowanie autoportretów to doskonały sposób, aby zobaczyć swoje ciało w inny, ciekawy sposób. Nie musisz być artystą, aby spróbować namalować siebie. Po prostu weź pędzel, farby i zacznij tworzyć. Możesz skupić się na pięknych szczegółach swojego ciała, które często pomijasz lub ignorujesz, na przykład na krągłościach swoich bioder lub kształcie swojego ucha. A może i wiesz, co w twoim wyglądzie jest piękne? Głębokie piękne oczy, długa łabędzia szyja, może dołeczki na policzkach… Przyjrzyj się sobie uważnie – odkryjesz multum pięknych rzeczy. Dzięki malowaniu zaczniesz dostrzegać swoje ciało na inne sposoby i doceniać jego piękno.

Lisa Dunbar Solas zaakceptowała własny wygląd właśnie za pomocą malowania autoportretów. W swoim artykule na medium.com autorka opowiada, jak za pomocą realistycznego rysowania wejść w neutralny sposób świadomości i popatrzyć na własne ciało z ciekawością i bez zbędnych ocen.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem Sashy Gordon – amerykańskiej artystki na vogue.com o podobnej tematyce. Za pomocą malowania autoportretów dziewczyna uczyła się przyjmować swoje ciało oraz azjatyckie pochodzenie.

Taniec przed lustrem

To kolejny sposób na poznanie i wyrażenie miłości do siebie. Możesz tańczyć w swoim pokoju czy w studiu tanecznym. Skoncentruj się na tym, jak Twoje ciało się porusza i jak to wygląda w lustrze. Taniec pomaga nam zrozumieć własne ciało – jego możliwości i ograniczenia, nasz obraz siebie z możliwością jego udoskonalenia i poszerzania tego, jak komunikujemy się z innymi. Pamiętaj, że każdy ruch jest piękny i warto docenić swoje ciało za to, co jest w stanie zrobić.

Fotografia

Fotografia to kolejna forma sztuki, która może pomóc w akceptacji swojej fizyczności. Możesz spróbować zrobić zdjęcia swojego ciała w różnych ujęciach i światłach, aby zobaczyć, jak wygląda. Pamiętaj, że każde z nas jest wyjątkowy i unikalny na swój sposób. Możesz też udać się na sesję zdjęciową z profesjonalistą. W ten sposób na własne oczy zobaczysz, jak widzi Cię trzecia osoba.

Sztuka dramatyczna

Jakie rodzaje arteterapii pomagają wyrazić siebie? W tym przypadku warto wspomnieć o sztuce dramatycznej. Granie na scenie, zwłaszcza w występie grupowym, pozwala pozbyć się kompleksów i niepotrzebnej nieśmiałości, w pełni się otworzyć, wczuć się w rolę zupełnie innej osoby.

Ponadto takie zajęcia pomagają lepiej poczuć i pokochać swoje ciało, rozwinąć mimikę twarzy. W zależności od dzieła masz okazje znaleźć się w różnych sytuacjach oraz modelować przeróżne wariacje relacji międzyludzkich.

Nauka miłości do siebie poprzez sztukę

Wszystkie te formy wyrazu artystycznego zostały wykorzystane podczas projektu HeArt:healing with Art, którego byliśmy współorganizatorem. Uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję poszerzyć swoje horyzonty poprzez wymianę doświadczeń, nawiązywanie międzykulturowych relacji i wykorzystanie różnych dziedziny sztuki do wspierania pracy nad zdrowiem psychicznym wśród młodzieży.

Autor: Nataliia Shapoval

Korekta: Natalia Turek

Źródło:

  1. https://ango.org.ua/?p=17526