8 marca, 2023

Zestresowana kobieta

Niemalże w każdej profesji, w mniejszym lub większym stopniu, jesteśmy narażeni na stres. Goniące terminy, reprymenda od szefa, niewiele czasu na odpoczynek, a w dodatku drażnią Cię głośne rozmowy współpracowników? To tylko niektóre czynniki negatywnie wpływające na nasze samopoczucie i sprawiają, że gorzej spełniamy swoje obowiązki zawodowe, jesteśmy rozdrażnieni. W jaki sposób radzić sobie ze stresem w pracy? Przygotowaliśmy listę sposobów, z których możesz skorzystać!

Znaj swoje prawa

Pamiętaj, że Twój przełożony ma wobec Ciebie określone obowiązki, wynikające z przepisów prawnych (Kodeks pracy, art. 226). Polegają one na m.in.:

  • ocenie i dokumentacji ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną przez Ciebie pracą i zastosowaniu koniecznych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko;
  • objaśnieniu pracownikom, jakie zagrożenia niesie ze sobą wykonywana praca;
  • przedstawieniu zasad, mających na celu ochronę przed zagrożeniami.

W każdej pracy najważniejsza jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Stres, który w nadmiarze szkodzi, należy eliminować, a jeśli to niemożliwe – ograniczać czynniki go generujące.

Nigdy nie bagatelizuj kwestii związanych z Twoimi prawami pracowniczymi! Nie wszyscy pracodawcy będą w stosunku do Ciebie uczciwi, więc powinieneś/-aś zawsze trzymać rękę na pulsie. Przede wszystkim dokładnie czytaj warunki umów, które masz podpisać oraz innych dokumentów. Zwracaj uwagę również na swoje bezpieczeństwo i komfort w pracy, nie bój się komunikować o swoich potrzebach.

12 sposobów na stres w pracy

Stres może manifestować się u każdej sposoby inaczej. Możemy jednak wyróżnić te, najczęściej występujące wśród populacji. Jeżeli zauważasz u siebie trudności z koncentracją, poirytowanie, zaburzenia snu, bóle głowy, brzucha, pleców itp., wahania wagi, problemy skórne, ogólne przemęczenie – koniecznie przetestuj nasze sposoby na stres w pracy!

  1. Przed rozpoczęciem zadania, zaplanuj, co masz wykonać i w jakiej kolejności.
  2. Dołóż starań, aby wykonać daną czynność od początku do końca.
  3. Pracuj systematycznie i nie odwlekaj „na później”.
  4. Szanuj siebie i swój czas. Bądź asertywny, kiedy są naruszane Twoje prawa.
  5. Dokonuj selekcji problemów. Zaczynaj od rozwiązywania tych najprostszych.
  6. Staraj się być samodzielny. Jeśli czujesz taką potrzebę, rób notatki, do których będziesz mógł sięgnąć w chwili niepewności, jak sobie poradzić z danym zadaniem. Warto też rozmawiać ze współpracownikami.
  7. Pamiętaj, że każdy popełnia błędy (nawet Twój szef). Jeśli zdarzy Ci się pomyłka, weź za nią odpowiedzialność. Zastanów się, co poszło nie tak. Następnym razem będzie lepiej. Nie rozpamiętuj tego wydarzenia długo.
  8. Nikt nie jest doskonały. Tolerancja dla siebie to podstawa. Nie istnieją ludzie, którzy są wszystkowiedzący, nie spóźniają się, zawsze zajmują pierwsze miejsce i są przez wszystkich lubiani.
  9. Jeśli uczestniczysz w pracy zespołowej, to angażuj się również w życie grupy. Wspólne rozmowy i dyskusje np. przy automacie do kawy czy w innym miejscu naprawdę jednoczą. Grupowe czynności powodują, że czas w pracy szybciej upływa. Dobrani współpracownicy mają większą siłę przebicia przed kierownikiem lub szefem. Przydaje się to, w trakcie negocjacji o podwyżkę czy innych sytuacji zawodowych, gdzie jedność zespołu jest kluczowa.
  10. Przerwy w pracy są czasem dla Ciebie. Odpręż się, zrelaksuj się, oderwij się choć na chwilę od obowiązków.
  11. Spożywaj posiłki w pracy.
  12. Na stres wpływa również hałas w pomieszczeniu. Maksymalne natężenie hałasu to 55 db.

Alternatywne sposoby na stres w pracy

Jeśli po zastosowaniu powyższych sposobów odczuwany stres w pracy nie zmniejsza się, być może powinieneś/-aś porozmawiać z szefostwem o zmianie zakresu obowiązków lub stanowiska? W ostateczności możesz znaleźć inną, mniej obciążającą pracę.

Polecamy również, jeżeli do tej pory nie miałeś/-aś styczności z medytacją, dać jej szansę. W tym artykule, podzieliliśmy się wskazówkami, jak zacząć swoją przygodę z tą praktyką!

Warto podkreślić, że stres często prowadzi do wypalenia zawodowego. W lutym mieliśmy okazję wziąć udział w kontynuacji projektu All about the burnout, który tym razem odbył się na północy Szwecji! Podczas szkolenia uczestniczy poszerzyli swoją wiedzę w tym zakresie oraz poznali alternatywne metody radzenia sobie z tym problemem.

Źródła:

1. https://www.pip.gov.pl/pl/bhp/stres-w-pracy/6432,dla-pracownikow.html

2.https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/91885/202103241428&Ocena_ryzyka_zawodowego-praca_zdalna_2021.pdf

autor: Magdalena Koszczyńska

korekta: Kinga Terech