16 grudnia, 2022

Marzenia, osoba stojąca w górach

Wraz z nastaniem nowego roku mamy  dużo chęci do działania. Jednak, jak planować swoje działania, żeby spełnić marzenia, osiągać cele  i podtrzymywać motywację? Najczęściej bywa tak, że po miesiącu wiele osób rezygnuje, poddaje się. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta – po prostu nie mieli  wystarczająco samozaparcia. Im silniejsza motywacja, tym trudniej ludziom zawrócić i poddać się. Im większe pragnienie osiągnięcia postanowienia, tym większa wytrwałość i wysiłek w jego osiągnięciu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które wzmocnią Twoją motywację!

Najpierw plan działania

  1. Określ cel – na samym początku wyznacz sobie jedno zadanie, aby uniknąć rozproszenia. Skup się na tym, co naprawdę chcesz osiągnąć.
  2. Zwizualizuj sobie wygraną – wyobraź sobie, co będzie jak osiągniesz cel w taki sposób, jakby twoja wymarzona przyszłość była już rzeczywistością.
  3. Nie zapominaj o korzyściach – wciąż przypominaj sobie, dlaczego właściwie chcesz osiągnąć ten cel i dlaczego to dla ciebie takie ważne.
  4. Metoda małych kroczków – powoli realizuj swoje postanowienia. Kiedy dzielisz drogę do swojego celu na małe etapy i skutecznie realizujesz każdy z nich to droga do osiągnięcia celu nie jest tak odległa.
  5. Zapisuj swoje małe sukcesy – świadomość, że pomyślnie ukończyłeś dany etap, przyniesie Ci radość. Zyskasz wtedy odnowioną siłę i motywację, która pozwoli Ci zrealizować cel.

Pamiętaj, że sama motywacja nie wystarczy, ważna jest też dyscyplina!

Jak zrobić ten pierwszy krok, żeby marzenia stały się rzeczywistością?

Przede wszystkim marzenia to niewyznaczone cele. Dlatego zacznij myśleć o nich jak o czymś realnym, co możesz osiągnąć w najbliższej przyszłości. Poniżej mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci je urealnić!

  1. Zapisz swoje marzenia na kartce – jeśli przechowujesz swoje marzenia w głowie to z czasem o nich zapomnisz, dlatego warto je zapisać. Mając wypisane cele przed sobą, zawsze będziesz o nich pamiętać, co będzie dodatkową dawką energii do działania.
  2. Podejmij wyzwanie – czas na to, aby spojrzeć na kartkę i stworzyć plan, w jaki sposób chcesz dojść do osiągnięcia celu, później już tylko działaj!
  3. Podobało ci się? – po spełnieniu jednego marzenia, mamy ochotę na więcej. Dostarcza to nam masę pozytywnej energii i chcemy ponownie poczuć uczucie spełnienia.

Jeszcze jedna ważna zasada. Staraj się spełniać po jednym marzeniu na raz. W istocie jeśli zbyt mocno podzielisz swoje zasoby na realizację kilku celów, to szanse na osiągnięcie któregokolwiek z nich maleją. Twoje skupienie i determinacja są kluczowe.

To Ty jesteś odpowiedzialny za to jak będzie wyglądało Twoje życie!

Tych tricków mieli okazję nauczyć się uczestnicy wymian „E-volunteering simulation” oraz „UNDERDOG – ANALYZE, PLAN, DO IT”.

Źródło:

1. https://dreamandcreate.pl/jak-spelnic-swoje-marzenia-7-waznych-zasad/?v=9b7d173b068d

Autor: Jowita Raczkowska

Korekta: Anna Jazdon