3 lutego, 2024

Pozytywne myślenie; młoda kobieta trzymająca balonik z namalowanym uśmiechem

Pozytywne myślenie może mieć ogromny wpływ na Twoje codzienne życie. Spojrzenie na świat przez nieco zaróżowione okulary z pewnością ułatwia m.in. radzenie sobie ze stresem i trudnościami, a także nawiązywanie nowych i podtrzymywanie już istniejących relacji. W artykule przedstawimy Ci kilka prostych sposobów, które pomogą Ci w pracy nad mindsetem!

Pozytywne myślenie można kształtować!

Nawet jeśli od zawsze uważałeś(-aś) się za osobę patrzącą na świat w czarnych barwach, możesz pracować nad swoimi myślami. Pozytywne myślenie to umiejętność, którą kształci się, jak każdą inną. Poznaj 5 prostych sposobów na wzmocnienie optymistycznego mindsetu!

1. Prowadź dziennik wdzięczności

Codzienne praktykowanie wdzięczności może znacząco wpłynąć na Twoje postrzeganie świata. Znajdź więc kilka minut każdego dnia, aby zanotować trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny(-a). Jeśli prowadzisz już własny bullet journal, ten bez wątpienia świetnie się do tego nada. Możesz notować, co tylko chcesz – od małych przyjemności po większe osiągnięcia. Świadome docenianie tego, co masz, pozwoli Ci spojrzeć na świat z bardziej pozytywnej perspektywy.

2. Przyglądaj się swoim myślom – pozytywnym, negatywnym i neutralnym

Dziennika czy notesu możesz użyć nie tylko do praktykowania wdzięczności, ale także do codziennego analizowania swoich myśli. Spróbuj kilka razy w ciągu każdego dnia zatrzymać się, by zanotować myśli przepływające przez Twoją głowę. Wieczorem wróć do nich i sprawdź, które z nich przeważały. Nie obwiniaj się, jeśli negatywnych myśli będzie najwięcej, ale spokojnie zaakceptuj sytuację i pamiętaj, że praca nad pozytywnym myśleniem wymaga czasu. 

3. Zaakceptuj to, na co nie masz wpływu

Pamiętaj, że Twoja energia, czas i zaangażowanie są niezwykle cenne. Nie warto marnować ich na coś, na co i tak nie masz wpływu. Skieruj je tam, gdzie mogą zostać najlepiej wykorzystane. Nie pozwól, by ulewa, kolejka w sklepie czy odwołane przez znajomych plany zajmowały więcej Twojej uwagi, niż na to zasługują. Przyjrzyj się swoim emocjom, zaakceptuj je i weź głęboki oddech. Może uda Ci się spojrzeć na te pozornie niesprzyjające okoliczności z innej perspektywy?

4. Znajdź codzienną dawkę uśmiechu

Uśmiech ma niesamowitą moc. Spróbuj znaleźć codziennie kilka rzeczy, które sprawiają Ci radość lub wywołują uśmiech na Twojej twarzy. To może być rozmowa z przyjacielem, zabawny film czy chwila spędzona przy ulubionym hobby. Nawet krótka chwila śmiechu nie tylko poprawi Twój nastrój, ale także pomoże ograniczyć stres i rozluźnić całe ciało. Takie chwile radości to bardzo ważny element budowania pozytywnego nastawienia.

5. Zadbaj o swoje ciało

Zdrowie fizyczne ma duży wpływ na psychikę. Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu mogą pomóc Ci w utrzymaniu pozytywnego nastawienia. To nie tylko odpowiednia dawka energii dla ciała i umysłu, ale także solidna porcja wspomagających pozytywne myślenie substancji: endorfin, dopaminy i serotoniny. 

Dlaczego warto myśleć pozytywnie?

To, w jaki sposób odbierasz rzeczywistość, ma ogromny wpływ na Twoje życie. Optymistyczne nastawienie nie sprawi oczywiście, że z Twojego życia nagle znikną wszystkie kłopoty, a cele osiągniesz jak za dotknięciem magicznej różdżki. Udowodniono jednak szereg korzyści z pozytywnego myślenia, takich jak:

  • większa pewność siebie,
  • lepsze radzenie sobie ze stresem,
  • polepszenie samopoczucia,
  • mniejsze ryzyko depresji,
  • lepsze przystosowywanie się do zmian,
  • motywacja do działania,
  • poprawa relacji międzyludzkich.

Jak widzisz, optymistyczne nastawienie do życia niesie za sobą mnóstwo zalet. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci rozpocząć pracę nad własnym mindsetem. Powodzenia!

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej