4 czerwca, 2021

Przykładowy bullet journay.

Fenomen bullet journalu, czyli tworzenia własnego dziennika od zera zyskuje z dnia na dzień coraz większy rozgłos. Jest to idealna okazja do połączenia przyjemnego z pożytecznym. Możemy wykazać się kreatywnością, jednocześnie rozplanowując sobie najbliższy miesiąc. Problem pojawia się w momencie, kiedy nie wiemy, co dokładnie moglibyśmy w takim journalu zamieścić. Najlepiej, żeby było to coś, czego nie znajdziemy w zwykłych dziennikach. Dziś przychodzimy do Was z paroma sugestiami, które być może znajdą się wkrótce w waszych zeszytach. 🙂

Habit Tracker

Najczęstszym dodatkiem do journalu jest habit tracker, w którym śledzimy nasze codzienne nawyki. Tracker może mieć formę zarówno zwykłej tabelki, jak i bardziej skomplikowanego obrazka — nie ma tu żadnych ograniczeń. Oczywiście dobrze byłoby także dobrać sobie na dany miesiąc nawyki, które chcemy uwzględnić w trackerze: takie jak ćwiczenia, nauka języków lub nawet picie wody. Habit tracker może posłużyć zarówno do zaspokojenia ciekawości, jak i do nauki nowych nawyków — bo przecież fajnie jest widzieć, jak taki tracker wypełnia się codziennie kolorami.

Mood tracker

Jeszcze inną opcją będzie mood tracker. Tworzony na podobnej zasadzie, z tą różnicą, że tutaj codziennie określamy nasz nastrój. Tworząc mood tracker, najlepiej jest rozrysować określoną skalę, na której będziemy bazować przyszłe notatki: przykładowo, od bardzo złego do bardzo dobrego samopoczucia. I choć tu także nic nas nie ogranicza, to warto wziąć pod uwagę, ile czasu (oraz atramentu :)) jesteśmy w stanie poświęcić na codzienne zamazywanie kolejnych pól.

Czysta strona, czyli przysłowiowy śmietnik

Jeśli macie tendencję do ciągłego zapisywania myśli lub szybkich notatek to warto poświęcić jedną stronę na przysłowiowy śmietnik. Wiecie, że szykuje się jakieś spotkanie, ale nie znacie określonej daty? Przygotowujecie projekt i potrzebujecie miejsca na konkrety? A może potrzebuje zapisać coś na miesiąc nieuwzględniony jeszcze w journalu? Śmietnik przychodzi wam z pomocą! Taką stronę można jak najbardziej ozdobić wedle uznania, warto jednak zostawić trochę więcej pustej przestrzeni na wspomniane notatki.

Organizacja związna z pracą lub szkołą

Ostatnim sugerowanym przez nas niecodziennym pomysłem jest zrobienie strony lub dwóch, które poświęcimy na informacje o pracy, szkole lub uczelni. Możemy zapisać tam nazwiska i adresy e-mail osób, z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie, daty świąt i dni wolnych lub godziny, w których przyjeżdża komunikacja miejska. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji takie strony spokojnie powinny nam wystarczyć na kilka miesięcy – a przynajmniej do czasu większych zmian.

Jakie są zalety prowadzenia bullet journal?

Przedstawiamy kilka korzyści związanych z prowadzeniem bullet journal:

1. Dowolność formy

Najważniejszą zasadą bullet journal jest całkowita swoboda w formie jego stworzenia. To Ty decydujesz, jak chcesz, żeby wyglądała każda ze stron, a także jaka będzie jej zawartość. Nie musisz się przejmować, że musi on przybrać określoną formę, podobną do pokazanej przez znaną influencerkę. Jest to Twoja przestrzeń do wyrażenia się i szeroko rozumianej organizacji 😉

2. Lepsza organizacja obowiązków

Bullet journal jest idealnym rozwiązaniem, jeśli masz problem z zapamiętaniem wszystkich zadań do wykonania. Przydaje się również, gdy nie wiesz jak rozplanować je w czasie. Jest to bardzo pomocne narzędzie do zwiększenia produktywności i odpowiedniego wykorzystania czasu.

3. Pobudzenie kreatywności

Prowadzenie tego typu dziennika daje paletę nieskończonych możliwości do tworzenia i wyrażania siebie. Limity tutaj nie istnieją, możesz go stworzyć, jak tylko zechcesz, pobudzając wodze wyobraźni. Regularna praktyka zabawy taką kreatywnością zdecydowanie polepszy Twoje myślenie i samopoczucie. Swobodne rysunki czy zapiski otworzą Cię na nowy poziom twórczości. A jeżeli chcesz poznać więcej sposobów, jak rozwijać swoją kreatywność, zajrzyj tutaj!

4. Poczucie kontroli

bullet journal możesz zaplanować każde wydarzenie, wyjazd czy tydzień w pracy. Posiadanie regularnego planu dnia daje poczucie bezpieczeństwa i sprawności we własnym życiu. Jest to bardzo istotne, jeśli chcemy dbać o zdrowie psychiczne i zmniejszyć poziom stresu na co dzień.

5. Posiadanie wszystkich informacji w jednym miejscu

Masz dość tego, że gubisz ważny numer telefonu czy adres e-mail? A może notujesz sobie na karteczce hasło czy tytuł filmu i później ona magicznie znika? Bullet journal rozwiąże te problemy. Wszystkie zapiski, ważne kontakty czy informacje możesz w nim zapisywać. Ogromną zaletą jest to, że możesz go zabrać ze sobą wszędzie i skorzystać z jego zawartości w każdym momencie.

Pamiętajcie, że bullet journal tworzymy w zgodzie z naszymi preferencjami oraz potrzebami. Podane pomysły to tylko sugestie – może macie własne, o których nie wspominaliśmy? 🙂

autor: Aleksandra Sokół

korekta: Maja Podraska

Źródła:

1. https://ogarniamsie.pl/jak-prowadzic-bullet-journal/

2. http://sierysuje.pl/bullet-journal-jak-zaczac/