Wymiana młodzieżowa w Konwie Digital age

Projekt był fajny.

Była to moja pierwsza wymiana młodzieżowa, więc nie mam z czym porównywać, ale inni uczestnicy stwierdzili, że warunki życia są znacznie lepsze niż w przypadku innych projektów.


Jeśli chodzi o jedzenie, mogę powiedzieć, że było pyszne.

Szefowie kuchni zmieniali menu na podstawie preferencje uczestników, tak aby jedzenie było zdrowe i tradycyjne. Można było także wziąć dodatkową porcję jedzenia.
Program projektu był pełen zajęć, ale spodobał mi się, ponieważ mogłem dowiedzieć się więcej. W niektórych momentach poświęcano dużo czasu na jedną aktywność i było to trochę nudne.
Kosztem organizacji wysyłającej jestem usatysfakcjonowany. Trzymali się za rękę od początku do końca, prosili o opinię na temat projektu, a także pomogli w rozwiązaniu kwestii organizacyjnych.

Uczestnicy projektu również byli fajni. 

Bardzo energiczny i komunikatywny, jednak problemem była różnica wieku, gdyż najmłodszy członek miał 15, a najstarszy 26 lat. I nie zawsze ciekawie było komunikować się z młodymi. A także duża różnica w wiedzy, co powoduje, że trzeba było wymyślić wykłady odpowiednie dla każdego
Miasto było super, dużo pięknych miejsc, muzeów, parków, a także śmieszni mieszkańcy.

Artyom , 20 lat,  DIGITAL AGE 

Digital Age był dla mnie odświeżającym doświadczeniem z projektami Erasmus +.

Grupa poznała się po przyjeździe i było to wspaniałe doświadczenie spotkać taki zespół uczestników.

Dzięki zajęciom integracyjnym, różnym energizerami, ale także poważnym sesjom, tak bardzo pokochaliśmy różnorodność i siebie nawzajem. Zajęcia z PowerPoint, Excel, SharePoint, Microsoft Office 365, Yammer były naprawdę interesujące. Nawiązywanie nowych przyjaźni i możliwość utrzymywania kontaktu ze wszystkimi jest naprawdę bezcenna. Stworzyliśmy kilka wspólnych marzeń i będziemy pracować nad ich spełnieniem. Jesteśmy przyszłością, a dzięki temu projektowi zdobyliśmy wiele wiedzy, która pomoże nam uczynić przyszłość jaśniejszą. Dodatkowo miejsce pobytu w samym centrum było bardzo dużą atrakcją. Do tej pory wspominam litewskie jedzenie. Wróciłem do domu jako nowa osoba z niezapomnianymi wspomnieniami, przyjaźniami na całe życie i zmienionym sposobem myślenia.

Na koniec dziękuję Tomkowi z Level Up za wszelką pomoc przez cały czas trwania projektu.

Dominik, 18 lat DIGITAL AGE

Wymiana młodzieżowa w Konwie Digital Age

Projekt ten był dla mnie kolejną inspirującą przygodą, gdyż uczestniczyłam już w kilku wymianach młodzieżowych.

 Bardzo zainteresowała mnie tematyka tego projektu, każdego dnia dowiadywałam się nowości, wskazówek z świata cyfrowego. Poznałam m.in. wygodną aplikację Notion to sporządzania notatek online, co znacząco ułatwiło mi codzienną pracę. Zorganizowano dla nas szkolenia ze specjalistami od programów Microsoft Excel i PowerPoint, na których dowiedziałam się przydatnych wskazówek, których na pewno nieraz użyję. Rozszerzyłam swoje umiejętności pracy w programie Canva. Nauczyłam się także jak poprawnie nagrywać podcasty, na co zwracać przy tym uwagę oraz poznałam aplikację CapCut umożliwiającą edytowanie nagrań video. Jestem wdzięczna także za możliwość prowadzenia warsztatów o aplikacji Canva, gdyż dowiedziałam się w praktyce na co należy zwracać uwagę podczas prowadzenia zajęć.

Wzbogacające doświadczenie

Było to wzbogacające doświadczenie zarówno pod kątem rozwoju umiejętności miękkich jak i uzyskania użytecznej j wiedzy do codziennej pracy przy komputerze czy smartfonie. Na projekcie poznałam około 40 młodych ludzi z różnych krajów, środowisk oraz w różnych wieku. Największą barierą było dla mnie nawiązywanie kontaktu z ludźmi ode mnie młodszymi nawet o 9 lat, aczkolwiek nauczyło mnie to bycia bardziej otwartą. Serwowane dla nas dania były bardzo smaczne, a najlepszym daniem na pewno był dla mnie chłodnik litewski.

Dziękuję Tomkowi z LEVEL UP za możliwość uczestnictwa, otwartość, pomoc w trakcie przygotowań i trwania projektu.

Katarzyna, 24 latDIGITAL AGE

Wymiana młodzieżowa w Konwie Digital age

Ciekawy projekt, dzięki niemu poznałem kilka aplikacji i stron internetowych ułatwiających pracę przy komputerze, dodatkowo poznałem wielu ciekawych ludzi z różnych krajów.

Nie obyło się bez zaskoczeń. Okazało się na przykład, że na Litwie napoje energetyczne sprzedawane są dopiero po osiemnastym roku życia, a alkohol po dwudziestym. Dodatkowo w całym kraju od poniedziałku do soboty, od godziny dwudziestej panuje prohibicja, w niedzielę zaś alkohol nie jest sprzedawany już od godziny piętnastej.

Ciekawe i dziwne jednocześnie.

Dane mi było skosztować litewskiego rarytasu, smażonego chleba z czosnkiem, majonezem i serem. Brzmi może niezbyt apetycznie, ale jest naprawdę przepyszne! Małą barierą był wiek uczestników, niektórzy byli ledwie piętnastoletni, inni skończyli już studia, ale mimo wszystko doświadczenie to uważam za wzbogacające, nie jakoś wyjątkowo problematyczne. Czasem dochodziło do zabawnych sytuacji związanych z różnym rozumieniem tych samych słów. Popularne angielskie wyrażenie „goat” będące skrótem od „greatest of all times” wzbudzało śmiech wśród Litwinów, okazało się bowiem, że słowo „koza” to po litewsku potoczne określenie donosiciela, kapusia. Na koniec dziękuję Tomkowi z Level Up za nieustające wsparcie i zaangażowanie przez cały czas trwania projektu.

Melchior, 25 lat DIGITAL AGE

Wymiana młodzieżowa w Konwie Digital age

Z wymiany Erasmusa wyniosłam nie tylko wiedzę na temat programu Erasmus, youthpasses i mobilności, ale także umiejętność pracy w zespole i budowania relacji międzykulturowych oraz nowe umiejętności komunikacyjne i cyfrowe.

Nauczyłam się organizacji działań interkulturowych, tworzenia prezentacji w narzędziach takich jak Canva i Adobe Express, a także obsługi Office 365. Dodatkowo poznałam wiele narzędzi pomocnych w tym procesie. Miałam okazję uczestniczyć w wykładzie prowadzonym przez specjalistów PowerPointa i Excela, który miał miejsce na Uniwersytecie w Kownie.

Podczas wymiany poznałam fantastycznych ludzi z różnych krajów, co było inspirujące i kształcące.

Byłam zaskoczona różnorodnością kulinarną i urokami odwiedzanych miejsc oraz prawem panującym na Litwie (m. in. wiedzieliście, że na Litwie można kupić napoje energetyczne od 18 lat? U nas, w Polsce to dopiero wchodzi, a na Litwie te zasady już są dawno). Kuchnia była smaczna (jestem osobą wege i było co jeść :)), a lokalni ludzie byli serdeczni. Organizatorzy z LEVEL UP zadbali o nasze potrzeby, służyli radą i pomocą. Początkowo największą barierą była różnica wieku uczestników, niektórzy uczestnicy mieli 15 lat, inni 25 (ja 20), przez co początkowo ciężko było mii się dogadywać z młodszymi osobami, ale szybko sobie z tym poradziłam, projekt nauczył mnie też jak z nimi współpracowaći.Jestem wdzięczna za możliwość udziału w tym projekcie oraz za nowe przyjaźnie, które nawiązałam i umiejętności, które zdobyłam.

Zabawna sytuacja

Najzabawniejszą sytuacją była ta kiedy kolega z Macedonii został nazwany „nutrition guy”, bo codziennie jadł 6 jajek i wypijał karton mleka. Wokół tego powstało dużo zabawnych żartów (oczywiście kolega się z tym zgadzał i śmiał z nami, jednocześnie tłumacząc nam, że to zdrowa dieta, a jajka są „the most nutritious food in the world). Chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom wymiany oraz organizatorom za wspaniałe doświadczenie oraz Tomkowi z LEVEL UP za wsparcie na każdym etapie projektu.

Wiktoria, 20 latDIGITAL AGE

Wymiana młodzieżowa  w Konwie Digital age

Podczas projektu miałem okazję dowiedzieć się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy, które bez wątpienia ułatwiają naszą pracę na co dzień przy komputerze.

Nauczyłem się tworzyć prezentacje przy pomocy programu Canva oraz poznałem wiele ciekawych narzędzi, które są bardzo przydatne podczas pracy w programie PowerPoint czy Word. Poznałem wiele ciekawych osób, z którymi z przyjemnością spędzałem wolny czas. Litewska kuchnia była bardzo dobra, mogę ją szczerze polecić. Momentami były problemy z organizacją naszych zajęć, tzn: podczas ćwiczeń przy Microsoft Excel nie mieliśmy dostępu do programu z powodu braku licencji na uczelnianych komputerach.

Barierą na wymianie był również przedział wiekowy uczestników.

Sporo było bardzo młodych osób, z którymi nie zawsze mogłem się tak swobodnie dogadać jak z moimi rówieśnikami. Najbardziej zabawne momenty były podczas czytania „Gossip box”, w którym były anonimowe wiadomości pisane przez uczestników wymiany. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom za pracę i zaangażowanie, jakie włożyli w projekt. Chciałbym podziękować organizacji Level UP za wybranie mojej osoby na projekt oraz Tomkowi za pomoc udzielaną przed i w trakcie projektu. 

Wiktoria, 20 latDIGITAL AGE

Wymiana młodzieżowa w Konwie Digital age