23 września, 2023

osoby uczestniczące w wolontariacie

Obecnie wiele młodych osób wkraczających na rynek pracy spotyka się z tym samym problemem – aby dostać pracę, trzeba mieć doświadczenie. Natomiast żeby zdobyć doświadczenie, trzeba pracować. Istne błędne koło, prawda? Dlatego dziś zagłębimy się w temat zdobywania doświadczenia zawodowego przez wolontariat, który może okazać się rozwiązaniem tego problemu.

Czy praca za darmo jest  w porządku?

Coraz częściej widać sprzeciw wobec bezpłatnych staży i praktyk oferowanych przez firmy, a nawet nieodpłatnej pomocy przy organizacji większych festiwali. Musisz ocenić sam(a), czy pracowanie za darmo jest dla Ciebie akceptowalne.

Warto jednak pamiętać, że wolontariat często ma charakter prospołeczny i umożliwia bezpłatne wsparcie poprzez pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej czy edukacji na tematy, których brakuje w podstawie programowej. Innymi słowy, nie stajesz się tylko „darmową siłą roboczą”, ale przyczyniasz się do lepszego życia innych osób. Nie musi nieść to korzyści tylko jednej stronie. Zaraz pokażemy Ci, co sami wolontariusze mogą zyskać w takim układzie w kontekście zdobywania doświadczenia zawodowego.

Działanie dla organizacji

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozpoczęcie swojej przygody z wolontariatem jest zaangażowanie się w organizację pozarządową. Praca w takim środowisku często daje możliwość uczestniczenia w różnorodnych projektach, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.

Działając na rzecz organizacji, z jednej strony uczysz się pracy w zespole, zarządzania czasem i odpowiedzialności za powierzone zadania. Nie zapominaj, że to też powinieneś/powinnaś uwzględnić w swoim CV lub liście motywacyjnym! Z drugiej strony często masz szansę wybrać rodzaj zadań, które będą spójne z Twoimi planami zawodowymi. Chcesz pracować w marketingu? Zajmij się mediami społecznościowymi organizacji. Planujesz karierę w HR? Pomóż w rekrutacjach i rozwijaniu zespołu. A może tłumaczenie tekstów? Wszelkie organizacje pracujące międzynarodowo znajdą coś dla Ciebie!

Wsparcie organizacji wydarzeń

Dla osób pełnych pomysłów i energii wolontariat przy organizacji wydarzeń może być świetnym wyborem. Jeśli nieodpłatna pomoc na dużych, znanych wydarzeniach wydaje Ci się kontrowersyjna, wybierz mniejsze festiwale, występy, akcje o charakterze lokalnym. To doskonała okazja do rozwoju umiejętności związanych z planowaniem, logistyką, obsługą klienta czy marketingiem. Pomaganie w przygotowaniu imprez o różnym charakterze, od koncertów po akcje charytatywne, to także możliwość nawiązywania cennych kontaktów zawodowych.

Program EKS

Europejski Korpus Solidarności (EKS) to program Unii Europejskiej, który umożliwia młodym ludziom wyjazd do innego kraju na określony czas, aby pracować jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych. Finansowo program jest bardzo atrakcyjny, bo choć praca jest teoretycznie darmowa, to EKS pokrywa koszty podróży, zakwaterowania i utrzymania, a często oferuje też dodatkowe kieszonkowe. To szansa na poznanie nowej kultury oraz zdobycie doświadczenia pracy w międzynarodowym środowisku, co dodatkowo potwierdzi Twoje zdolności językowe (z reguły języka angielskiego). Podobnie jak w przypadku pracy w lokalnej organizacji pozarządowej, tematyka projektów i zakres zadań są bardzo szerokie – od pracy fizycznej przy konserwacji zabytków aż po pracę w biurze czy organizację warsztatów. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Projekty do portfolio a pomaganie małym biznesom

W niektórych zawodach portfolio jest wręcz niezbędne do uzyskania pierwszej pracy. Skąd więc wziąć projekty do takiego portfolio? Choć możesz tworzyć rozwiązania dla fikcyjnych klientów, lepszym rozwiązaniem może być znalezienie konkretnej osoby, która może potrzebować Twojej pomocy.

Na przykład, jeśli jesteś grafikiem, możesz stworzyć materiały promocyjne dla kawiarni w Twoim sąsiedztwie. Jako programista, możesz pomóc w rozwijaniu strony internetowej dla znajomego, który zakłada swój mały biznes. Będąc aspirującym UX designerem, możesz znaleźć w mediach społecznościowe osoby uzupełniające Twój zespół i wspólnie stworzyć aplikację, która pomoże lokalnej społeczności. To projekty, które z jednej strony będą się dobrze prezentować w Twoim portfolio, a z drugiej – rzeczywiście pomożesz nimi innym osobom.

Często zdarza się, że mały biznes, któremu zaoferowałeś(aś) swoją pomoc (z początku darmową), będzie tak zadowolony z Waszej współpracy, że zaoferuje Ci jej przedłużenie, tym razem wraz z wynagrodzeniem. Jest to więc szansa nie tylko na projekty do pokazania w przyszłych rekrutacjach, ale też na zdobycie pracy samej w sobie.

Zalety i wady zdobywania doświadczenia zawodowego przez wolontariat

Na koniec przygotowaliśmy szybkie podsumowanie, które może Ci pomóc w zdecydowaniu, czy warto zdobywać doświadczenie zawodowe przez wolontariat (pssst – my uważamy, że warto!).

Zalety takiego rozwiązania:

  • Rozwój umiejętności praktycznych w obszarze, który Cię interesuje.
  • Rozwój umiejętności miękkich, takich jak praca w grupie czy planowanie.
  • Możliwość nawiązywania cennych kontaktów zawodowych.
  • Szansa na zdobycie doświadczenia międzynarodowego i znajomości języka na poziomie umożliwiającym pracę.
  • Tworzenie projektów do portfolio lub wpis do CV pokazujący, że robisz rzeczy nie tylko dla pieniędzy 😉

Wyzwania związane z pracą wolontariacką:

  • Brak wynagrodzenia (nie licząc programu EKS).
  • Konieczność zarządzania czasem między obowiązkami wolontariatu a nauką lub pracą.
  • Nie zawsze profesjonalnie zapewniona struktura i szkolenia.

Podsumowując, wolontariat może być cennym krokiem w budowaniu swojej kariery zawodowej, zwłaszcza gdy jesteś na początku tej drogi. To okazja do nauki, rozwoju i niesienia pomocy innym. Mamy nadzieję, że podsunęliśmy Ci parę pomysłów!

Post w ramach projektu “Co słychać w trzecim sektorze“ finansowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej

Autor: Anna Wojdziak

Korekta: Kinga Terech