20 sierpnia, 2023

time management, zegarek

O time managemencie zawsze było głośno – mówi się, że to podstawa, klucz do sukcesu i produktywności. Natomiast warto pamiętać, że sztuka zarządzania czasem przyda się nie tylko w pracy nauce czy wolontariacie, a i pomoże Ci efektywnie odpocząć i naładować siły przed dalszym działaniem.

Zatem w jaki sposób możemy odnaleźć balans pomiędzy obowiązkami i odpoczynkiem? Jak skutecznie rozplanować czas wolny od pracy?

Podstawa balansu

Chyba większość z nas rozumie ten ból, kiedy po wypełnieniu swoich obowiązków, okazuje się, że brakuje nam czasu na odpoczynek i przyjemności. Natomiast eksperci od time managementu uważają, że czasu się nie szuka, a nadrabia.

„Nigdy nie znajdziesz na nic czasu. Jeśli chcesz mieć czas, musisz go nadrobić” – Charles Brixton

Sztuka zarządzania czasem właśnie w tym ma nam pomóc.

Jak nadrabiać czas?

Postanowiliśmy przyjrzeć się temu problemowi wiecznego braku czasu i poszukać rozwiązań, które sprawią, że uda Ci się pozyskać więcej tego cennego zasobu.

1. To-do list

Zaczniemy chyba od najbardziej popularnego i podstawowego instrumentu zarządzania czasem. Jednak przyznajmy się, tak wiele o tym słyszymy i tak rzadko wykorzystujemy. Jeżeli w pracy, w nauce czy wolontariacie chcemy czy nie, musimy stosować się do harmonogramów, chociażby tych narzuconego z góry, to w czasie wolnym chcemy być wolni od podobnego rodzaju ograniczeń. Natomiast odpoczynkowi też warto nadać pewnej struktury. Oczywiście, nie musi to być sztywny rozkład rozpisany co do minuty, ale np. dodanie do planu dnia godziny na czytanie przed snem, sprawi, że zamiast siedzenia na telefonie, wykorzystasz ten czas na coś pożytecznego.

 

2. Time blocking

Tę metodę można łączyć z opisanym powyżej rozwiązaniem, w celu rozpisania swojego harmonogramu czasowo. Polega ono na podziale dnia na określone bloki czasowe, które są przeznaczone dla różnych aktywności. Dzięki temu unikamy rozpraszania się i skupiamy na jednym zadaniu na raz, co prowadzi do większej produktywności. Część dnia możemy poświęcić na naukę, inną na rozwijanie swoich pasji, a jeszcze inną na relaks i odprężenie.

 

3. Ustal priorytety

Podczas odpoczynku wyznacz sobie priorytety. Zastanów się, które aktywności są dla ciebie najważniejsze i które naprawdę dają ci radość i wyciszenie. Skup się na nich, aby maksymalnie zagospodarować swój czas na odpoczynek.

 

4. Znajdź balans między aktywnością a odpoczynkiem

Zadbaj o to, aby Twój czas odpoczynku nie był jedynie okresem lenistwa, ale również czasem na aktywność, która sprawia ci przyjemność.

 

5. Unikaj nadmiernego planowania

Wiemy, co teraz myślicie, przecież kilka akapitów wyżej wspomnieliśmy, że planowanie to podstawa. Tak jest, ale chodzi o to, aby starać się zachować pewien balans w życiu i nie eksploatować nadmiernie swoich możliwości. Warto pozostać elastycznym i dawać sobie przestrzeń na spontaniczne aktywności lub leniwe chwile, podczas których się zrelaksujesz. W metodzie time blokingu możesz nawet zostawić małe okienka właśnie na takie nieokreślone działania.

 

Korzyści time managementu

Jesteśmy przekonani, że wdrożenie powyższych wskazówek w życie pozwoli Ci wprowadzić pozytywne zmiany w Twoim życiu, co przełoży się również na realizację Twoich celów. Jakich efektów możesz się spodziewać?

  • Redukcja stresu – prawidłowe zastosowanie strategii zarządzania czasem przynosi korzyści w postaci lepszych osiągnięć, cieszenia się pracą oraz pozwala na odpoczynek. Wysoki poziom stresu wpływa negatywnie na produktywność i rzadko prowadzi do osiągania dobrych rezultatów. Długotrwała ekspozycja na sytuacje stresowe może również prowadzić do wypalenia zawodowego.
  • Większa pewność siebie – wiara w swoje możliwości to kluczowy czynnik, który często decyduje o sukcesie danej osoby. Dzięki lepszemu planowaniu, łatwiej będziesz osiągać swoje cele, rozwijać umiejętności, co da Ci poczucie „sprawczości”. Będąc świadomym swego potencjału, jesteś w stanie sprawić, iż Twoje marzenia staną się rzeczywistością! Jeśli chcesz poznać inne sposoby na budowanie pewności siebie, zajrzyj tutaj!
  • Lepsza koncentracja – time management oprócz wcześniej wspomnianej redukcji stresu, poprawi Twoją koncentrację. Poprzez monitorowanie, w jaki sposób spędzasz czas wolny, możesz lepiej nim zarządzać i istnieje większa szansa, iż dane zadania wykonasz w krótszym czasie, bez zbędnego wysiłku.
  • Osiągnięcie postawionych celów – cała idea zarządzania czasem polega na tym, aby faktycznie realizować swoje cele. Przekształcając negatywne nawyki i przyzwyczajenia, możesz poprawić każdy aspekt swojego życia. Więcej o tej tematyce przeczytasz w tym artykule!

 

Podsumowanie

Zarządzanie czasem podczas odpoczynku pozwala nam na świadome korzystanie z tego cennego czasu i czerpanie zadowolenia z naszych aktywności relaksacyjnych. Pamiętajcie, że time management to narzędzie, które możemy wykorzystać w każdej sferze naszego życia, w tym także podczas odpoczynku.

Źródła:

1. https://www.mindtools.com/arb6j5a/what-is-time-management