Intercultural Night-Palermo

Wspomnienia ze szkolenia o ekologii w Palermo były dla mnie niezapomniane….

To doświadczenie wniosło dla mnie wiele cennych nauk, pozwoliło nawiązać nowe przyjaźnie i odkryć fascynującą kulturę Sycylii. Jednym z głównych wniosków, jakie wyniosłem z tego projektu, było to, jak ważne jest globalne podejście do ochrony środowiska. Podczas wymiany zrozumiałem, że ekologia to nie tylko lokalny problem, ale globalne wyzwanie, które wymaga współpracy międzynarodowej.

Podczas pobytu w Palermo miałem okazję poznać wiele interesujących osób z różnych krajów, które miały podobne zainteresowania ekologiczne.
Nawiązałem przyjaźnie, które bardzo cenię i które wniosły do mojego światopoglądu bardzo wiele. Wspomnienie, które najbardziej mnie rozwinęło i na zawsze zapamiętam to prowadzona przeze mnie medytacja, po której dostałem same pozytywne komentarze.

Koordynacja projektu przez bardzo zdolną Stellę również przyczyniło się do mojej pozytywnej oceny o tym projekcie.

Jestem niesamowicie wdzięczny za możliwość uczestniczenia w tak dobrze wykonanym
projekcie. W skrócie 10 na 10!

Alan, 20 lat, szkolenie „,,Greener Youth” w Palermo

,,Wymienialiśmy się naszymi doświadczeniami i co najważniejsze – świetnie się bawiliśmy.”

Pierwszy raz uczestniczyłam w takim szkoleniu, ale na pewno nie ostatni! Projekt Greener Youth w Palermo pokazał mi między innymi to, w jaki sposób możemy pomagać lokalnym społecznościom w zakresie ekologii. Razem z uczestnikami z innych krajów uczyłam się „zielonych umiejętności”, wymienialiśmy się naszymi doświadczeniami i co najważniejsze – świetnie się bawiliśmy. Najbardziej podczas warsztatów podobało mi się to, że sami musieliśmy taki poprowadzić. Pokazało mi to, że jestem w stanie pokierować takim zadaniem, dało mi to poczucie sprawczości i wzmocniło to moje poczucie własnej wartości. To nie była moja pierwsza wizyta we Włoszech i za każdym razem moją uwagę przykuwał problem ze śmieciami. Wszędzie piętrzą się góry zużytych plastikowych butelek, kubeczków, toreb itp.

Podczas projektu, dzięki rozmowie z mieszkańcami Palermo, dowiedziałam się, jak głęboko zakorzeniony jest ten problem i jak wiele siły trzeba włożyć w to, aby polepszyć tę sytuację. Jestem bardzo wdzięczna za wspaniałą koordynatorkę Stellę, która od samego początku dbała o to, żeby każdy czuł się zaopiekowany, rozwiązywała każde problemy i zawsze trzymała rękę na pulsie.

Alicja, 24 lata, szkolenie „,,Greener Youth” w Palermo

Szkolenie w Palermo (Greener youth)

W grupach mieliśmy za zadanie stworzenie workshopów z szeroko pojętego zakresu ekologii…

Z projektu wyniosłem nie tylko masę wspomnień, lecz co ważne, mnóstwo użytecznej wiedzy, którą będę mógł używać w innych projektach społecznych. W grupach mieliśmy za zadanie stworzenie workshopów z szeroko pojętego zakresu ekologii. Pierwszy raz uczestniczyłem w projekcie, w którym uzyskaną wiedzę teoretyczną mogłem od razu wykorzystać w praktyce. Po 9 dniach spędzonych w Palermo jestem pewien, że potrafię dziś stworzyć tematyczne workshopy, które będą angażowały wszystkich członków grupy, rozwijając ich wiedzę, a  także umiejętności społeczne. Niemniej, jedną z kluczowych kwestii stojących za moją satysfakcją z odbytego projektu była sprawna organizacja projektu. Stella nasza supervisorka projektu w Palermo, okazała się osobą, która dała mi poczucie bezpieczeństwa i pewność, że atmosfera panująca w grupie jest oparta na zasadach inkluzywności, równości oraz przyjacielstwa. Masa ćwiczeń oraz zadań grupowych pomogła grupie szybko przełamać lody i stworzyć zwarty zespół. Jednocześnie, Justyna z Level Up była zawsze przy nas, kiedy potrzebowaliśmy jej rad oraz otoczyła naszą polską grupę dużą ilością ciepła i troski.

Pisząc te wspomnienia i mając za oknem polski jesienny obraz tęsknie również za atmosferą Palermo. Sycylijskie słońce nawet w październiku nie zawodzi. Możliwość wskoczenia do ciepłego morza po dniu aktywności świetnie motywowała do dawania z siebie pełni sił w projekcie! Kwestią wyróżniającą się tego projektu było wyżywienie. Każdego dnia mieliśmy możliwość, wybrania zestawu obiadowego w jednej z pobliskich restauracji a wieczorami smakowaliśmy lokalnej kuchni w pobliskich restauracjach. Wszystko było zorganizowane przez naszą supervisorkę Stellę, za której zaangażowanie jestem bardzo wdzięczny. Co jednak pozostanie ze mną na zawsze, są przyjaźnie i wspomnienia ludzi, którzy mnie otaczali. Moje polsko-hiszpańsko-czesko-greckie przyjaźnie pozostaną ze mną na długi czas. Była to grupa ludzi niezwykle otwartych oraz chcąca zmieniać nasz świat na lepsze. Mimo że mój wyjazd nie obył się, bez przygód a po jednym z wieczorów na plaży mój telefon postanowił odmówić posłuszeństwa, zawsze mogłem liczyć na wsparcie grupy. Szczególnie chciałbym podziękować Alicji, której pomoc na miejscu była niezastąpiona.

Dawid, 24 lata, szkolenie ,,Greener Youth” w Palermo

Dawid