18 sierpnia, 2023

Odpowiedzialność brzmi poważnie. Już samo to słowo może budzić różne emocje. Niekoniecznie pozytywne. Od dziecka uczymy się, jak to jest z tą odpowiedzialnością, choć niektórym wydaje się, że zaczyna się ona dopiero w dorosłym życiu. Jak to właściwie jest? Być odpowiedzialnym, a może raczej działać odpowiedzialnie? Nie zaskoczymy Cię, bo nie ma na to jednej odpowiedzi.
Czym jest odpowiedzialność i dlaczego jest ważna?
Odpowiedzialność polega na ponoszeniu skutków podjętych decyzji, to troska o dobro ogółu i zapobieganie szkodom, wierność w wykonywaniu swoich zobowiązań, dotrzymywanie obietnic, przewidywanie efektów swoich działań i podejmowanie wyborów, które mogą przynieść korzyść ogółu społeczeństwa.
Czy tego chcemy, czy nie, nasza codzienność składa się z podejmowania tych mniejszych i większych decyzji. Czymś równie normalnym jest to, że czasem będą one lepsze lub gorsze. W końcu każdemu zdążają się potknięcia. Z każdego podjętego działania warto jednak wyciągnąć lekcję. Zawsze powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze czyny bez względu na konsekwencje, które mogą się z tym wiązać. Pomoże nam to kształtować lepszą wersję samego siebie. Jakie inne pozytywne efekty wiążą się z taką postawą?
-
Tworzenie trwałych i silnych relacji międzyludzkich
Pamiętaj, że nikt nie jest pozbawiony wad i z pewnością będziesz doświadczać niepowodzeń na różnych etapach swojego życia. Jednak osoby, które biorą odpowiedzialność za swoje błędy, mają szansę zyskać zaufanie osób z ich otoczenia – przyjaciół, współpracowników czy członków rodziny. Jest to kluczowy element budowania satysfakcjonujących relacji z innymi.
-
Trafniejsza ocena sytuacji
Nasza codzienność nierzadko bywa stresująca i wymaga od nas radzenia sobie z presją. Będąc odpowiedzialną osobą, jesteś w stanie analizować dane wydarzenia, kontrolować swoje emocje, zachować spokój i szukać rozwiązania problemu, aniżeli panikować.
-
Sposób na prokrastynację
Osoby odpowiedzialne zwykle skupiają się na tworzeniu planu działania, określają priorytety i wyznaczają cele, aby efektywnie zarządzać swoim czasem. Więcej o metodach na poskromienie prokrastynacji, znajdziesz w tym artykule!
-
Rozwijanie zdolności przywódczych
Odpowiedzialność jest powszechną cechą dobrych liderów, ponieważ w decyzyjnych rolach należy analizować swoje decyzje przed wydawaniem poleceń, podjęciem jakichkolwiek działań. Ponadto muszą oni brać pod uwagę zdanie innych osób i utrzymywać z nimi pozytywne relacje. Stanowią oni pewien punkt odniesienia, który będzie później odzwierciedlać się w zaangażowaniu członków danej grupy.
Jak być bardziej odpowiedzialnym?
Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak zacząć brać odpowiedzialność za swoje działania.
- Rozpoznaj swoje działania – uświadom sobie, co dokładnie zrobiłeś(aś) i jakie były konsekwencje Twoich działań.
- Przyjmij pełną odpowiedzialność – zamiast szukać wymówek czy winnych, zaakceptuj, że to Ty byłeś sprawcą i przyjmij na siebie pełną odpowiedzialność za to, co się wydarzyło.
- Rozważ skutki – zastanów się, jak Twoje działania wpłynęły na innych ludzi oraz na Ciebie samego. Być może zrozumienie tego pomoże Ci zmotywować się do poprawy.
- Kieruj się empatią, staraj się zrozumieć swoje reakcje emocjonalne – przeanalizuj, dlaczego podjąłeś określone działania. Czy były to emocje, impulsy czy nieprawidłowe przekonania? Zrozumienie motywacji może pomóc unikać podobnych błędów w przyszłości.
- Przepraszaj – jeśli Twoje czyny zraniły innych, przyznaj się do tego i szczerze przeproś. To istotny krok ku kształtowaniu zdrowych stosunków międzyludzkich.
- Działaj naprawczo – zastanów się, jak możesz poprawić sytuację lub zrekompensować wyrządzoną krzywdę. Czasami może to oznaczać naprawienie fizycznych szkód, a czasem bardziej skomplikowaną pracę nad relacjami. Zidentyfikuj konkretne kroki, które możesz podjąć, aby nie popełnić tych samych błędów w przyszłości. To może oznaczać zmianę zachowań, rozwijanie umiejętności lub pracę nad sobą.
- Rozwijaj się – proces brania odpowiedzialności to okazja do osobistego wzrostu. Ucz się na swoich błędach, rozwijaj empatię i umiejętność rozważnego podejmowania decyzji.
- Zachowaj cierpliwość – to długotrwały proces. Oczekuj na rezultaty, ale nie zapominaj, że najważniejsze jest dążenie do poprawy.
- Analizuj postępy – regularnie oceniaj swoje postępy i postanowienia. Czy faktycznie podejmujesz zdecydowane działania? Czy osiągasz pozytywne zmiany?
Podsumowanie
Uczestnicy projektu Discover it yourself przekonali się na własnej skórze, jak ważne, a jednocześnie wymagające jest branie odpowiedzialności. Podróżując wspólnie po różnych krajach, musieli wykazać się dużą dojrzałością i działać zespołowo. Nie tylko mogli się dzięki temu wykazać, ale także zdobyć nowe, cenne umiejętności, które przydadzą się im w przyszłości. Branie odpowiedzialności prowadzi do nauki na własnych błędach, rozwoju osobistego oraz budowania zaufania w relacjach z innymi ludźmi. Jak widzisz, może mieć to naprawdę pozytywny wpływ na Twoje życie!
Źródła:
1. https://uk.indeed.com/career-advice/career-development/personal-responsibility