26 marca, 2023

Grupa ludzi podążająca za liderem

Pewnie kojarzysz powiedzenie – co dwie głowy, to nie jedna? W LEVEL UP w stu procentach się z tym zgadzamy! Jest jeszcze lepiej, gdy cały zespół, z którym razem dążysz do celu, wspiera się i motywuje – niewątpliwie praca zespołowa niewątpliwie ma szereg zalet. Natomiast każdy zespół potrzebuje team lidera, żeby funkcjonować harmonijnie, zachowywać ciągłość pracy czy interakcję z innymi zespołami.

LEVEL UP ma właśnie taką strukturę: nasze stowarzyszenie jest podzielone na zespoły dedykowane określonym zadaniom, takim jak na przykład: tworzenie projektów, promocja i wiele innych. Czasami zespoły te zostają podzielone na jeszcze mniejsze i każdy z nich ma swojego własnego lidera. W tym artykule chcemy podzielić się wskazówkami dotyczącymi zarządzania zespołem z doświadczenia naszego stowarzyszenia.

Kim jest team lider?

Według nas liderem jest osoba, która czuwa nad pracą zespołową oraz atmosferą panującą w nim. To właśnie ona we współpracy z innymi członkami precyzuje cel zespołu, ustala plan dążenia do niego i czuwa nad jego wykonaniem.  Nie znaczy to jednak, że autorytarnie narzuca swoje zdanie, bądź tylko zleca zadania. Wręcz przeciwnie – jest takim samym członkiem zespołu, jak inni, tylko ma dodatkowe obowiązki.

Dobry team lider to osoba, która wie, jak kierować grupą ludzi w celu osiągnięcia celów. Musi umieć pracować z ludźmi, podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. Powinien też zręcznie planować i organizować pracę oraz być kulturalnym. Ważne są też dobre umiejętności komunikacyjne i słuchania innych.

Wierzymy, że każdy koordynator, chciałby zarządzać zespołem dobrze i skutecznie, czasami jednak brak nam doświadczenia czy pewnych umiejętności. Chodź, razem podpatrzymy, jak można zostać dobrym team liderem!

Komunikacja

Jedną z najważniejszych rzeczy w pracy zespołowej jest dobra komunikacja i atmosfera pracy. Dlatego trzeba zadbać o to, aby podczas wykonywania zadań między członkami teamu panowała życzliwość, gotowość do wsparcia i pomocy. To koordynator ma być osobą, która czuwa, aby w zespole nie powstawały nieporozumienia, a uczestnicy mieli możliwość lepszego poznania się i budowania dobrych relacji. Team liderzy w LEVEL UP bardzo się do tego przykładają. Każde spotkanie zaczynają od pytania Co u Was?, a niektórzy nawet prowadzą tak zwaną rundę integracyjną, czyli pewnego rodzaju niezobowiązujący quiz czy temat do omówienia, pozwalający każdemu się wygadać i poczuć się wysłuchanym.

Lider powinien być otwarty na sugestie, pomysły i opinie członków zespołu. Musi również umieć słuchać i udzielać jasnych wskazówek, a także wyjaśniać cele i oczekiwania zespołu. Ważne jest również, aby lider był dostępny i otwarty na wszelkie pytania i wątpliwości, jakie mogą pojawić się w trakcie pracy. W tym celu na spotkaniach zespołów koordynatorzy w LEVEL UP zawsze dają przestrzeń na to, żeby każdy mógł podzielić się swoją opinią, komentarzem czy nawet krytyką na temat wykonywania zadania. Liderzy zwykle przekazują informacje przez kilka kanałów: spotkania, wiadomości osobiste i na czacie grupowym. W ten sposób większa jest szansa, że nikomu nic nie umknie i każdy będzie mógł się wypowiedzieć w najwygodniejszy dla niego sposób.

Organizacja

Zespół może składać się z osób o różnym doświadczeniu i umiejętnościach. Dlatego ważne jest, aby lider miał umiejętności organizacyjne i potrafił dopasować zadania do umiejętności każdego z zespołu. Zadaniem lidera jest również obserwacja członków w celu ustalenia jego mocnych i słabych punktów. W ten sposób większa jest szansa dobrać dla każdego takie zadanie, które będzie najbardziej odpowiednie dla danej osoby. W LEVEL UP liderzy na początku współpracy pytają nowo dołączonych o to, co chcieliby robić i jakie mają umiejętności. Później, w trakcie współpracy, zadania mogą ulegać zmianie w zależności od efektów i tego, jak bardzo uczestnik jest zadowolony z procesu.

Czasami jednak lider może celowo dać podopiecznemu zadanie, które będzie dla niego wyzwaniem, po to, by rozwinąć umiejętności  członka zespołu. Wtedy koordynator czuwa nad uczestnikiem i jest gotowy do udzielenia niezbędnego wsparcia. W tym celu Koordynatorzy LEVEL UP często pojawiają się na spotkaniach „świeżych” team liderów. Często też spotykają się i rozmawiają z osobami, którym powierzone są nowe dla nich zadania.

„Twarz” zespołu

Team lider jest osobą odpowiedzialną za osiągnięcie celu zespołu. Dlatego dobry lider musi być gotowy do przejęcia inicjatywy oraz wsparcia pozostałych członków zespołu w powierzonych im zadaniach. Życie jest często ciężkie do przewidzenia, dlatego jeżeli dojście do celu potrzebuje podjęcia przez zespół dodatkowych działań, to lider jest osobą, która powinna się zaangażować, gdy żaden z członków nie wykazał takiej chęci. W LEVEL UP to właśnie koordynator najczęściej przygarnia zadania, których wykonania nie podjęła się reszta teamu. Komunikacja z innymi zespołami również najczęściej spoczywa na barkach liderów, który w tym momencie jest „twarzą” swojego teamu. Lider często też wypowiada się w imieniu całego zespołu, o czym warto pamiętać, bo nie zawsze wartości i decyzja grupowa na 100% jest zgodna z osobistymi przekonaniami lidera.

To właśnie dobre praktyki bycia team liderem, na które szczególnie zwracamy uwagę podczas swojego wolontariatu w LEVEL UP. Mamy nadzieję, że  pomogą Ci one lepiej zrozumieć, na czym polega zarządzanie zespołem.

 

Autor: Nataliia Shapoval

Korekta: Julia Mydlarz