20 marca, 2021

Junk journaling, dziennik

Własnoręczne tworzenie i ozdabianie dzienników zyskało na popularności w ostatnich latach. Jest to unikatowa forma dokumentowania swojego życia, umożliwiająca wyrażenie swojej indywidualności i rozwijanie twórczości. W tym artykule, poznasz czym jest junk journaling oraz wskazówki, jak możesz go samodzielnie stworzyć!

Co to junk journaling?

Junk journaling polega na prowadzeniu dziennika, używając wiele materiałów o różnych kolorach, teksturach czy kształtach. Mogą być to np. kawałki papieru, tkaniny, wstążki, gazety, suszone kwiaty czy liście. Jest to zatem świetny sposób na wprowadzenie idei zero waste i podejmowaniu bardziej świadomych, ekologicznych wyborów.

W języku angielskim, słowo junk odnosi się przede wszystkim do rupieci lub nawet, brzydko mówiąc, śmieci. Jednak sam koncept junk journalingu jest daleki od rodzimego znaczenia. Jest to dziennik tworzony przede wszystkim ze staroci. Strony z gazet i zniszczonych książek, notatki znalezione w zeszycie z liceum, szkice – to wszystko można wykorzystać na kartach journalu. Ponadto cechuje on się często przepychem. Szukając przykładów w Internecie, natkniesz się przede wszystkim na zdjęcia obszernych tomów, niekoniecznie utrzymanych w jednej konkretnej kolorystyce. 

Jeżeli chodzi o junk journale, nie mają one żadnych konkretnych zasad użytkowania. Skoro bullet journal służący do codziennego planowania możesz zaprojektować wedle własnego uznania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z niego przy okazji przysłowiową „rupieciarnię”. 😉 Równie popularne jest wspomniane tworzenie pamiątkowych albumów, w których chowamy wszystko, co związane z naszymi życiowymi przygodami. Co ciekawe, nie musimy ograniczać się do gazet czy kartek. Niektórzy w swoich junk journalach zamieszczają starą biżuterię, przypinki lub fotografie. To idealna metoda na puszczenie wodzy fantazji, tym bardziej że kompozycje wcale nie muszą tworzyć spójnej całości.

Jak stworzyć własny junk journal?

Tworzenie junk journalu jest kreatywnym procesem, pozwalającym wykorzystać różnorodne materiały i techniki. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak go samodzielnie wykonać:  

1. Przygotuj bazę

Może być to zwykły, pusty zeszyt lub arkusze papieru, z których samodzielnie zrobisz notatnik. 

2. Zbierz materiały do dekoracji

Decyzja, co takiego wykorzystasz do stworzenia własnego junk journalu, należy do Ciebie. Warto na początku użyć materiałów, które już posiadasz w swoim domu. Często takie dzienniki są wykonywane w stylu vintage – znajdziemy w nich zatem przeróżne koronki, wstążki, fragmenty kartek ze starych książek, stare fotografie, wycinki z gazet, naklejki. 

3. Zaplanuj swoją kompozycję

Zanim przystąpisz do pracy, zastanów się, co będzie głównym elementem na danej stronie. Czy będzie to wycinek z książki z ulubionym cytatem, a może stara rodzinna fotografia? A może tematem przewodnim będzie wybrany kolor (np. różowy) lub natura i roślinność?

4. Zacznij dekorować

Kiedy będziesz mieć już wstępną wizję swojego dzieła, czas na dekorowanie. Wybrane materiały przyklej w wybrane miejsca. Możesz również samodzielnie umieścić ulubiony cytat, swoje przemyślenia lub coś narysować, namalować farbami. Nie bój się eksperymentować – to świetne ćwiczenie na rozwijanie kreatywności. W ten sposób nadasz swojemu junk journal wyjątkowy charakter.

Podsumowanie

Junk journaling to nie tylko jedną z technik prowadzenia dziennika i zapisywania wspomnień. Przede wszystkim to sztuka wyrażania siebie, okazja do puszczenia wodzów fantazji i forma ekspresji artystycznej. Co najlepsze, nie musisz mieć ponadprzeciętnych zdolności manualnych. Każdy z nas może spróbować junk journalingu i stworzyć coś wyjątkowego!

autorka: Aleksandra Sokół

korekta: Kinga Terech