20 sierpnia, 2021

Ręka trzymająca zieloną torbę ekologiczną z warzywami w środku

W ostatnich latach coraz częściej, zarówno w social mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na opakowaniach niektórych produktów spotykamy się z takimi wyrażeniami jak zero waste czy less waste

Zero waste – co to takiego?

Słowo „waste” pochodzące z języka angielskiego oznacza „marnowanie, odpadki, zużywanie się, ubytek, trwonienie”. Ruch Zero Waste zakłada przede wszystkim niemarnowanie żywności, opakowań czy nawet ubrań, jak i ograniczenie produkcji odpadów praktycznie do zera. Skupia się również na ponownym wykorzystaniu produktów i wyborze tylko ekologicznych rozwiązań. Bea Johnson rozpoczęła ten ruch, wydając książkę pt. „Zero Waste Home”. Wspomniane pojęcie istniało już wcześniej, jednak to właśnie dzięki tej książce ostatecznie nabrała znaczenia. W ten sposób powstała inicjatywa działająca dla dobra środowiska i zyskała popularność na całym świecie.

A co z less waste?

Less waste z kolei opiera się na zminimalizowaniu marnowania produktów; poszukuje rozwiązań skupiających się na dobru planety. Mogą być to np. kupowanie mniejszej ilości produktów, zwracając uwagę zarówno na sposób ich produkcji, jak i jakość. Warto również dbać o naszą własność, by służyła jak najdłużej. W przypadku usterek – starać się ją naprawić, a nie od razu nabywać kolejne towary.

 

Jakie zmiany możesz wprowadzić w swoje życie w duchu zero waste?

  • Korzystaj z wielorazowych toreb na zakupy, nie kupuj kolejnej reklamówki w sklepie,  torbę możesz uszyć sam(a). Nie szukaj wymówki, że nie umiesz szyć – eko torebkę możesz również kupić i używać wiele, wiele razy 😉
  • Korzystaj z wielorazowych toreb na owoce, warzywa, pieczywo czy bakalie. Jeśli istnieje taka możliwość, spróbuj w ogóle nie korzystać z żadnych opakowań. 
  • Wybieraj produkty na wagę, nieopakowane, przyjdź z własną torbą, aby przykładowo spakować samodzielnie sprzedawane na wagę kasze, makarony, bądź bakalie.
  • Zaznacz przy kasie, że nie potrzebujesz potwierdzenia płatności kartą, jeśli wiesz, że zaraz po wyjściu ze sklepu wyląduje ono w koszu na śmieci.
  • Wybieraj papier toaletowy pakowany pojedynczo.
  • Twórz własne kosmetyki! W internecie możesz znaleźć masę przepisów i prostych sposobów na zrobienie fantastycznego kremu we własnym domu. W naszym projekcie Closer to nature uczestnicy mieli okazję odbyć warsztaty z tworzenia mydła!
  • Korzystaj z wielorazowych płatków kosmetycznych, które możesz wykonać nawet z niepotrzebnego już ręcznika.
  • Podpaski i tampony możesz zastąpić kubeczkiem menstruacyjnym, a pieluchy jednorazowe pieluchami wielorazowymi.
  • Dokładnie zaplanuj swoje zakupy, tak aby nie kupować niepotrzebnych produktów, które później jedynie się marnują.
  • Nie wyrzucaj resztek jedzenia – wykorzystaj je następnego dnia bądź daj się ponieść kreatywności i stwórz z nich nową potrawę!
  • Wykorzystuj resztki, takie jak skorupki po jajkach, skórki od cytrusów i bananów, zamiast je wyrzucać (tak, bycie zero waste opiera się też na tym). W internecie możesz znaleźć wiele pomysłów, co z nimi zrobić.
  • Korzystaj z kompostownika.
  • Zamień bilety papierowe na elektroniczne.
  • Zaopatrz się w butelkę z filtrem, zamiast nieustannie kupować kolejne plastikowe butelki z wodą.

Podsumowanie

To oczywiście jedynie mała część wszystkich sposobów na życie w duchu zero waste. Na pewno każdy z nas znalazłby coś, co może zmienić w swoim życiu i dokonywać bardziej ekologicznych wyborów. Pamiętajmy, że warto wprowadzać takie małe metamorfozy do swoich codziennych nawyków. Mogą wydawać się one nieznaczące czy niekoniecznie przełomowe, jednakże każda drobna zmiana na dłuższą metę pomaga naszej planecie. To naprawdę nie będzie wymagało od Ciebie wielkiego wysiłku czy działania, a z pewnością przyczynisz się do naprawy klimatu! Oczywiście nie musisz od razu zmieniać swojego życia o 180 stopni. Ważne, abyś poprzez małe modyfikacje swoich przyzwyczajeń stopniowo zaczął/-ęła żyć w zgodzie z ruchem zero waste

 

autor: Paulina Kuryłowicz

korekta: Maja Podraska

Źródła:

1. https://www.nanowosmieci.pl/zero-waste/

2. https://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/