15 listopada, 2023

plastik, plastikowe butelki

Jednym z najpoważniejszych problemów ekologicznych, z jakimi obecnie zmaga się współczesne społeczeństwo, jest zanieczyszczenie plastikiem i tworzywami sztucznymi. Stanowi to nie tylko zagrożenie dla wielu ekosystemów, ale również przyczynia się do rozwoju wielu jednostek chorobowych u ludzi.  Sytuacja jest na tyle poważna, iż promowanie ekologicznych postaw staje się niewystarczające. W związku z tym ustanawiane są nowe przepisy na poziomie europejskim, które wymagają od państw członkowskich zmiany dotychczasowej polityki. Wiele organizacji pozarządowych promuje również postawy ekologiczne i proponuje rozwiązania, jak ograniczać zużycie plastiku? Zatem jakie działania może podjąć każdy z nas, aby zadbać o środowisko naturalne? Sprawdźmy!

Proste sposoby na zmniejszenie zużycia plastiku

Poniżej przedstawiamy wskazówki, jakie zmiany każdy z nas może wdrożyć do swojego codziennego życia, aby zmniejszyć zużycie plastiku w środowisku:

1. Segreguj odpady

Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie zużycia plastiku jest jego odpowiednia segregacja. Dzięki temu może być on w dalszej kolejności poddany recyklingowi. Wyrzucając odpady metalowe i z tworzyw sztucznych zwracaj uwagę, aby umieścić je w dedykowanych do tego celu pojemnikach.

2. Zastąp zwykłą reklamówkę materiałowa torbą na zakupy

Dzięki torbom wielokrotnego użytku (z bawełny, juty itd.) redukujemy produkcję odpadów do środowiska, które w przeciwnym razie byłyby składowane na wysypiskach śmieci. Są one również wytrzymałe, więc posłużą Ci zdecydowanie dłużej niż plastikowa reklamówka.

3. Wybieraj ekologiczne kosmetyki

Odnosi się to nie tylko do opakowań, ale również składu produktów pielęgnacyjnych lub kolorowych. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych alternatyw, a niektóre firmy podejmują inicjatywy, mające ograniczyć zużycie plastiku. Możesz znaleźć np. kosmetyki, których opakowania wykonane są z różnego rodzaju biotworzyw. Jest to grupa surowców, które są biodegradowalne i/lub pochodzą z odnawialnych źródeł.

Zwracaj również szczególną uwagę na obecność mikroplastiku w kosmetykach. Mają postać maleńkich drobinek, które mają m.in. właściwości wygładzające, złuszczające. Występują w różnego rodzaju peelingach, płynach do mycia ciała i twarzy, pastach do zębów, lakierach do włosów, kosmetykach kolorowych. Jeśli jednym ze składników wybranego produktu jest np. polietylen, polipropylen. Dlaczego nie jest zalecane stosowanie produktów, zawierających mikroplastik w kontekście ochrony środowiska? Wynika to z faktu, iż po wykorzystaniu danego produktu (np. peeling, pasta do zębów), jego pozostałości są spłukiwane wraz z wodą, która później trafia do mórz i oceanów, zanieczyszczając ekosystem.

Zatem warto do swojej codziennej rutyny wprowadzić pielęgnację zero waste. Kosmetyki takie jak mydła, żele pod prysznic, szampony, odżywki możesz nabyć w formie kostki. Dzięki temu nie ma potrzeby pakowania takiego produktu w plastikowe opakowanie, a w papier, którego łatwiej poddać recyklingowi. Są one również bardziej wydajne oraz częściej mają naturalny skład.

4. Odwiedzaj second-handy

W ofertach popularnych sieciówek przeważnie znajdziesz odzież słabej jakości, wykonanych z poliestru, akrylu, nylonu, które również są zaliczane do tworzyw sztucznych. Tańsze materiały ze względu na mniejszą trwałość, prawdopodobnie posłużą Ci krócej. Ponadto sam proces produkcji takich ubrań budzi wiele kontrowersji. Wiąże się to ze zjawiskiem fast fashion, skupiającym się na naśladowaniu najnowszych trendów i masowym tworzeniu nowych kolekcji ubrań. Takie podejście ma swoje konsekwencje, ponieważ zakłady przemysłowe często łamią prawa pracownicze, a ich sposób produkcji jest destrukcyjny dla środowiska naturalnego (zużycie surowców, generowanie dużej ilości odpadów, emisja dwutlenku węgla).

Dlatego też lepszym wyborem będzie zakup ubrań „z drugiej ręki”, aby ograniczyć składowanie tekstyliów na wysypiskach. Powstaje również coraz więcej małych, lokalnych, marek, które za cel stawiają sobie zrównoważony rozwój biznesu i wspieranie inicjatyw ekologicznych. Możesz również spróbować przerobić posiadaną odzież i nadać im całkiem innego charakteru. Kilka inspiracji znajdziesz w tym artykule.

Podsumowanie

Zadbanie o środowisko naturalne staje się kluczową kwestią dla przyszłości naszego społeczeństwa. Podejmując działania mające na celu utrzymanie równowagi ekologicznej i przekształcając swoje nawyki konsumenckie, jesteśmy w stanie przyczynić się do istotnych zmian na lepsze. Level Up współtworzy wiele projektów na rzecz ochrony otaczającej nas przyrody, edukując i poszerzając świadomość o zagrożeniach nadmiernej eksploatacji naszej planety. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przykładach podjętych przez nas inicjatyw, zajrzyj tutaj!

 

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.