18 lipca, 2023

ubrania

Chwila statystyki na początek: każdego roku produkuje się ponad 100 bilionów nowych ubrań. Przeciętny Europejczyk wyrzuca średnio 11 kilogramów ubrań rocznie, a dla osób z USA jest to już 37 kilogramów. Jednocześnie zaledwie 12-20% ubrań zostaje wykorzystanych ponownie. Dlaczego tak mało? Między innymi dlatego, że ubrania są trudne do recyklingowania. Stanowią one mieszankę włókien naturalnych, tworzyw sztucznych i metali, które ciężko od siebie oddzielić. Jednak mamy moc, aby to zmieniać. Jednym z kroków, które możemy podjąć, jest przerabianie ubrań i dawanie im drugiego życia. Zamiast po prostu wyrzucać je do kosza, możemy je na przykład przerobić. Ten wpis dostarczy Ci inspiracji, jak to zrobić!

 

Dodaj pasujące elementy

Nie jest to nic odkrywczego, ale czasami ubranie nie potrzebuje drastycznej przemiany, żebyś znowu zaczął(ęła) je nosić. Może doszycie koronki i kokardek do spódnicy sprawi, że znów z chęcią ją założysz? Wiązanie imitujące gorset dodane do starej koszulki? Odcięcie rękawów i przymocowanie ich na powrót agrafkami? Czasem nawet proste przycięcie koszulki do crop topu może zdziałać cuda!

 

Co, jeśli ubranie jest zniszczone?

Przetarcie czy nawet dziury w widocznym miejscu nie muszą być problemem. W przypadku spodni świetnie sprawdzą się kształty wycięte z innego materiału. Możesz je pomalować we wzory farbą do tkanin, które zakrywają uszkodzenia. Jeśli umiesz robić na drutach lub szydełku, podobną funkcję spełnią prostokąty z włóczki. Z kolei fani wyszywania mogą pokombinować z dodaniem roślinnego (lub innego) motywu wokół niechcianej dziury. Zarówno doda to uroku, jak i zapobiegnie dalszemu powiększaniu się dziury.

 

A gdyby tak połączyć parę rzeczy…

Jeśli ubrania samego w sobie nie da się odratować, nic straconego! Przy dawaniu odzieży drugiego życia, bardzo przydatną techniką jest patchwork – łączenie małych kawałków materiału w większą całość. W ten sposób z paru starych koszulek albo swetrów wykonasz koc, albo poszewkę na poduszkę czy torbę. Dla dodatkowego efektu możesz spróbować połączyć materiały wstążkami lub sznurkiem. Z pewnością stworzysz w ten sposób kolorowe i jedyne w swoim rodzaju dzieło!

 

Pomysł na dżinsy

Chociaż z dżinsowych spodni raczej nie powstanie przyjemny koc, to idealnie nadadzą się na plecak czy torebkę. Będzie to wymagało nieco więcej umiejętności krawieckich, ale wszystko da się zrobić. Zwłaszcza za pomocą ogólnodostępnych tutoriali i wykrojów z Internetu. Zaleta? Dodasz dokładnie tyle kieszeni, ile potrzebujesz 🙂

 

Akcesoria do domu

Z ubrań nie muszą powstawać tylko inne elementy garderoby. Możesz przerobić je także na serwetki i obrusy. Wystarczy przyciąć tkaninę do odpowiednich rozmiarów i dodać ozdobne wykończenia, takie jak koronki czy hafty. Jeśli dana rzecz jest już wyjątkowo zużyta i zwyczajnie nie wygląda dobrze, możesz pociąć ją na kawałki i używać jako ścierek do czyszczenia.

 

Szycie własnych ubrań

Dla osób, które chcą wejść poziom wyżej, mamy jeszcze jedną propozycję – samodzielne szycie ubrań! W ten sposób możesz kontrolować jakość używanych materiałów, wybierając te o bardziej zrównoważonym pochodzeniu i lepszej trwałości. Unikasz też nadmiernego konsumpcjonizmu, ponieważ tworzysz ubrania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Nie wspominając o satysfakcji, jaką daje noszenie czegoś zrobionego własnoręcznie i zyskaniu świetnego startera do rozmów z innymi! Darmowe wykroje ubrań na początek znajdziesz m.in. na takich stronach jak Mood Fabrics czy So Sew Easy.

 

Przerabianie ubrań – podsumowanie

Liczby, które wymieniliśmy na początku, mówią same za siebie. To, jak traktujemy ubrania, jest nie tylko ogromnym marnotrawstwem, ale również obciążeniem dla środowiska. Przerabianie swoich starych ubrań to sposób na tworzenie oryginalnych rzeczy, a także szansa na poprawienie tej sytuacji. Nie musisz być krawcową czy projektantem mody, żeby to robić – zachęcamy wszystkich do eksperymentowania i tworzenia!

 

 

Autor: Anna Wojdziak

Korekta: Paulina Rzeszutek

Źródła:

  1. https://theroundup.org/textile-waste-statistics/
  2. https://www.eumonitor.eu/9353000/1/j9vvik7m1c3gyxp/vlf0bgvqy6vx?ctx=vjxzjv7ta8z1
  3. https://earth.org/statistics-about-fast-fashion-waste/
  4. https://www.bbc.com/future/article/20200710-why-clothes-are-so-hard-to-recycle