27 czerwca, 2024

Osoba trzymająca kolorową flagę LGBT

Współczesna scena muzyczna i filmowa obfituje w artystów, którzy otwarcie mówią o swojej tożsamości i orientacji, przełamując stereotypy i inspirując miliony ludzi na całym świecie. Poniżej przedstawiamy sylwetki kilku z nich, którzy nie tylko odnoszą sukcesy w swoich karierach, ale także odważnie dzielą się swoimi doświadczeniami jako osoby należące do społeczności LGBT+. 

Miley Cyrus – osoba panseksualna

Miley Cyrus to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka, która otwarcie mówi o swojej tęczowej tożsamości. 

„Dużą częścią mojej dumy i tożsamości jest bycie osobą queer. Głoszę, że ludzie zakochują się w ludziach, nie w płci, nie w wyglądzie, nie w czymkolwiek. To, w czym jestem zakochana, istnieje na prawie duchowym poziomie. Nie ma to nic wspólnego z seksualnością”.

 

Demi Lovato – osoba niebinarna i panseksualna

Demi Lovato to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka, która identyfikuje się jako osoba niebinarna i panseksualna.

“Czułam, że szczególnie w zeszłym roku moja energia była zrównoważona w mojej męskiej i kobiecej energii. Więc kiedy stanęłam przed wyborem wejścia do łazienki, w której było napisane »kobiety« i »mężczyźni«, nie czułam się, jakby była tam łazienka dla mnie, ponieważ niekoniecznie czułam się kobietą. Nie czułem się jak mężczyzna. Czułam się po prostu jak człowiek”. 

Podkreśla ona, że jeśli chodzi o używanie zaimków neutralnych płciowo w prawdziwym świecie, ważne jest, aby respektować uczucia innych, bez osądzania, w atmosferze szacunku.

„Każdy w pewnym momencie myli zaimki. Zwłaszcza, gdy ludzie się uczą. Chodzi o szacunek”.

 

Lady Gaga – osoba biseksualna

Lady Gaga otwarcie mówi o swojej orientacji od 2009. Jej twórczość wielokrotnie wyrażała wsparcie dla LGBT+, chociażby w słynnym “Born this way”:

“No matter gay, straight, or bi/ Lesbian, transgender life/ I’m on the right track, baby/ I was born to survive”

 

Sam Smith – osoba niebinarna

„Nie jestem mężczyzną ani kobietą, myślę, że znajduję się gdzieś pomiędzy.” – wyznał na brytyjski piosenkarz w 2019 r. Określił się jako osoba niebinarna.

„Niebinarny, genderqueer polega na tym, że nie identyfikujesz się z płcią. Jesteś mieszanką różnych rzeczy. Jesteś swoją własną, wyjątkową kreacją. Tak właśnie to odbieram. Nie jestem mężczyzną ani kobietą, myślę, że jestem gdzieś pomiędzy. Wszystko jest w spektrum. Myślę, że to samo dotyczy seksualności”

 

Eliot Page – osoba transpłciowa

Elliot Page jest kanadyjskim aktorem i producentem. Otrzymał wiele wyróżnień za swoją grę aktorską w m.in. “Incepcji”, “X-Men” czy “Umbrella Academy”. W 2020 r. wyoutował się jako transpłciowy mężczyzna.  

„Ewoluowałem, uwalniając się od oczekiwań innych. Te wspomnienia kształtują nieliniową narrację, ponieważ queerowość jest z natury nieliniowa, podróże, które wyginają się i wiją. Dwa kroki do przodu, jeden do tyłu”.

 

Noah Schnapp – osoba homoseksualna

Noah Schnapp to amerykański aktor znany z roli Willa Byersa w hitowym serialu Netflixa „Stranger Things”. O swoim coming-oucie wspominał z rozbawieniem. 

“Kiedy w końcu powiedziałem moim przyjaciołom i rodzinie, że jestem gejem po tym, jak przez 18 lat bałem się być w ukryciu, wszystko, co powiedzieli, to “wiemy””.

Schnapp nawiązuje także do faktu, że on i jego postać byli bardziej podobni, niż mu się wydawało. W serialu Will jest skrycie zauroczony w swoim najlepszym przyjacielu Mike’u. 

Kim Petras – osoba transpłciowa

Kim Petras to niemiecka piosenkarka i autorka tekstów mieszkająca w Los Angeles. Ujawniła się jako transpłciowa w młodym wieku, rozpoczęła terapię hormonalną w wieku 12 lat, a teraz mówi, że jest dumna z bycia wzorem do naśladowania dla młodych dzieci transpłciowych.

„W mojej karierze zdecydowałam się nie mówić o byciu osobą transpłciową na początku, ponieważ chciałam, aby moja muzyka sama coś zrobiła i tak się stało. Teraz mogę być transpłciowa, jak tylko chcę i mówić o tym tyle, ile chcę. Ponieważ zawsze byłam na ten temat otwarta, ale teraz już mnie to nie obchodzi, bo wiem, że jestem tutaj dzięki mojej muzyce”.

 

Troye Sivan – osoba homoseksualna

Troye Sivan to australijski piosenkarz i autor tekstów oraz aktor, który odniósł się do swojej seksualności w filmie z 2013 roku na swoim popularnym kanale YouTube, zatytułowanym „Coming Out”. Powiedział wtedy, że „To nie jest coś, czego się wstydzę i nie jest to coś, czego ktokolwiek powinien się wstydzić”. Swoje zdanie podtrzymuje i wciąż wypowiada się otwarcie o sytuacji osób LGBT+.

„Pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest ujawnienie się. Uświadomienie sobie, kim jesteś i jaka jest twoja tożsamość – kiedy już przejdziesz przez ten proces – upewnij się, że jesteś w bezpiecznym środowisku. A jeśli czujesz, że jest to bezpieczne środowisko, bardzo, bardzo polecam ujawnienie się. Mogę mówić z własnego doświadczenia i powiedzieć, że była to najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem w całym moim życiu”.

Podsumowanie

Podsumowując, artyści tacy jak Miley Cyrus, Demi Lovato, Lady Gaga, Sam Smith, Elliot Page, Noah Schnapp, Kim Petras i Troye Sivan odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu świadomości i akceptacji osób LGBT+. Ich otwartość i odwaga w dzieleniu się swoimi doświadczeniami inspirują miliony ludzi na całym świecie, promując wartości takie jak miłość, szacunek i autentyczność. Dzięki nim społeczność LGBT+ zyskuje coraz większą widoczność i wsparcie, co przyczynia się do budowania bardziej tolerancyjnego i zrozumiałego społeczeństwa.