24 marca, 2023

Dyskusja w zespole

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, pewnie musisz czasem omówić jakąś sprawę z grupą innych osób. My bardzo często prowadzimy dyskusje na organizowanych przez nas wymianach międzynarodowych, akcjach społecznych czy na co dzień w pracy LEVEL UPu. Wiemy więc, że nie jest to łatwa sztuka i mamy dzisiaj dla Ciebie parę wskazówek, o których powinieneś/powinnaś pamiętać!

 

Jak dyskutować w zespole? 8 wskazówek

Jeszcze słowem wstępu – podstawą produktywnego spotkania zespołu jest zaplanowanie przebiegu dyskusji. Załóżmy jednak, że nie Ty za to odpowiadasz albo masz już rozpisane wszystkie wątki, które musicie poruszyć. Co robić, gdy dyskusja już trwa?

 1) Szanuj innych

Mamy nadzieję, że tego nie trzeba mówić, ale na wszelki wypadek przypomnimy – przede wszystkim szanuj osoby, z którymi rozmawiasz. Używaj odpowiednich form grzecznościowych (jeśli sytuacja tego wymaga) i właściwych zaimków.

 

2) Bądź gotowy/a na zmianę punktu widzenia

Weź pod uwagę inne rozwiązania – świetnie, jeśli przychodzisz na spotkanie ze swoimi, ale to nie znaczy, że tylko one są dobre! Na bieżąco zastanawiaj się, czy pomysły drugiej osoby Ci się podobają. Może zmieniłbyś/-abyś jakieś ich elementy albo włączył/-a coś z nich do swojej koncepcji?

 

3) Trzymaj się tematu

Szczególnie jeśli jesteś w grupie, w której dobrze się Wam rozmawia, łatwo jest odpłynąć w niepotrzebne dygresje. Zwracaj uwagę, gdy to się dzieje – jeśli wiecie, że macie z tym problem, możecie też ustalić jakieś słowo czy sformułowanie, którym będziecie się przywoływać do pierwotnego pytania. Nie zmieniaj też tematu, gdy dyskusja zmierza w niekorzystną dla Ciebie stronę, przywołując jakąś ledwo związaną z problemem sytuację z przeszłości lub wytykając błędy językowe.

 

4) Mów w sposób przystępny dla wszystkich

Używaj słownictwa, z którym nikt z obecnych nie będzie miał problemu i unikaj wątków zrozumiałych tylko dla części grupy. Pewnie zdarzyło Ci się kiedyś być wykluczonym/-ą z rozmowy i wiesz, że nie jest to coś przyjemnego. Jeśli przywołujesz sytuację istotną dla dyskusji, ale znaną tylko niektórym z obecnych osób, opisz ją pokrótce, dzięki czemu Twój sposób myślenia będzie bardziej zrozumiały.

 

5) Nie generalizuj

Zwróć uwagę na to, czy rzeczywiście odwołujesz się do opinii swojego rozmówcy. Zdarza się, że opieramy się na własnych założeniach, np. swoich przekonaniach o danej grupie osób (przykładowo: kobietach, osób pracujących w danym zawodzie, osób młodszych od siebie). Lepiej poprosić o doprecyzowanie wypowiedzi, żeby mieć pewność, na czym stoicie. Nie używaj też sformułowań w rodzaju „a, bo Ty ZAWSZE robisz/jesteś…” – odwołuj się do faktów bez raniących uogólnień.

 

6) Daj się wypowiedzieć wszystkim

Z reguły jest tak, że dyskusję przejmuje kilka konkretnych osób. Gdy to zauważysz, możesz poprosić o opinię osoby, które się nie odzywają. Co ważne – nie naciskaj na nie i koniecznie daj możliwość rezygnacji z odpowiedzi. Nie wszyscy chcą się wypowiadać i to jest zupełnie w porządku, jednak niektórzy chętnie skorzystają z lekkiej zachęty.

 

7) Nie wykorzystuj emocji

…a przynajmniej nie tylko i wyłącznie w celu zdobycia przewagi nad rozmówcą. Oczywiście, jeśli rozmawiasz na temat, w którym np. uczucia jakiejś społeczności mają znaczenie, to powinieneś/powinnaś o nich pamiętać i używać do argumentacji. Jednak zapomnij o wykorzystywaniu współczucia czy strachu do przekonania innych do Twojego zdania.

 

8) Słuchaj

Na koniec coś, co wydaje się oczywiste, ale niestety w praktyce bywa zapominane. Słuchaj innych, a nie tylko czekaj, aż będziesz mógł/mogła powiedzieć, co Ty uważasz. Często się zdarza, że ludzie zaczynają dyskusję, mając na celu przekonanie innych do swojej opinii. Jednak nie do końca o to chodzi w wymianie zdań – wzbudź w sobie ciekawość co do tego, jak myślą inni.

 

Choć dyskusje wymagają nieco samokontroli i zorganizowania, to ich efekty mogą być naprawdę wartościowe! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci w tym pomogą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o umiejętnościach miękkich przydatnych podczas pracy w zespole czy sposobach na angażowanie uczestników spotkań, polecamy zajrzeć do podręcznika napisanego w wyniku naszego projektu „The wind of change”!

 

 

Autor: Anna Wojdziak

Korekta: Kinga Terech

 

Źródła:

  1. https://www.womenshealth.pl/lekcja-zycia/Jak-dyskutowac-10-porad,14645,2
  2. https://varsztatovnia.pl/jak-dyskutowac-poradnik/