9 lipca, 2024

osoba, odpoczynek, hamak

W związku z faktem, że rozpoczynają się wakacje, coraz więcej z nas decyduje się na przerwę w codziennych obowiązkach i odpoczynek. Wybieramy się na urlop, spędzamy miło czas i próbujemy się zrelaksować, jednak czy wiemy, jak ważny dla naszego zdrowia jest odpoczynek i jak odpoczywać, żeby rzeczywiście wypocząć?

Dlaczego odpoczynek jest ważny?

Żyjemy w czasach, kiedy promuje się bycie w ciągłym ruchu, osiąganie celów i ciągłą aktywność. Świat wokół ciągle się rozwija, pędzi i czasami ciężko w takich okolicznościach jest się zatrzymać. Zwalniając tempo, odczuwamy często poczucie winy. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny dla zdrowia fizycznego i psychicznego jest zdrowy odpoczynek. Wypoczynek pomaga nam zregenerować siły, co zwiększa nasz poziom energii. Pozwala także zmniejszyć poziom stresu, który na dłuższą metę może negatywnie wpływać na nasze zdrowie, a także poprawia  naszą koncentrację i zwiększa produktywność.

 

Jak zdrowo odpoczywać?

Często zdarza się, że nie czujemy się wypoczęci, pomimo że cały tydzień przeleżeliśmy na plaży, albo spędziliśmy weekend, leżąc w łóżku. Relaks nie zawsze zależy od zewnętrznych okoliczności, przede wszystkim musimy sobie na niego pozwolić. Odpoczywania, wbrew pozorom też można się nauczyć.

Nie ma jednego, złotego sposobu na wypoczynek. Warto obserwować swój organizm i sprawdzić, co sprawdza się najlepiej w naszym przypadku. Dać sobie, czas i przestrzeń potrzebną do regeneracji. Oto kilka naszych pomysłów:

Medytacja

Może być skutecznym sposobem, jeśli trudno zatrzymać nam natłok myśli i zamiast korzystać z odpoczynku, ciągle myślimy o bieżących sprawach. W Internecie można znaleźć liczne poradniki dla początkujących, które uczą nas różnych technik medytacyjnych. Warto spróbować kilku z nich i zobaczyć, która z nich najbardziej przypadnie nam do gustu.

Medytacja to świetny sposób na większą uważność i odłączenie się od zewnętrznych bodźców, co może być bardzo przydatne dla naszego zdrowia psychicznego.

Aktywność fizyczna

Jeśli jesteśmy fanami sportu albo po prostu chcemy wypróbować nowe sposoby na odpoczynek, dobrym rozwiązaniem może okazać się aktywność fizyczna. Ćwicząc, w naszym organizmie wytwarza się więcej tlenu, przez co staje się bardziej dotleniony – co może być dobrym rozwiązaniem na przykład na bóle głowy. Podczas wysiłku wydzielają się także endorfiny, które poprawiają nasze samopoczucie.

Regularna aktywność fizyczna to także świetna okazja, żeby w natłoku codzienności znaleźć czas dla siebie i zrobić coś dobrego dla własnego ciała. Znanymi sportami redukującymi stres i zmęczenie, jest na przykład joga albo bieganie.

Kontakt z naturą

Dobrym sposobem na odpoczynek mogą być na przykład spacery na łonie natury. Nie musimy specjalnie wyjeżdżać na wieś lub do lasu, możemy wybrać się do pobliskiego parku, czy też do domowego ogrodu. Ważne po prostu, żebyśmy spędzili trochę czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. Zmniejszy to nasze zmęczenie psychiczne i zaspokoi potrzeby estetyczne – w końcu natura jest przepiękna!

W 2021 roku organizacja Mental Health Foundation udowodniła, że kontakt z naturą ma korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne – aż 65% badanych doświadczyło pozytywnych emocji, przebywając na świeżym powietrzu.

Zostaw urządzenia elektroniczne 

Żyjemy w czasach kiedy większość z nas ma przy sobie telefon przez większą część doby. Ciągle zerkamy na ekran smartfonów, sprawdzamy powiadomienia i staramy się, żeby nic nas nie ominęło. Takie życie w napięciu ma bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia.

Dlatego tak ważne jest, żeby podczas odpoczynku, chociaż na chwilę odłożyć na bok urządzenia elektroniczne, nie sprawdzać mediów społecznościowych i poświęcić trochę czasu rzeczywistości.

Świetnym sposobem na niekorzystanie z telefonu są aplikacje w stylu Forest by Seekretch, które pozwalają użytkownikom na wyhodowanie wirtualnego drzewka, pod warunkiem, że nie będą oni używać telefonu. Forest blokuje działania innych aplikacji na smartfonie, a kiedy klikniemy w którąś z nich, nasze drzewko zaczyna umierać. Co ciekawe aplikacja współpracuje z organizacjami, które sadzą drzewa w realnym świecie, co jest dodatkową motywacją do niekorzystania z telefonu.

Aromaterapia

Jest to forma medycyny alternatywnej. Aromaterapia skupia się na zmyśle węchu, który jest jednym z naszych najsilniejszych zmysłów. Do wyboru mamy bardzo wiele olejków eterycznych, jak i sposobów ich używania. Możemy używać kominków do aromaterapii, stosować olejki bezpośrednio na skórę (jeśli są do tego przystosowane!), albo dodawać je do swoich kąpieli.

Jednymi z olejków, najbardziej znanych ze swoich właściwości relaksacyjnych jest olejek lawendowy, pomarańczowy, czy rumiankowy. Na rynku jest dostępna ogromna gama różnych zapachów, warto więc przetestować kilka z nich i sprawdzić, który najbardziej przypadnie nam do gustu.

Zdrowy odpoczynek prowadzi do zdrowego stylu życia

Aby utrzymać dobrostan i zadbać o swój stan emocjonalny, powinniśmy znaleźć czas na relaks. Warto słuchać swojego organizmu i stworzyć przestrzeń na efektywny odpoczynek. Pamiętajmy także, że chroniczny brak wypoczynku, może prowadzić do wypalenia zawodowego, utraty wydajności, a nawet chorób układu nerwowego.

Rodzajów odpoczynku jest bardzo wiele, warto się zastanowić, który z nich najbardziej odpowiada naszym potrzebom, tak aby rzeczywiście czerpać korzyści z czasu wolnego i zmniejszać ryzyko związane z brakiem relaksu.

Pamiętajmy, że organizm potrzebuje dobrego, świadomego odpoczynku fizycznego, jak i psychicznego, dlatego warto się go nauczyć.