28 czerwca, 2024

kulturalny samorozwoj, warsztaty teatralne

Chcesz spróbować swoich sił w teatrze? Boisz się, że to nie dla Ciebie? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
W dzisiejszych czasach wiele młodych osób interesuje się kulturą, ale jednocześnie także chce rozwijać siebie i nabywać nowe umiejętności. Czytają oni wiele poradników oraz książek o samodoskonaleniu siebie. Musisz wiedzieć, że warsztaty teatralne również mają wymiar edukacyjny. Uczęszczanie do teatru powróciło znowu na salony, coraz więcej młodych ludzi decyduje się na spędzenie swojego wolnego czasu w teatrze, aby zobaczyć spektakl. A gdyby tak połączyć teatr z tematyką samorozwoju?

Jak rozwijają zajęcia teatralne, czego może nauczyć nas teatr?

Idealną perspektywą dla młodzieży, która chciałaby spróbować swoich sił na teatralnych deskach, chciałaby się rozwijać i uczyć się panować nad stresem, na przykład stresem związanym z publicznymi wystąpieniami, jest udział w grupie teatralnej lub warsztatach teatralnych. Wejście w świat teatru i pokazanie nam wszystkiego od drugiej strony, umożliwiła nam Magdalena Prusak, która od dziecka interesuje się teatrem i od wielu lat występuje na scenie.
Będąc członkiem grupy teatralnej, mamy możliwość mieć styczność z cudowną atmosferą, poznajemy niesamowicie ciekawe osoby, które interesują się podobnymi zagadnieniami do nas. Warto zaznaczyć, że przynależność do takiego przedsięwzięcia pozwala nam na oderwanie się od rzeczywistości i umożliwia wejście w całkiem inny od codziennego świat. Zdobywanie doświadczenia scenicznego może przydać się, gdy ktoś planuje wybrać studia aktorskie. Zajęcia teatralne pomagają też wypracować odpowiednią dykcję, co może pomóc w przyszłości nam podczas wypowiadania swojego zdania publicznie. Jak już zostało wspomniane powyżej, jest to również ciekawy sposób nauczenia się panowania nad swoimi emocjami podczas wystąpień publicznych. Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest to, że uczestnictwo w zajęciach umożliwia odkrycie swoich talentów, umiejętności i możliwości. Możesz też dostać informację zwrotną od osoby prowadzącej zespół teatralny lub instruktora teatralnego, dowiedzieć sie jakie predyspozycje w Tobie dostrzega. Wartościowym przywilejem jest również nawiązanie więzi z zespołem, z którym występujemy. Poczucie bycia częścią wartościowego projektu i spędzania czasu z ciekawymi ludźmi sprawia, że możesz poczuć swoją przynależność do tej grupy.  Zajęcia teatralne to jeden z możliwych sposobów edukacji teatralnej, który może pomóc Ci rozwijać umiejętności twórczego myślenia i wyrażania siebie poprzez możliwość ekspresji różnych emocji w obecności zespołu teatralnego. Próby do spektakli oprócz tego, że są wymagającym zadaniem, to są też miłym czasem z cudowną scalającą grupę ludzi atmosferą. Musisz wiedzieć, że przygotowanie występu wymaga wielu godzin wysiłku i dużego skupienia. Każdy, nawet najkrótszy spektakl, wymaga odpowiedzialnego podejścia aktorów. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Nauka tekstu oraz aktywne uczestniczenie w próbach scenicznych mogą pomóc Ci rozwijać swoje umiejętności skupienia, zapamiętywania tekstu oraz  nauczyć Cię konsekwentnie realizować wyznaczone przez siebie cele.

Jeśli już zdecydujesz, że chcesz do takiej społeczności należeć, musisz wiedzieć, że grup teatralnych nie jest wiele, jednak warto przyjąć podejście, że dla chcącego nic trudnego,  na przykład jeśli mieszkasz w Warszawie to na pewno znajdziesz grupę, której będziesz mógł stać się członkiem. W trakcie poszukiwania odpowiednich zajęć teatralnych musisz zrobić research i zdecydować, jakiego rodzaju zajęć szukasz, jaka dziedzina teatru Cię interesuje, sprawdzić jakie formy teatralne są w porządku dla Ciebie, czy preferujesz musicale, teatr tańca, czy może teatr dramatyczny, ważną informacją jest sprawdzenie, w jakich miejscach grupa występuje dla publiczności. Spektakle, tak jak te popularne, grane przez wybitnych i znanych aktorów, wystawiane są dla publiczności. Przykładowo grupa Magdy tworzy w Starej Prochowni, gdzie również występują. Jedną z zalet bycia członkiem zespołu teatralnego jest też m.in branie udziału w przeróżnych konkursach. Popularnym festiwalem teatralnym jest SOFA – Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny, odbywający się w Warszawie, grupa Magdy zdobyła podczas tego festiwalu 2 miejsce ze swoim spektaklem „Terminal”. Jest to niesamowita droga rozwoju. Spektakl miał również możliwość pomocy na WOŚP.

Kulturalny samorozwój w teatrze – podsumowanie

Niewątpliwie, przygotowanie się do uczestnictwa w naborze do grupy teatralnej jest wyzwaniem, jego przebieg będzie zależeć od osób prowadzących grupę, ich charakteru i rodzaju widowiska teatralnego oraz przedstawień, jakie chcą przygotować. Wskazówką od Magdy jest to, aby się nie stresować i dać z siebie wszystko, myślę, że warto jest być pozytywnie nastawionym do castingów i wyznaczanych w ich trakcie zadań, często nie jest wiadome, jaką rolę w przyszłości przyjdzie nam grać. Warsztaty teatralne mogą stać się twoją bezpieczną przestrzenią do eksperymentowania, mieć wymiar edukacyjny i pomóc Ci zorientować się jakie posiadasz predyspozycje. Wszystkie przytoczone w artykule informacje mają tylko wymiar teoretyczny, aby pomóc Ci zastanowić się, czy aktywność teatralna jest dla Ciebie. Sprawdź już dziś czy w twoim mieście działa dom kultury i zapytaj się czy działa tam grupa teatralna lub czy są organizowane warsztaty teatralne.

Zachęcamy do zapoznania się z tematyką innego artykułu na naszym blogu 5 sposobów na rozwój inteligencji kulturowej.

Autor: Zuzanna Kijek

Korekta: Barbara Sękowska   

Źródło: Magdalena Prusak, członkini grupy teatralnej działającej w Starej Prochowni w Warszawie.  Stara Prochownia SCEK to warszawska instytucja kulturalna, która mieści się w budynku przy ul. Boleść 2.