20 kwietnia, 2023

życie osoby z niepełnosprawnością - wspólne wyjście na łono natury

Żyjemy w świecie różnorodności, gdzie każda osoba posiada swoją osobliwość, a także mocne i słabe strony.  Osoby z niepełnosprawnościami nie są wyjątkiem od tej reguły. Niestety, często spotykają się z trudnościami, w tym z problemami związanymi z komunikacją i integracją społeczną. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, z jakimi wyzwaniami wiąże się codzienne życie osoby z niepełnosprawnością.

Niezmiernie ważne jest uświadomienie, że osoby z niepełnosprawnościami nie mogą być postrzegane tylko jako ludzie ze szczególnymi potrzebami. Każdy z nas jest wyjątkowy, ma swoje zainteresowania, doświadczenia i życie wewnętrzne. Niezależnie od tego, czy doświadcza niepełnosprawności, boryka się z ciężkimi problemami zdrowotnymi, czy też nie. Właśnie dlatego powinniśmy postrzegać osoby z niepełnosprawnościami jako pełnoprawnych członków życia społecznego.

 

Projekt „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

W tym celu LEVEL UP razem z organizacjami partnerskimi stworzył projekt „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu . Poprzez integrujące, edukacyjne warsztaty i spotkania otwierał uczestników na nowe doświadczenia i doznania związane z codzienną sytuacją osób z niepełnosprawnościami.

Aby lepiej zrozumieć osoby z niepełnosprawnościami, warto poznać ich doświadczenia życiowe. Właśnie dlatego uczestnicy projektu mogli spotkać się i porozmawiać z tymi osobami, poznać ich pasje i usłyszeć masę inspirujących historii.

Kolejnym ważnym krokiem jest zrozumienie, że niepełnosprawność może wpływać na życie osoby na wiele sposobów. Niektórzy mogą mieć trudności z poruszaniem się, inni z komunikacją, a jeszcze inni z wykonywaniem codziennych czynności. W ramach projektu „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” uczestnicy mieli możliwość pójść na kolację w ciemności. Podczas tej aktywności musieli dotykiem wyszukiwać sztućca, potem próbować trafić nim w jedzenie, a na końcu spróbować nie upuścić go po drodze do ust. Kolejnym wydarzeniem był seans z audiodeskrypcją. Uczestnicy „obejrzeli” film z zamkniętymi oczami podążając słuchem za głosem lektora. Na końcu osoby biorące udział w wydarzeniu przyznały, że wyobrażenie sobie wyglądu bohatera i poszczególnych scen filmu było, trudniejsze niż myślały.

Podczas warsztatów z języka migowego, malowania ustami oraz koszykówki na wózkach uczestnicy mogli zapoznać się z codziennymi aktywnościami osób z niepełnosprawnościami. W szczególności stosowanym przez nich sposobami komunikacji oraz realizowania pasji. Te aktywności dały dużo do myślenia uczestnikom projektu. Pozwoliły spojrzeć też na własne życie pod innym kątem i zrozumieć, że każdy z nas zasługuje na możliwość wyrażania siebie i samorealizacji.

 

Nauka przez doświadczenie a zrozumienie osób z niepełnosprawnościami

Tego właśnie nasi wolontariusze uczyli się na wymianie projektu EXPERIENCE(D) YOUTH WORK we Włoszech. Uczestnicy pokonując dziesiątki kilometrów, rozmawiali o tym, jak integrować społeczeństwa z grupami wrażliwymi i wykluczonymi, również osobami  z niepełnosprawnościami. „Wyjazd miała na celu pokazać nam, z jakimi trudnościami spotykają się na co dzień ludzie z mniejszymi szansami, dlatego podczas przeprawy czekały na nas liczne utrudnienia i zadania, które nawiązywały do sytuacji uchodźców, osób niepełnosprawnych i innych grup marginalizowanych” – dzieli się Kamila, jedna z uczestniczek wymiany.

 

Życie osoby z niepełnosprawnościami – podsumowanie 

Osoby z niepełnosprawnościami mają wiele do zaoferowania i często posiadają niebywałe talenty i umiejętności. Dlatego należy docenić ich indywidualność i pomóc im w pokazywaniu swoich umiejętności i talentów. Warto, abyśmy byli otwarci i chętni do nauki od osób z niepełnosprawnościami. Ich doświadczenie i perspektywa mogą dostarczyć nam cennej wiedzy i inspiracji.

 

Autorka: Nataliia Shapoval

Korekta: Ania Jazdon

 

Źródła:

1. https://rownosc.eu/moje-zycie-z-niepelnosprawnoscia-problemy-i-ich-rozwiazania/