Dziewczyny w restauracji.

Udział w projekcie Discover It Yourself na pewno pozostanie w mojej pamięci na długo.

Wyjazd ten dużo mnie nauczył. Szczególnie w zakresie pracy w grupie, organizowania transportu, zarządzania budżetem, korzystania z mapy i transportu publicznego i przede wszystkim — działania w kryzysowych sytuacjach. Spotkałam na swojej drodze wiele ludzi o różnych charakterach i zachowaniach. Pozwoliło mi to na refleksję nad samą sobą. Dzięki podróży dowiedziałam się, co cenię sobie w ludziach, a czego zupełnie nie toleruję. Od każdej spotkanej osoby, a w szczególności od kompanek podróży wiele się nauczyłam.

Zaskoczenie, rozczarowanie i najlepsze wspomnienie

Zaskoczeniem był dla mnie Luksemburg, który okazał się malowniczym miastem, ze wspaniałą kulturą i pięknymi widokami oraz świetnym, darmowym transportem publicznym. Rozczarowaniem natomiast okazała się Bruksela, która mimo pięknego rynku sprawiła wrażenie brudnej i niebezpiecznej. Wspaniale wspominam Wilberta, przedstawiciela organizacji poznanego w Amsterdamie, z którym kontakt utrzymywałyśmy przez cały wyjazd. Jestem niesamowicie wdzięczna dziewczynom, z którymi podróżowałam — Hani, Oliwii, Weronice i Karolinie za to, że mimo ogromnych trudności wspierałyśmy się, pomagałyśmy sobie i zadbałyśmy o to, aby bezpiecznie wrócić do Polski. Moje najlepsze wspomnienie, to nocna kąpiel w morzu na plaży w Nicei, po całym dniu podróży. Chętnie bym wróciła do tamtej chwili. Projekt pozostaje słodko – gorzkim wspomnieniem. Mimo wielu nieprzyjemności staram się pielęgnować piękne wspomnienia i utrzymywać kontakt z osobami, które podczas niego poznałam.

Pozytyw z wyjazdu 

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to ciekawe doświadczenie. Warto spróbować, aby przekonać się jak piękny jest świat i aby poznać samego siebie. Wspomnienia i znajomości, które się tworzą podczas takich wyjazdów są na całe życie. Bardzo zachęcam rówieśników do podróży w ramach biletu DiscoveryEU. Jest to ekologiczne i o dziwo, bardzo wygodne. Sama chętnie wybrałabym się w jeszcze jedną pociągową podróż po Europie.

Wiktoria 18 lat, Discover it yourself 

Zdjęcie zdjęcia.

Z pewnością wyniosłam z projektu nowe doświadczenie, które przyda mi się w następnych latach.

Projekt nauczył mnie, że nie warto przymykać oka na niektóre sytuacje i trzeba reagować jak najszybciej. Bardzo dobrze wspominam kuchnię i lokalnych ludzi, których udało mi się poznać w niektórych krajach. Szczególnie Panią z projektu ekologicznego, z którą się spotkałyśmy w Nicei oraz kuchnię włoską, którą spróbowałam w Mediolanie. Niestety przez nieprzyjemne sytuacje z resztą uczestniczek projekt nie zakończył się, tak jak powinien ale jestem wdzięczna za to, że dostałam wsparcie od organizacji a w szczególności od koordynatorki – Justyny. 

Zachęcam do wyjazdu

Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia, możliwość wyjścia ze swojej strefy komfortu oraz poznania życia i zwyczajów w innych krajach.

Wiktoria 19 lat Discovet it yourself

Napis stacji.