23 marca, 2024

Napis „Butik cyrkularny” na tle zdjęcia kobiety z kilkoma sztukami odzieży przerzuconymi przez przedramię.

Fast fashion już od dawna jest passé. Ogromną popularnością  cieszą się za to ubrania z drugiej ręki! Sercem rewolucji w świecie mody stają się butiki cyrkularne. Nie tylko oferują one wyjątkowe ubrania, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska, zamykając obieg tekstyliów. O co dokładnie chodzi w tym intrygującym trendzie?

Jak działają butiki cyrkularne?

Ideą działania butików cyrkularnych jest zamknięcie obiegu materiałów. Oznacza to nie tylko ponowne wykorzystanie ubrań w dobrym stanie, ale także odpowiedzialną utylizację lub przetworzenie tych, które nie nadają się już do noszenia. Odwiedzając butik, możesz nie tylko wybrać piękne, dobrej jakości ubrania, ale także oddać te, których już nie nosisz. Za każdy kilogram pozostawionej odzieży, 1 zł powędruje na wybraną organizację charytatywną. Odzież i obuwie są sortowane w magazynie i przygotowywane do sprzedaży. Te, które w danym butiku nie znalazły nowego właściciela, wysyłane są do kolejnych placówek, gdzie mogą trafić na właściwą osobę. Taki model biznesu to świetny przykład zastosowania idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

Butik cyrkularny i lumpeks – czy są tym samym?

Kiedy mowa o butiku cyrkularnym, pojawia się pytanie – „Czy to nie jest po prostu taki lepszy lumpeks?”. Trochę tak, a trochę nie. Jakie są więc podobieństwa i różnice między lumpeksem a butikiem cyrkularnym?

Podobieństwa

  • Ubrania używane – w obu miejscach kupisz ubrania z drugiej ręki, którym możesz dać nowe życie.
  • Unikatowość – w obu typach sklepów możesz znaleźć prawdziwe perełki, które odmienią Twoją szafę.

Różnice

  • Selekcja ubrań – w butiku cyrkularnym nie znajdziesz poplamionych, uszkodzonych czy nieprzyjemnie pachnących ubrań.
  • Pochodzenie odzieży – podczas gdy ubrania w zwykłych second-handach często są sprowadzane z Zachodu, w butiku cyrkularnym znajdziesz ubrania oddane przez klientów, bez problemu trafisz więc także na polskie marki.
  • Cena – ze względu na proces selekcji oraz wysoką jakość odzieży i obuwia, ceny w butiku mogą być wyższe niż w lumpeksie.
  • Lokalizacja – butiki cyrkularne znajdziesz w galeriach handlowych, tuż obok popularnych sieciówek.
  • Dalszy los tekstyliów – niesprzedane ubrania z butiku trafiają do kolejnego oddziału, a nie, jak to ma często miejsce w przypadku lumpeksów, na wysypisko śmieci.
  • Działania charytatywne – oddając ubrania do butiku cyrkularnego, wspierasz nie tylko środowisko naturalne, ale także wybrane organizacje charytatywne.

Butik cyrkularny – gdzie go znaleźć?

Choć butik cyrkularny to rodzaj modelu biznesowego, został on także zaadaptowany jako nazwa marki. Butiki Cyrkularne stworzone przez organizację Ubrania Do Oddania znajdują się w centrach handlowych w wielu polskich miastach:

  • Warszawa – Złote Tarasy,
  • Warszawa – Galeria Wileńska,
  • Wrocław – Pasaż Grunwaldzki,
  • Wrocław – Lotnicza 24,
  • Poznań – Centrum Handlowe Avenida,
  • Kraków – Galeria Krakowska,
  • Bydgoszcz – Centrum Zielone Arkady.

Jak to się stało, że sklepy z ubraniami z drugiego obiegu znalazły się w towarzystwie sieciówek? To ciekawa strategia, która pozwala osobom, które dotychczas nie miały po drodze do second-handu na skonfrontowanie się ze stereotypami. Staranna selekcja ubrań i wygląd sklepu, który niczym nie różni się od innych, sprawiają, że powiększa się grono klientów zainteresowanych ponownym wykorzystaniem ubrań.

Dlaczego warto odwiedzać butiki z ubraniami z drugiej ręki?

Korzystając z butików cyrkularnych, możesz przede wszystkim kupić wyselekcjonowane i odświeżone rzeczy z drugiego obiegu, a dzięki temu skompletować wymarzoną szafę. To świetny wybór, jeśli szukasz oryginalnych ubrań, które trudno Ci znaleźć w sieciówkach. Tego rodzaju sklepy to także idealne miejsce, by zostawić niepotrzebną odzież i dodatki, które w Twoim mieszkaniu nie tylko zabierałyby miejsce, ale także bez sensu niszczały. Pozwól innym osobom skorzystać z tego, czego sam(a) już nie używasz! Dzięki temu nie tylko pozbywasz się tego, co od dawna zalega w Twoim domu, ale także dbasz o środowisko, ograniczając produkcję odpadów. Kroki warto skierować do sklepów z odzieżą używaną także ze względu na panujące w nich ceny. Są one zdecydowanie niższe niż te, które panują w popularnych sieciówkach. 

Wiosenne porządki w szafie – jak przygotować ubrania do oddania?

Wiosna to idealny czas na to, by zrobić porządki w swojej szafie. Zanim wybierzesz się na kolejne zakupy, sprawdź, których ubrań już nie nosisz, by zrobić miejsce na nowe. Jak zabrać się za wiosenne porządki w szafie?

  1. Wybierz ubrania, których już nie nosisz i nie chcesz mieć ich w swojej szafie.
  2. Posegreguj ubrania na te, które zniszczone oraz te, które spokojnie nadają się do noszenia.
  3. Wykorzystaj pomysły na przerabianie starych ubrań, by maksymalnie wykorzystać nawet te najbardziej zniszczone. Możesz zrobić z nich, np. ściereczki czy waciki do demakijażu. 
  4. Ubrania, z drugiej grupy odśwież, tj. wypierz i w razie potrzeby napraw małe usterki. 
  5. Przygotowane ubrania zapakuj w karton (paczka powinna ważyć 10-30 kg), wejdź na stronę Ubrania Do Oddania, wybierz cel charytatywny i zamów kuriera.
  6. Pojedyncze sztuki odzieży możesz także przynieść do dowolnego z butików cyrkularnych.
  7. Ciesz się miejscem w szafie na nowe, wiosenne zdobycze modowe!

 

Wpis stworzony w ramach projektu Feel Good realizowanego z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskiej.