3 września, 2021

Mężczyzna grający na bębnie w metrze

Pasja sprawia, że potrafimy zapomnieć o wszystkich problemach. Możemy skupić się tylko na tym, co nas fascynuje, rozwija i sprawia ogromną radość. Wbrew pozorom czasem znalezienie hobby nie jest takie proste. Próbujemy różnych aktywności i zajęć, ale po chwili okazuje się, że to nie to. Jednakże z pewnością warto szukać i eksperymentować. Jak zatem odnaleźć pasję? W tym artykule pomożemy Ci w jej odkryciu!

Co naprawdę do mnie przemawia?

Po pierwsze, kieruj się tym, co Ci w duszy gra. Twoja pasja ma być Twoja. Niech zdanie innych nie wpływa na Twój wybór. Nie ważne co o niej pomyślą inni. Ważne, że czujesz, że to jest właśnie to, co kochasz robić. Nie musi być to coś wielkiego, czasem ukochanym zajęciem będą małe rzeczy.

Autorefleksja i poznanie samego siebie

Przy poszukiwaniu pasji warto zadać sobie kilka pytań:

  1. Co sprawiało mi radość w dzieciństwie? Jakie aktywności sprawiały mi radość?
  2. Co sprawia mi przyjemność?
  3. Kiedy się relaksuje?
  4. Kiedy czuję radość?
  5. Co sprawia, że czuję się lepiej? 
  6. Co sprawia, że zapominam o całym świecie dookoła?
  7. Kto jest dla mnie inspiracją?
  8. Czym się zajmuje, gdy chcę odwrócić swoją uwagę od innego zadania?
  9. Co lubię robić bez żadnego przymusu? Co przychodzi mi naturalnie i spontanicznie?

Czego możesz spróbować?

Pasją może być niemalże wszystko – sport, malowanie, gotowanie, ogrodnictwo, taniec, śpiew, szydełkowanie, pisanie, tworzenie grafik, granie na instrumencie, montaż filmów, fotografia, makijaż itd. Nie musisz posiadać profesjonalnych i drogich narzędzi, czasem wystarczy to, co masz pod ręką. Pamiętaj też, że hobby przede wszystkim ma sprawiać Ci radość! To coś, co pozwoli Ci zwolnić, odetchnąć, zrelaksować się, zapomnieć o problemach. W rozwijaniu zainteresowań pomocne mogą okazać się różnego rodzaju filmy instruktażowe na YouTube, blogi tematyczne, Instagram, czy książki i poradniki. Nie musisz od razu szukać płatnego szkolenia w innym mieście, gdy coś Cię zainteresuje. W internecie znajdziesz ogromną liczbę darmowej pomocy i nauki. Po pierwsze, próbuj i szukaj! Jeśli jedna rzecz Cię nie wciągnie, zacznij kolejną. Czym więcej będziesz próbował, tym bardziej zbliżysz się do znalezienia swojej pasji. Najważniejsze, abyś się nie nie poddawać.

Nie zamykaj się na nowe możliwości

Warto również być otwartym na nowe możliwości. Być może właśnie coś nowego okaże się strzałem w dziesiątkę. Zaangażuj się, sprawdź się i przekonaj czy to właśnie Twoja pasja. Zwracaj również uwagę na drobnostki. Na małe rzeczy, które dzieją się w ciągu dnia. Czasem nowe zainteresowanie może być tuż obok. Potrzebuje tylko dostrzeżenia 😉Jeśli jesteś w kropce i nie masz pomysłu jak zacząć, zapraszamy do nas! Dołącz do jednego z zespołów w ramach naszego wolontariatu lub zapisz się na jeden z projektów czy szkoleń. Tutaj możesz sprawdzić się w wielu dziedzinach – pisaniu, prowadzeniu mediów społecznościowych, organizacji eventów, grafice, tłumaczeniach czy tworzeniu strony internetowej. Ważne jest, aby nie nakładać na siebie presji. Nie musisz działać pod presją czasu, to raczej w niczym nie pomoże. Spróbuj się po prostu bawić i cieszyć na drodze do znalezienia swojej pasji.

autor: Paulina Kuryłowicz

korekta: Maja Podraska

Źródła:

1. https://mariusztomaszewski.pl/blog/jak-znalezc-pasje/

2. https://blog.beactivetv.pl/jak-odnalezc-pasje/