Grupa ludzi biorących udział w projekcie, pozująca do zdjęcia

Armenia przywitała nas gościnnością, smaczną kuchnią oraz pięknym krajobrazem…

Wymiana w Armenii była dla mnie pierwszym doświadczeniem z tego typu projektami. Pozytywnie mnie zaskoczyła, zaczynając od organizacji, ilości zajęć i zdobywanej wiedzy, a kończąc na otwartości i integracji uczestników. Projekt poruszał tematy nie tylko związane jak żyć w zgodzie ze środowiskiem, ale również uczył jak lepiej poznać siebie, jak prosić o pomoc, czy też jak zminimalizować stres życia codziennego. Armenia przywitała nas gościnnością, smaczną kuchnią oraz pięknym krajobrazem. Zakwaterowanie jak najbardziej w bardzo dobrych warunkach. Co do organizacji LEVEL UP same dobre słowa – spotkanie organizacyjne on-line przed rozpoczęciem projektu, stały kontakt podczas wyjazdu i zawsze pomocna dłoń w rozwiązywaniu problemów. Wielkie podziękowania dla Team Leaderki Moniki, która zawsze stawała na wysokości zadania i dzięki Niej projekt był na jeszcze wyższym poziomie! Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ nic tak nie uczy, jak podróże. Projekty dają niesamowitą możliwość poznania ludzi z całego świata, ich kultury, kuchni czy właśnie perspektyw/spojrzeń na określone sytuacje. Dzięki temu człowiek poznaje lepiej sam siebie oraz inne punkty widzenia na daną sytuację, o których nigdy sam nie pomyślał.

Agnieszka, 24 lata, wymiana młodzieżowa w Armenii- „Trust your inner energy”

Mężczyzna idący z rękami wyprostowanymi naprzeciw siebie

W czasie różnego rodzaju zajęć mogliśmy nauczyć się ciekawych metod radzenia sobie ze stresem, porównać nasze doświadczenia, poznać lepiej samych siebie..

Ta wymiana była dla mnie niezwykłym przeżyciem. Podczas tygodnia spędzonego w Armenii nauczyłam się wiele nie tylko o tym kraju i jego kulturze, tak odmiennej od naszej, ale także miałam okazję poznać niezwykłe osoby z całej Europy. W projekcie “Trust Your Inner Energy” wzięło udział niemal 40 osób z tak różnych krajów, jak Gruzja, Chorwacja, Hiszpania, Armenia, Polska czy Rumunia. Projekt poświęcony był tematyce ekologii, a zwłaszcza zwiększeniu świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi, a także samorozwojowi. W czasie różnego rodzaju zajęć mogliśmy nauczyć się ciekawych metod radzenia sobie ze stresem, porównać nasze doświadczenia, poznać lepiej samych siebie, nasze zalety, wady, mocne i słabsze strony, a także nauczyć się, jak planować swoje cele i rozwijać się w różnych dziedzinach. Podczas projektu zaskoczyła mnie nie tylko niezwykła otwartość i pozytywne nastawienie uczestników, ale także to, że pomimo tego, że pochodzimy z tak różnych krajów, mamy inne doświadczenia i zwyczaje, możemy znaleźć w sobie wiele podobieństw i wykorzystać je, aby lepiej się poznać i nawiązać przyjaźnie. Armenia to piękny i niedoceniony kraj z ciekawymi zwyczajami i tradycjami oraz pyszną kuchnią. Będę dobrze wspominać czas spędzony w Tsaghkadzor i ludzi, których tam poznałam. Jestem niezwykle wdzięczna organizacji LEVEL UP za możliwość uczestnictwa w tym projekcie i mam nadzieję, że będę mogła wykorzystać w moim codziennym życiu rzeczy, których nauczyłam się podczas tej wymiany młodzieżowej. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to świetny sposób na poznanie nowych osób z całej Europy, naukę nowych umiejętności i zdobycie wiedzy na najróżniejsze tematy, podniesienie swoich kompetencji językowych, a także zwiedzenie najodleglejszych zakątków Europy.

Izabela, 23 lata, wymiana młodzieżowa w Armenii- „Trust your inner energy”

Mężczyzna idący z rękami wyprostowanymi naprzeciw siebie

Dostrzegłam różnice między ludzkimi perspektywami, o których wcześniej nie myślałam…

To był mój pierwszy tego typu projekt i nauczyłam się, jak bardzo doświadczenie może zmieniać punkt widzenia. Dostrzegłam różnice między ludzkimi perspektywami, o których wcześniej nie myślałam, Na projekcie poznałam fantastyczne, ambitne i inspirujące młode osoby, z którymi kontakt będę dalej utrzymywać. Przeżyłam też kilka szoków kulturowych, ale z nich też się cieszę. Różnice w jedzeniu, a nawet podawaniu go, ciekawy wzrok, jakim mierzyli nas ludzie, bo wyglądaliśmy trochę inaczej, kontrast między stylem życia – to wszystko było niesamowicie ciekawe. Bardzo dziękuje Level Up, za danie mi szansy, pomoc i wsparcie. Jestem niesamowicie wdzięczna za mój polski zespół i organizatorów – wszyscy bardzo się starali, aby ten wyjazd był wyjątkowy. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ jest to doświadczenie, które nie tylko dostarcza Ci wiadomości z zakresu naukowego, ale też takich życiowych – po prostu.

Marcelina, 18 lat, wymiana młodzieżowa w Armenii- „Trust your inner energy”

Mężczyzna idący z rękami wyprostowanymi naprzeciw siebie

Jestem wdzięczny, że mogłem pojechać do Armenii na ten projekt, ponieważ było to miejsce, które chciałem odwiedzić od dawna…

Nie nauczyłem się zbyt wiele podczas tego projektu, ponieważ znałem już większość działań. Jakość projektu nie była zbyt dobra, ponieważ organizatorzy nie słuchali nas i nie chcieli ulepszyć programu zgodnie z opiniami, które im przekazaliśmy. Podczas projektu poznaliśmy ludzi z Gruzji, Chorwacji, Armenii, Hiszpanii i Rumunii. W Armenii byłem zaskoczony, jak biedny jest to kraj, ale ormiańska kuchnia była bardzo smaczna. Miejscowi ludzie byli w większości bardzo przyjaźni i pomocni. Tak jak pisałem wcześniej, organizatorzy może i byli w porządku, ale nie chcieli nic zmieniać i cały czas powtarzali nam, że nie widzą nic złego w tym, co robią. Największą barierą była dla mnie różnica kulturowa, gdzie organizacja projektu była bardzo chaotyczna. Jestem wdzięczny, że mogłem pojechać do Armenii na ten projekt, ponieważ było to miejsce, które chciałem odwiedzić od dawna. Prawdopodobnie najlepszym momentem projektu był dzień, w którym mogliśmy zorganizować własny program i pojechaliśmy zwiedzać inne miasta i miejsca w Armenii wynajętym autobusem. Na koniec chciałbym podziękować organizacji Level Up za zapewnienie tego projektu i chorwackiej grupie za wynajęcie autobusu i zorganizowanie wycieczki po Armenii w wolny dzień. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ to dobre doświadczenie. Można poznać ludzi z innych krajów i ich kulturę. Uczysz się czegoś nowego, a co najważniejsze, otwierasz swój umysł.

Marek, 26 lat, wymiana młodzieżowa w Armenii- „Trust your inner energy”

Mężczyzna idący z rękami wyprostowanymi naprzeciw siebie

Projekt w Armenii to było najciekawsze przeżycie w moim życiu i jestem bardzo wdzięczna za taką możliwość…

Projekt w Armenii to było najciekawsze przeżycie w moim życiu i jestem bardzo wdzięczna za taką możliwość. Z projektu przede wszystkim wyniosłam chęć rozwijania się i bycia lepszym. Na projekcie poznałam niesamowitych, bardzo różnorodnych ludzi. Każdy z nich miał inny charakter, co poskutkowało zaakceptowaniu każdej mojej cechy charakteru, a także mojego wyglądu. Wielkim zaskoczeniem dla mnie były bezdomne psy w ogromnych ilościach na ulicach w mieście czy na mniej zasiedlonych terenach. Pozytywnie zaskoczyły mnie też krajobrazy i widoki. Nie spodziewałam się, że Erywań zostanie moim ulubionym miastem. Armenia była przepiękna, choć pełna kontrastów. Kuchnia ormiańska również bardzo mi pasowała. Organizatorzy zarówno Ci z Level Up, jak i Ci lokalni wykazali się troską i zawsze byli dla nas. Lokalni ludzie byli dla mnie szokiem kulturowym, szczególnie ci na ulicach. Maja odmienne od nas zachowania, które często były dla nas nie do zrozumienia. Natomiast spotkaliśmy również niesamowitych lokalsów, bardzo pomocnych i miłych. Początkowo moją barierą było mówienie po angielsku z akcentem, jednak gdy poznałam bliżej osoby wokół mnie problem od razu minął. Jestem wdzięczna organizacji Level Up za szansę odwiedzenia tego kraju i poznania jego kultury. Cieszę się z każdego doświadczenia na tym projekcie. Śmieszną sytuacją, którą dobrze wspominam, na pewno będzie robienie pamiątek w Meghadorze, które totalnie mi nie wychodziły. Ten wyjazd do miasteczka był bardzo zabawny i przede wszystkim był to dla mnie najlepszy dzień na projekcie, ponieważ mogliśmy z bliska przyjrzeć się życiu młodych ludzi w Armenii. Dzięki organizatorom z Level Up czułam się komfortowo, pomogli nam przy procedurze zwracania kosztów i sprawdzali, czy wszystko jest u nas w porządku. Bardzo dziękuję organizatorom za pomoc i wybór mnie do projektu, Monice i Markowi za opiekę nad nami i wszystkim polskim uczestnikom za miłą atmosferę.
Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ, jest to niesamowite doświadczenie, które zostaje z tobą do końca życia. Poznając nowych, ciekawych ludzi z różnych krajów i kultur, nowe zachowania rozwijasz się. Poza tym program realizowany na Erasmusie jest ciekawy i również z każdych zajęć wynosi się coś innego.

Marika, 26 lat, wymiana młodzieżowa w Armenii- „Trust your inner energy”

Mężczyzna idący z rękami wyprostowanymi naprzeciw siebie

LEVEL UP spisało się oczywiście nienagannie jak zawsze powodując, że cała polska grupa czuła się zaopiekowana…

Z projektu niestety nie wyniosłam za wiele. Organizacja, która nas gościła i prowadziła zajęcia, niestety nie popisała się profesjonalizmem. Nie nauczyłam się również niczego nowego. Z całej wymiany najlepiej wspominam dzień wolny, kiedy to wynajęliśmy sobie busa i cały dzień jeździliśmy po całym kraju. Odwiedziliśmy niesamowite miejsca. Kuchnia Armenii była dla mnie zaskoczeniem. Jest to coś między kuchnią turecką a rosyjską. Na obiad był podawany barszcz i kompot, ale z drugiej strony najbardziej popularnym daniem była shawarma. Zaskoczeniom nie było końca. Muzyka, kultura i tradycja jest czystym europejsko – azjatyckim miksem. Jest to coś naprawdę niesamowitego. Organizacji Armeńskiej niestety nie będę wspominać dobrze. Największą barierą była dla mnie komunikacja z organizacją hostującą, czy raczej jej kompletny brak. Najzabawniejszą sytuacją z projektu był moment, w którym zaproponowałam, abyśmy zagrali w grę, którą sama wymyśliłam. Nigdy nie zapomnę radości, która dostarczyłam, naszej grupie a śmiechom nie było końca. Najbardziej jestem wdzięczna za to, że mogłam przyjechać do Armenii wcześniej i spotkać się z moimi znajomymi oraz poznać lepiej ten kraj na własną rękę. LevelUp spisało się oczywiście nienagannie jak zawsze powodując, że cała polska grupa czuła się zaopiekowana. Najbardziej chciałabym podziękować Justynie za pomoc oraz koordynowanie tego projektu. Zachęcam do udziału w mobilnościach realizowanych w ramach edukacji pozaformalnej, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że nie każdy projekt jest takim niewypałem. Mój pierwszy w życiu projekt był również bardzo słaby, ale dzięki temu, że nie zrezygnowałam od razu na początku i dalej wyjeżdżałam na projekty, nauczyłam się czym są dobrze i źle prowadzone wymiany.

Monika, 25 lat, wymiana młodzieżowa w Armenii- „Trust your inner energy”

Mężczyzna idący z rękami wyprostowanymi naprzeciw siebie