12 października, 2021

Kobieta ucząca się

W dzisiejszych czasach nauka języka obcego, a zwłaszcza języka angielskiego, który często jest uznawany za obecną lingua franca, jest bardzo ważnym elementem edukacji. Dzieci rozpoczynają naukę wraz z rozpoczęciem szkoły, a często nawet wcześniej, ponieważ panuje ogólne przekonanie, że im wcześniej tym lepiej. Ale czy rzeczywiście człowiek najefektywniej przyswaja wiedzę w wieku dziecięcym?

Jakie są korzyści ze znajomości języków?

Nikogo nie trzeba dziś przekonywać o licznych zaletach płynących z umiejętności posługiwania się językiem obcym. Po pierwsze otwiera ona przed nami rynek pracy. Komunikatywny angielski jest dziś umiejętnością wymaganą nie tylko u pracowników dużych firm, ale także u aplikujących do pracy w wielu kawiarniach czy sklepach. Kolejną zaletą jest dostępność źródeł, np. filmów, książek czy artykułów, które nie zostały przetłumaczone na nasz język. Z angielskim możemy swobodnie podróżować po świecie lub zostając w domu i poszerzać sieć kontaktów.

Czym jest wiek krytyczny?

Opracowana w XX wieku przez amerykańskiego językoznawcę Erica Lenneberga hipoteza okresu krytycznego przekonuje, że okres trwający mniej więcej od drugiego roku życia do czasu dojrzewania jest najlepszym czasem na naukę języka, gdyż jest on wtedy najlepiej przyswajany przez mózg. W tym czasie ekspozycja na język jest największa, dzięki czemu najłatwiej wychwytywane są dźwięki, a ich wymowa jest najbardziej precyzyjna. Można powiedzieć, że dzieci ,,chłoną’’ język, zwłaszcza w pierwszych latach życia, gdy mimowolnie poświęcają mu bardzo dużą część swojego czasu.

Czy to znaczy, że jako dorosły nie nauczę się języka?

Jednak stwierdzenie, że po zakończeniu okresu krytycznego nauka języka jest niemożliwa lub bardzo trudna jest zwyczajnie nieprawdziwe. Zaletą nastolatków i dorosłych jest to, że w przeciwieństwie do dzieci uczą się oni świadomie i zwykle są bardziej wytrwali. Ponadto dorośli często uczą się języka z wyboru i pomaga im w tym określony cel. Mają oni także możliwość wyboru metody nauczania oraz sami decydują o tym, jak wiele czasu poświęcają na naukę. Jednak częstym problemem osób dorosłych jest właśnie znalezienie tego wolnego czasu i prawdziwie systematyczne uczenie się. Nierzadki jest też brak motywacji wywołany wcześniejszymi ,,porażkami’’ w nauce języka czy oczekiwanie, że udział w kursie z małym lub znikomym wkładem własnym może nauczyć nas języka.

Wiek ma więc niewątpliwie znaczenie, jednak w nauce języka dużo ważniejszą rolę odgrywają chęć, motywacja i gotowość do systematycznej pracy. Kurs lub samodzielną naukę powinniśmy więc podjąć wtedy, gdy jesteśmy na to gotowi – to, że okres dzieciństwa mamy już za sobą nie musi być przeszkodą.

7 sposobów na skuteczne opanowanie języka

Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak możesz ułatwić sobie naukę. Te rady zadziałają u każdego, niezależnie od wieku 😉 

  1. Wyznacz realistyczne cele. Zdecyduj, co chcesz osiągnąć w danym języku i wyznacz sobie możliwe do wykonania zadania. Może być to umiejętność prowadzenia podstawowej rozmowy lub przeczytania i zrozumienia treści artykułu w gazecie.
  1. Zanurz się w języku. Otaczaj się nim tak często, jak to możliwe. Słuchaj muzyki, oglądaj programy telewizyjne i filmy oraz czytaj książki w tym języku. Więcej o sposobach nauki z filmów i seriali wspomnieliśmy tutaj – koniecznie je wypróbuj!
  1. Ćwicz regularnie. Konsekwencja jest kluczowa podczas nauki nowego języka. Staraj się ćwiczyć codziennie, nawet jeśli tylko przez krótki czas.
  1. Znajdź partnera językowego. Ćwicz mówienie z kimś, kto biegle posługuje się danym językiem. Może to pomóc poprawić umiejętności mówienia i słuchania.
  1. Weź udział w zajęciach lub zatrudnij korepetytora. Rozważ wzięcie udziału w zajęciach lub zatrudnienie korepetytora, aby uzyskać bardziej ustrukturyzowaną i ukierunkowaną naukę języka.
  1. Korzystanie z aplikacji do nauki języków. Dostępnych jest wiele aplikacji do nauki języków, które mogą pomóc w nauce nowego języka we własnym tempie. O kilku darmowych opcjach piszemy w tym artykule.
  1. Bądź cierpliwy i wytrwały. Nauka nowego języka wymaga czasu i wysiłku. Bądź cierpliwy i ćwicz, nawet jeśli popełniasz błędy.

Podsumowanie

Pamiętaj, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno na naukę! W rzyczywistości do osiągnięcia efektów potrzebne jest najbardziej Twoje zaangażowanie i praca. Od Ciebie zależy ile czasu i włożysz w przyswajanie nowego języka. Ważne, żeby nie poddawać się, gdy pojawiają się pierwsze trudności. Każdy kiedyś od czegoś zaczynał 😉 Jeśli chciałbyś poćwiczyć swój język obcy w prawdziwych konwersacjach, mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. Zespół Level Up oferuje wiele wymian i szkoleń za granicą, gdzie poznasz wiele osób z różnych krajów. Zaintrygowany? Nie zwlekaj i zgłoś się do nas!

autorka: Ewa Saracen

korekta: Maja Podraska

Źródła:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_okresu_krytycznego