Witam w najnowszej selekcji aplikacji do nauki języków! W dzisiejszym artykule wezmę pod lupę te z najbogatszą gamą możliwości i zapewniające efektywne kształcenie. Zapraszam!

Przechodząc do meritum…

Busuu

Platformy: iOS, Android

Języki: 12

Aplikacja do nauki języków doskonale znana nam wszystkim. Dostajemy możliwość wyboru idiomu spośród szerokiej gamy 12 alternatyw – znajdują się tu nie tylko te tradycyjne jak hiszpański, angielski, niemiecki, włoski czy francuski, ale bogata oferta zawiera również turecki, japoński, chiński, portugalski, arabski, rosyjski, a nawet – co ciekawe – polski! Przednim walorem Busuu jest nacisk na język codzienny, praktyczne zwroty i wyrażenia, które już po pierwszych lekcjach umożliwią nam zapytanie się o drogę czy złożenie zamówienia w restauracji. Podobnie do wielu aplikacji możemy wybrać pakiet darmowy bądź płatny. Ten drugi zapewnia nam dostęp do nauki gramatyki, konwersacje z ludźmi z całego świata, spersonalizowany plan kształcenia, tryb offline, a nawet uzyskanie oficjalnego certyfikatu językowego.

Memrise

Platformy: iOS, Android

Języki: kilkadziesiąt, w tym te uniwersalne, ale i szwedzki, fiński, mongolski, grecki, jidysz i migowy.

Kolejna popularna aplikacja – Memrise – oferuje wachlarz opcji, które sprawią, że nasza nauka stanie się jeszcze bardziej efektywna: mnemotechniki (techniki stymulujące pamięć), testy, quizy, skojarzenia, językowe memy, rozłożone w czasie powtórki, algorytm dostosowujący program do użytkownika (np. poprzez nakłanianie nas do powtarzania konkretnych słówek, które sprawiły nam problem). Oprócz podstawowego zestawu praktycznych zwrotów ułożonych nie losowo, nie tematycznie, a kontekstowo (kursant decyduje, od czego rozpocznie naukę: może najpierw zacząć od zestawu pomocnego w przedstawianiu się, potem przejść do codziennych rozmów, zakupów itp.), aplikacja posiada bazę filmów z udziałem native speakerów, a także możliwość usłyszenia słówek w użyciu przez zwykłych przechodniów spotkanych na ulicy. Aplikacja jest bezpłatna, jednak część funkcji (np. szczegółowe statystyki naszych postępów) jest dostępna tylko w wersji premium.

Duolingo

Platformy: iOS, Android, Windows

Języki: 32, w tym chiński, koreański, suahili i łacina obok tych najczęściej używanych.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych aplikacji – Duolingo – łączy w sobie naukę z grą i zabawą. Na początku, zaczynając swą przygodę z idiomem, wybieramy dzienny cel, czyli ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić zielonej sowie, oraz obszar, który nas sprowadził w te strony (szkoła, praca, podróże, kultura). Po krótkiej, mającej nas zmotywować lekcji, następuje test sprawdzający naszą dotychczasową wiedzę. Za poprawne rozwiązanie go otrzymuje się odznaki. Wszystkie przedstawione alternatywy są dostępne bezpłatnie wraz z reklamami, których możemy się pozbyć, decydując się na wersję premium.  

Quizlet

Platformy: iOS, Android

Języki: możliwie wszystkie

Pomimo że Quizlet obejmuje wszystkie sfery szeroko pojętej nauki, aplikacja zasłynęła jako narzędzie do kształcenie języków. Co wyróżnia ją od innych, to możliwość tworzenia własnych zestawów słówek, terminów, zwrotów lub kreowanie fiszek. Ponadto możemy korzystać z materiałów udostępnionych przez innych użytkowników. Wiedzę sprawdzamy poprzez dostępne minigry, testy, memory, a także wieloobszarowe testowanie: słuchowe, pisemne lub weryfikujące wymowę. Muszę nadmienić, że Quizlet to również znakomita opcja dla nauczycieli czy korepetytorów.

Podane aplikacje nie tylko zapewnią alternatywę podszlifowania danego języka na miarę brylantu, ale i nauka idiomu od podstaw nie będzie ciężkim orzechem do zgryzienia! Dziękuję za dziś i zapraszam do części drugiej, by wraz ze mną poszukać dotąd nieznanych programów oferujących najefektywniejsze kształcenie!

Autor: Nadia Ciastoń