Darmowe aplikacje do nauki języków, cz. I

26 października, 2022

smartfon z aplikacja do nauki języka, okulary, roślina i zeszyt z ołówkiem na białym tle

.Chcesz nauczyć się jakiegoś języka obcego? Witaj zatem w najnowszym przeglądzie aplikacji do nauki języków. W dzisiejszym artykule wezmę pod lupę apki z najbogatszą gamą możliwości. Zapewniają efektywne kształcenie w zakresie języków obcych. Ponadto, użytkowanie poniższych apek jest darmowe, jednak niektóre ich funkcje mogą być dostępne dopiero po przejściu na płatną subskrypcję. Co prawda jest to całkowicie subiektywna selekcja, ale na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Zapraszam!

 

Aplikacja do nauki – poniżej 20 dostępnych języków

Przejdźmy zatem od razu do meritum. Oto aplikacje do nauki języka, które oferują poniżej 20 języków.

Busuu

Platformy: iOS, Android

Języki: 12

 

Busuu to aplikacja do nauki języków doskonale znana nam wszystkim. Dostajemy możliwość wyboru języka spośród szerokiej gamy 12 alternatyw – znajdują się tu nie tylko te tradycyjne jak hiszpański, angielski, niemiecki, włoski czy francuski, ale ta bogata oferta zawiera również turecki, japoński, chiński, portugalski, arabski, rosyjski, a nawet – co ciekawe – polski! Niezaprzeczalnym walorem Busuu jest nacisk na język codzienny. Praktyczne zwroty i wyrażenia już po pierwszych lekcjach umożliwią nam zapytanie o drogę czy złożenie zamówienia w restauracji. Podobnie jak w wielu aplikacjach możemy wybrać pakiet darmowy bądź płatny. Ten drugi zapewnia nam dostęp do nauki gramatyki, konwersacje z ludźmi z całego świata, spersonalizowany plan kształcenia oraz tryb offline. Dodatkowo możliwe jest nawet uzyskanie oficjalnego certyfikatu językowego.

Quizlet

Platformy: iOS, Android

Języki: całkiem dużo, 18

 

Pomimo że Quizlet obejmuje wszystkie sfery szeroko pojętej edukacji, aplikacja zasłynęła jako narzędzie do nauki języków. Co wyróżnia ją od innych, to możliwość tworzenia własnych zestawów słówek, terminów, zwrotów lub kreowanie fiszek. Ponadto możemy korzystać z materiałów udostępnionych przez innych użytkowników. Wiedzę sprawdzamy poprzez dostępne mini gry, testy, memory, a także wieloobszarowe sprawdziany. Te dzielą się na rodzaje: słuchowe, pisemne lub weryfikujące wymowę. Warto nadmienić, że Quizlet to również znakomita opcja dla nauczycieli czy korepetytorów.

Aplikacje do nauki z większą liczbą języków

W tej części omówimy sobie równie ciekawe aplikacje. Tym razem będą to apki oferujące większą liczbę języków.

Memrise

Platformy: iOS, Android

Języki: kilkadziesiąt, w tym te uniwersalne, ale i szwedzki, fiński, mongolski, grecki, jidysz i migowy.

 

Kolejna popularna aplikacja – Memrise – oferuje wachlarz opcji, które sprawią, że nasza nauka stanie się jeszcze bardziej efektywna: mnemotechniki (techniki stymulujące pamięć), testy, quizy, skojarzenia, językowe memy, rozłożone w czasie powtórki, algorytm dostosowujący program do użytkownika (np. poprzez nakłanianie nas do powtarzania konkretnych słówek, które sprawiły nam problem). Oprócz podstawowego zestawu praktycznych zwrotów ułożonych kontekstowo aplikacja posiada bazę filmów z udziałem native speakerów, a także możliwość usłyszenia słówek w użyciu przez zwykłych przechodniów spotkanych na ulicy. Co znaczy, że zwroty ułożone są kontekstowo? Otóż nie są losowe albo uporządkowane tematycznie. Oznacza to, że kursant decyduje, od czego rozpocznie naukę. Równie dobrze może najpierw zacząć od zestawu pomocnego w przedstawianiu się, a dopiero potem przejść do codziennych rozmów, zakupów i tak dalej. Aplikacja jest bezpłatna, jednak część funkcji (np. szczegółowe statystyki naszych postępów) jest dostępna tylko w wersji premium.

 

Duolingo

Platformy: iOS, Android, Windows

Języki: 32, w tym chiński, koreański, suahili i łacina obok tych najpopularniejszych.

 

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych aplikacji – Duolingo – łączy w sobie naukę z grą i zabawą. Na początku, zaczynając swą przygodę z danym językiem, wybieramy dzienny cel, czyli ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić zielonej sowie, oraz obszar, który nas sprowadził w te strony (szkoła, praca, podróże, kultura). Po krótkiej, mającej nas zmotywować lekcji, następuje test sprawdzający naszą dotychczasową wiedzę. Co więcej, za poprawne rozwiązanie go otrzymuje się odznaki. Wszystkie wersje językowe są dostępne bezpłatnie wraz z reklamami, których możemy się pozbyć, decydując się na wersję premium.  

Podsumowanie przeglądu aplikacji

Podane aplikacje nie tylko zapewnią możliwość podszlifowania danego języka jak nieoszlifowanego brylantu, ale i nauka od podstaw nie będzie twardym orzechem do zgryzienia! Dziękuję za dziś! Zapraszam Was również do części drugiej, byście mogli wraz ze mną poszukać dotąd być może nieznanych Wam apek oferujących najefektywniejszą naukę!

#aplikacje #naukajezykowobcych #samorozwoj

Autor: Nadia Ciastoń

Korekta: Katarzyna Rybak