28 kwietnia, 2023

Ekran telewizora z serialami

Męczy Cię ciągłe powtarzanie słówek i konstrukcji? Jesteś przerażony ilością materiału z gramatyki do ogarnięcia? A może po prostu brakuje Ci czasu na rozpoczęcie nauki nowego języka? Mamy dla Ciebie świetny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nauka języka z filmów i seriali staje się coraz popularniejsza w Polsce. Jest to bardzo dobry sposób na poznanie języka od każdej strony. Uczymy się wymowy, słownictwa, powiedzeń potocznych czy praktycznego użycia gramatyki. Mamy możliwość kontaktu z żywym językiem nie wstając nawet z kanapy! Dlatego teraz przedstawimy Ci kilka sposobów na naukę języka z filmów i seriali.

 

Obejrzyj jeszcze raz swój ulubiony serial lub film

Każdy z nas ma serial lub film, który ogląda na okrągło. Istnieją takie produkcje, które nigdy nam się nie nudzą. Warto jest wykorzystać naszą sympatię do nich do nauki języka. Następnym razem, gdy włączysz swój ulubiony odcinek „Przyjaciół” obejrzyj go bez polskiego lektora i z angielskimi napisami. Wiemy, może teraz sparaliżował Cię strach, że nic nie zrozumiesz. Spokojnie, sam zdziwisz się jak wiele jesteś w stanie usłyszeć. Skupiaj się na tym co mówią bohaterowie czytając napisy i słuchając dokładnie ich tonu głosu, intonacji i wymowy. Spróbuj przypomnieć sobie o czym mówili, gdy jeszcze oglądałeś ten odcinek po polsku. Jeśli wyłapiesz jakieś powiedzonko czy słówko, które Ci się podoba, zapisz je! „We were on a break!” – słynne „mieliśmy przerwę” Rossa z przyjaciół. Idealny przykład użycia czasu przeszłego 😉 Uwierz nam, gdy już się przełamiesz i zaczniesz oglądanie z oryginalnymi napisami, nie będziesz mógł przestać! A Twój poziom języka wzrośnie niewyobrażalnie!

 

Powtarzaj po bohaterach usłyszane zdania i powiedzenia

Niestety, na lekcjach w szkole, mamy bardzo mało okazji do nauki prawdziwego języka mówionego. Większość czasu spędzamy na zadaniach z gramatyki. Seriale i filmy dają nam możliwość na obserwacje prawdziwych i naturalnych konwersacji w danym języku. Warto jest próbować powtarzać po bohaterach fragmenty rozmowy czy odzywek. Ważne, żeby jednocześnie mieć przed oczami oryginalne napisy i w razie wątpliwości- przetłumaczyć niezrozumiałe wyrażenia. Istnieje wiele kanałów na Youtube, które właśnie tym się zajmują. Na przykładach znanych filmów i seriali wyłapują użyteczne wyrażenia i wyjaśniają w jakich sytuacjach mogą być użyte.

 

Oglądaj pojedyncze sceny na zmianę po polsku i w języku oryginalnym

Kolejnym znakomitym sposobem na naukę języka za pomocą filmów i seriali jest skupienie się na wybranych scenach. W tym przypadku masz dwie możliwości. Spróbuj obejrzeć daną scenę najpierw w języku oryginalnym, zastanów się o czym rozmawiali bohaterzy, co się wydarzyło, jaki charakter miała rozmowa itp. Następnie powtórz tę scenę, tym razem w języku polskim, żeby sprawdzić, ile rzeczy udało Ci się wyłapać. Później obejrzyj ją ponownie, lecz teraz z napisami oryginalnymi i zapisz sobie nowo poznane wyrażenia. Drugą możliwością jest pominięcie trzeciego etapu, ale polecamy jednak zapisywać nauczone zdania i słówka, żeby lepiej je przyswajać.

 

Najważniejsze to dobrze się bawić!

Nie zapamiętasz niczego, jeśli nałożysz na siebie niepotrzebną presję. Baw się tym! Nauka języka z filmów i seriali to przede wszystkim przyjemność. Jeśli wypiszesz sobie dane wyrażenie z serialu, spróbuj go używać w żartach ze znajomymi. Staraj się skupiać na frazach, które Cię śmieszą, interesują czy wzruszają. Emocje bardzo silnie pobudzają Twoją pamięć 😉

 

Wady nauki języka z filmów i seriali

Ważne, żebyś pamiętał, że ten typ nauki nie jest wystarczający do odpowiedniego opanowania języka. Musisz również odpowiednio poznać zasady gramatyczne, słownictwo i wiele więcej. Traktuj naukę z seriali jako miły dodatek. Możesz w ten sposób znacznie poprawić swój poziom, ale wiele aspektów nauki może być w ten sposób może być zaniedbanych. Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności językowe w prawdziwym życiu dołącz do naszych wymian międzynarodowych! Poznasz osoby z wielu krajów i będziesz miał możliwość rozmowy z native speakerami! Jest to kolejny świetny sposób na naukę języka. Powodzenia! 

 

Maja Podraska

 

Bibliografia:

https://buki.org.pl/news/jak-uczy-si-angielskiego-za-pomoc-filmw-i-seriali-polecenia-i-lista-zasobw-internetowych/

https://sekretypoliglotow.pl/jak-uczyc-sie-jezykow-z-seriali-i-filmow/

https://www.lingvika.pl/jak-uczyc-sie-jezyka-z-filmow-seriali-wideo-i-rozwijac-5-elementow-jezykowych/