19 maja, 2023

Grupka ludzi siedzących przy ognisku

Czy ciągle szukasz okazji, aby poznać kultury innych krajów, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jeśli tak, to wieczory kulturowe organizowane na wymianach młodzieżowych Erasmus+ są stworzone właśnie dla Ciebie! W mobilnościach międzynarodowych zwykle biorą udział uczestnicy z kilku krajów naraz. Często liczba ta może sięgać 5-6 różnych państw! To idealna okazja, żeby w ciągu krótkiego czasu dowiedzieć się więcej o innych kulturach.

 

Jak przygotować się do wieczoru kulturowego?

W infopackach różnych wymian młodzieżowych zawsze znajdziesz informację o tym, aby zabrać ze sobą tradycyjne przekąski ze swojego kraju. Są też wzmianki o tym, że warto przygotować przedstawienie swojego kraju na wieczór kulturowy. Jednak raczej nie znajdziesz żadnych wytycznych do sposobu lub tematu takiej prezentacji. Wynika to z tego, że organizatorzy najczęściej dają uczestnikom pełną dowolność w przedstawieniu swojej kultury. W końcu to Ty jako przedstawiciel swojego kraju najlepiej wiesz, co jest szczególnie warte przekazania innym.

Natomiast, jeżeli przygotowujesz się do swojej pierwszej wymiany, wymyślenie godnej prezentacji swojego kraju może wydawać się trudne. Do tego często nie masz informacji o technicznych możliwościach organizatorów.

Trochę Cię uspokoimy – nie będziesz musiał/a robić wszystkiego samodzielnie. Jedziesz w kilkuosobowym zespole ze swojego kraju, więc wszystkich przygotowań będziecie dokonywać razem. W tym celu np. w LEVEL UP tworzymy grupowy czat na Messengerze, gdzie wstępnie omawiamy różnych kwestie organizacyjne. Zazwyczaj są nimi: sposób dojazdu do miejsca docelowego, poznanie się i wymienienie się pomysłami co do wieczoru kulturowego.

Przygotowania mogą wyglądać różnie w każdym zespole. Jedni tworzą szczegółowy plan swojego przedstawienia i konsekwentnie dzielą się obowiązkami, a inni decydują się na spontaniczność. W tym drugim przypadku najczęściej zostawiają plan na ostatnią chwilę i improwizują w trakcie prezentacji.

Duża elastyczność tego wydarzenia pozwala na przyjęcie dowolnej formy opowieści o kulturze. Mogą być to scenki, prezentacja multimedialna, tańce i śpiew lub zwykła opowieść o najciekawszych tradycjach czy faktach historycznych.

Warto wspomnieć, że wprowadzanie elementów aktorskich podczas taki prezentacji jest świetnym sposobem na budowani relacji w zespole. Nie wiesz, w jaki sposób? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

 

Jak się wyróżnić?

Chcesz zaprezentować swój kraj tak, żeby pozostałe osoby uczestniczące na pewno was zapamiętały? W takim razie na pewno warto się pofatygować. 😊

 

1. Odgrywanie scenek

Dobrze sprawdzą się wcześniej przygotowane scenki demonstrujące jakieś osobliwości kultury Twojego kraju. Przykładowo, osoby uczestniczące na jednej z naszych wymian demonstrowały tradycje polskiego wesela. Można też rozegrać sceny pokazujące tradycję i styl relacji międzyludzkich z czasów twojego dzieciństwa. Warto jednak pamiętać, aby Twój przekaz był jasny dla uczestników innych krajów. Zadbaj o to, żeby wyjaśnić momenty, które dla nich mogą być nieczytelne.

 

2. Organizacja warsztatów

Kreatywnym pomysłem jest także organizacja warsztatów związanych z kulturą Twojego kraju. Możesz na przykład nauczyć innych uczestników wymiany, jak przygotować tradycyjne potrawy lub jak tworzyć charakterystyczne rękodzieła. To świetna okazja, aby wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w poznawaniu Twojego kraju. Zadbaj jednak, aby nie trwało to zbyt długo, bo każda grupa ma ograniczony czas na wystąpienie.

 

3. Nagraj filmik

Przygotuj wideo – jeśli jesteś dobrym filmowcem, warto przygotować krótki film o Twoim kraju. Możesz pokazać najważniejsze miejsca, atrakcje turystyczne i opowiedzieć o historii i kulturze Twojego kraju. To świetny sposób, aby przedstawić uczestnikom wymiany, jak wygląda Twoja ojczyzna. Jeżeli inne osoby uczestniczące są z różnych miast, możecie przygotować prezentację po kawałku – każdy o swoim mieście. Wtedy przedstawienie będzie pokazywało różnorodność kultury twojego kraju. Pamiętaj też, że warto zadbać o kwestię techniczną – może ktoś z Twojego zespołu zabierze ze sobą laptop lub tablet z dużym ekranem.

 

Podsumowanie

Przedstawienie swojego kraju na wieczorze kulturowym może wydawać się stresujące, bo na Waszych barkach leży godna prezentacja ojczyzny. Jednak nie warto się tego bać, ponieważ czeka to każdego z uczestników wymiany. Postaw sobie za zadanie dobrze się bawić – wtedy prezentacja wyjdzie naturalnie i, co najważniejsze, będziesz usatysfakcjonowany swoimi działaniami.