21 maja, 2023

Mężczyzna uprawiający aktorstwo

Każdy zna ten moment, w którym dołączamy do nowego zespołu. Ten dreszczyk niepewności, czy się polubimy, jak pójdzie współpraca, czy będziemy dobrze się bawić? Nie ważne, czy są to osoby, z którymi mamy zamiar spędzić kilka lat czy kilka dni. Zawsze chcemy przebywać w dobrej atmosferze, pozbawionej stresu i napięcia. Dlatego właśnie aktywności integracyjne są niezmiernie ważne dla budowania zdrowych relacji w grupie. W tym może pomóc sztuka aktorstwa.

 

Jak aktorstwo pomaga w dobrej komunikacji?

W aktorstwie komunikacja jest kluczowa. Nauczysz się, jak wyrażać swoje emocje i myśli w sposób wyraźny i zrozumiały dla innych. Te same zdolności mogą pomóc Ci w lepszym wyrażaniu swoich opinii i pomysłów. Poskutkuje to mniejszym stresem i zwiększeniem pewności siebie podczas wystąpień w grupie. Poprawa komunikacji może przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeb i oczekiwań każdej osoby w zespole, co z kolei może poprawić ogólną efektywność pracy.

 

A co z integracją zespołu?

Integracja za pomocą sztuki aktorskiej polega na stworzeniu odpowiedniego scenariusza, za pomocą którego członkowie zespołu będą mieli okazję do wspólnego działania i uczenia się od siebie. Każdy z członków zespołu otrzymuje rolę do odegrania, co pozwala na rozwinięcie umiejętności aktorskich, ćwiczenie dobrej komunikacji oraz poprawę relacji zespołowych.

 

Budowanie więzi

Aktorstwo może również pomóc w budowaniu więzi między członkami zespołu. Osiągane jest to poprzez wymaganie od nich otwartości i zaangażowania w proponowane działania. W takim środowisku mają oni okazję do nauki na swoich błędach, eksperymentowania z różnymi sposobami interakcji oraz rozwijania swojego potencjału.

 

Jakie ćwiczenia można wykorzystać w integracji?

Istnieje mnóstwo ćwiczeń aktorskich, które są dostosowane do pracy w parach czy grupie. Jednym z nich jest ćwiczenie, które nazywa się zwierciadło. Osoba prowadząca może wykonywać jakiekolwiek ruchy, bawić się mimiką czy przemieszczać po sali. Drugi uczestnik powinien odwzorować zachowanie prowadzącego co do najmniejszych szczegółów w czasie rzeczywistym. Następnie partnerzy zamieniają się rolami. Ćwiczenie to uczy bycia uważnym na zachowania innych i dbania o szczegóły. Pomaga również poznać się lepiej na poziomie niewerbalnym. Poznajemy mimikę drugiej osoby, patrzymy, jak wyraża emocje. Próbując to odwzorować, możemy jeszcze lepiej się zrozumieć.

 

Ćwiczenia aktorskie mogą być rozłożone w czasie i jednorazowe. Przykładami takich zajęć mogą być:

  • Improwizacja -to ćwiczenie polega na odgrywaniu scenek, w których członkowie zespołu muszą na bieżąco wymyślać swoje reakcje i zachowania (czyste aktorstwo!) . Pomaga to w rozwijaniu umiejętności współpracy oraz trenuje spontaniczne podejmowanie decyzji. To ćwiczenie należy do jednorazowych, ponieważ wykonuje się je w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście, można go powtarzać na kolejnych spotkaniach integracyjnych, ale nie będzie to raczej „ciąg dalszy”, tylko „nowa odsłona”.
  • Scenariusz grupowy -to ćwiczenie polega na wspólnym napisaniu scenariusza i wykonaniu go na scenie. Pomaga w rozwijaniu umiejętności współpracy oraz budowaniu zaufania między członkami zespołu. Tu zaczyna się długofalowa współpraca, gdyż ćwiczenie można poszerzyć o wykonanie wystawy. To właśnie Ty i Twój zespół decydujecie, jak daleko chcecie z tym pójść.

 

Każde ćwiczenie aktorskie będzie łatwe do dostosowania do różnych zespołów. Należy zwrócić uwagę na cele ćwiczenia, indywidualne potrzeby uczestników oraz czas trwania ćwiczenia.

 

Podsumowanie

Integracja zespołu za pomocą aktorstwa ma wiele zalet, takich jak poprawa umiejętności komunikacyjnych, rozwijanie kreatywności i innowacyjności, zwiększenie zaangażowania i motywacji zespołu oraz budowanie więzi między członkami zespołu. Dzięki temu zespół może osiągać lepsze wyniki i efektywniej realizować cele biznesowe. Chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej o jak dbać o relacje zespołowe? Zajrzyj do tego artykułu!

 

https://teatrzykpleciugi.blogspot.com/p/cwiczenia-teatralne.html